„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 06 13

Seimo tyrime – taika su „Danpower“ ir premjero žodžiai apie korupciją „Lietuvos energijoje“

Seimo Antikorupcijos komisija ėmėsi nagrinėti politinius procesus, kurie vyksta Lietuvos energetikos srityje. Trečiadienį politikai ėmėsi tirti taikos susitarimą tarp Energetikos ministerijos ir lietuvių bei vokiečių įmonės „Danpower Baltic“. Taip pat bus aiškinamasi dėl premjero Sauliaus Skvernelio pareiškimo, kad „Lietuvos energijos“ projektai yra korupciniai ir nuodijantys žmones.
Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Prieš kelis mėnesius, kovo 13-ąją, Seimo Antikorupcijos komisija gavo anoniminį skundą dėl Energetikos ministerijos ir lietuvių bei vokiečių įmonės „Danpower Baltic“ taikos susitarimo.

Skunde teigiama, kad sutartis gali pažeisti viešąjį interesą.

„Mano nuomone, skundas atėjo iš pačios Energetikos ministerijos, gal jūsų pozicija kitokia“, – sakė Antikorupcijos komisijos vadovas Vitalijus Gailius, kreipdamasis į posėdyje apsilankiusį energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną.

Trečiadienį Seimo nariai ėmėsi nagrinėti ir kitą situaciją energetikos sektoriuje.

Premjeras Saulius Skvernelis valstybės įmonės „Lietuvos energija“ atliekų deginimo jėgainių projektus viešai pavadino nuodijančiais žmones ir korupciniais. Esą korupcijos schemoje dalyvavo ir teisėsaugos bei Aplinkos ministerijos pareigūnai.

Poziciją pakeitė po teismo

Kalbėdamas apie taikos sutartį su „Danpower“, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sakė, kad susėsti prie derybų stalo buvo „valinis“ sprendimas.

Ministras pasakojo, kad 2017 metais ne kartą susitiko su „Danpower“ atstovais, bet tuo metu Energetikos ministerija laikėsi pozicijos, jog ginčai turi būti išspręsti teismuose. Politiko teigimu, tuo metu vyko 8 administraciniai, civiliniai ir tarptautiniai ginčai.

Bylinėjimasis vyko dėl lietuvių verslininkų Rakauskų ir jų partnerių vokiečių įmonėms sustabdytų leidimų plėtoti biokuro elektrines Vilniuje ir Kaune.

„Pozicija pasikeitė po galutinio sprendimo Vilniaus byloje, – sakė Ž.Vaičiūnas. – Teismas labai aiškiai pasakė, kad ministerija neturėjo teisės sustabdyti ir panaikinti anksčiau išduotus leidimus plėtrai.“

Ministras išsakė savo nuomonę, kad Vilniaus ir Kauno bylos procesine prasme yra panašios, todėl buvo nuspręsta pradėti taikos derybas.

„Ši taikos sutartis yra skėtinė, iš jos plaukia šeši taikos susitarimai“, – aiškino Ž.Vaičiūnas.

Pozicija pasikeitė po galutinio sprendimo Vilniaus byloje, – sakė Ž.Vaičiūnas. – Teismas labai aiškiai pasakė, kad ministerija neturėjo teisės sustabdyti ir panaikinti anksčiau išduotus leidimus plėtrai.

Tokią poziciją kritikavo buvęs premjeras Algirdas Butkevičius.

Jis sakė, kad abiem atvejais – tiek Vilniaus, tiek Kauno – verslininkai valstybės institucijoms pateikė netikslius duomenis, todėl jų projektai buvo nutraukti.

„Vadovaujantis tais suklastotais dokumentais, buvo išduotas leidimas plėtrai, – sakė A.Butkevičius. – Mes surinkome medžiagą ir greičiausiai kreipsimės į Generalinę prokuratūrą dėl to.“

A.Butkevičius pabrėžė, kad administracinės bylos pralaimėjimas Vilniuje nereiškė, jog būtų pralaimėtos ir kitos bylos. Jis taip pat suabejojo turtinių ieškinių pagrįstumu.

Kai kurie Antikorupcijos komisijos nariai suabejojo, apie kokią padarytą žalą kalba verslininkai ir Energetikos ministerija, kai Vilniaus biokuro elektrinė net nebuvo pastatyta.

Premjeras įtarė korupciją

Komisijos posėdyje Seimo narys Jurgis Razma priminė kitą epizodą, kuris gali būti susijęs su šia istorija. Paskelbus 15min žurnalistinį tyrimą apie taikos sutartį su „Danpower“, premjeras Saulius Skvernelis prabilo apie valstybės įmonės „Lietuvos energija“ atliekų deginimo jėgaines Vilniuje ir Kaune.

„Premjero buvo pasakytas faktas, kad tie du „Lietuvos energijos“ projektai yra korupciniai ir nuodijantys žmonės, – kalbėjo Jurgis Razma. – Mes turėtume ir tai nagrinėti.“

Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas Vitalijus Gailius patikslino, kad premjeras Saulius Skvernelis kalbėjo, esą jo paminėtoje korupcijos schemoje dalyvavo du teisėsaugos pareigūnai, Aplinkos ministerijos pareigūnai ir kiti asmenys.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./ Jurgis Razma
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./ Jurgis Razma

Paprašytas tai pakomentuoti, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sakė: „Matome tam tikrus žingsnius, kurie buvo daromi siekiant suteikti didesnes konkurencines galimybes šiems projektams – Vilniaus ir Kauno kogeneracinėms elektrinėms“.

Ministras teigė, esą rengiant valstybinius projektus buvo matyti, kad pajėgumai yra pertekliniai: „Artimiausiu metu pažiūrėsim, kokie galimi sprendimai optimizuojant šituos projektus.“

Seimo narys J.Razma kelis kartus prašė ministro tiksliai įvardinti, ką reiškia „korupcijos apraiškos“, tačiau Ž.Vaičiūnas pabrėžė, kad duomenys yra pateikti teisėsaugos institucijoms ir vėliau bus pateikti visuomenei.

„Yra daug skirtingų šaltinių. Pokalbis šiam posėdžiui buvo apie „Danpower“ aplinkybes, todėl aš esu pasiruošęs kalbėti apie tai“, – sakė Ž.Vaičiūnas.

Posėdyje taip pat dalyvavęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas papasakojo, kad „Lietuvos energijos“ atliekų deginimo jėgainėms atliekų užteks iki 2030 metų. Esą tada bus skaičiuojama, kad projektai atsipirko.

„Mano tikslas, kad deginimui tinkamų atliekų kiekiai mažėtų. Ir gerokai iki 2030 metų. Ką mes ir darome, – sakė K.Navickas. – Deja, šiandiena turiu pripažinti, kad atliekų kiekių užteks.“

Jurgis Razma paklausė, kaip aplinkos ministras vertina premjero žodžius, kad „Lietuvos energijos“ projektai yra nuodijantys žmones. Į tai K.Navickas atsakė: „Aš negaliu komentuoti premjero žodžių, labai atsiprašau. Aš galiu pakartoti, kad leidimai ir poveikio aplinkai įvertinimai buvo išduoti prieš man einant pareigas.“

STT tyrimo nesiims

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovai politikams aiškino, kad atsisakė pradėti tyrimą dėl premjero Sauliaus Skvernelio ir Seimo nario Naglio Puteikio skundų. Politikų pranešimai buvo susiję su abiem situacijomis.

Šiandien tokio konkretumo duomenų mes neturime. Šiandien posėdyje matėme, kad nemažai vertinimų yra susiję ir su tuo, kokia yra valstybės energetinio, socialinio, ekonominio efektyvumo politika, – sakė STT direktoriaus pavaduotojas Egidijus Radzevičius.

„Mes vertiname informaciją baudžiamosios teisės ribose“, – posėdyje sakė sakė STT direktoriaus pavaduotojas Egidijus Radzevičius. – Šiandien tokio konkretumo duomenų mes neturime. Šiandien posėdyje matėme, kad nemažai vertinimų yra susiję ir su tuo, kokia yra valstybės energetinio, socialinio, ekonominio efektyvumo politika.“

Seimo nariai prašė patikslinti, kokius duomenis apie korupciją pateikė premjeras.

„Yra pateikta bendro pobūdžio informacija“, – sakė STT atstovas.

STT tyrimo nepradėjo ir dėl Energetikos ministerijos bei „Danpower“ taikos sutarties.

Seimo Antikorupcijos komisija ir toliau tęs tyrimą dėl procesų energetikos sektoriuje.

TAIP PAT SKAITYKITE: Sauliaus Skvernelio komandos dovana Rakauskams – milijonai iš mokesčių mokėtojų

VIDEO: Kaip Vyriausybė abejotiną ieškinį išmainė į realius milijonus iš jūsų kišenės
VIDEO: 15min studijoje aptarta 18 milijonų eurų mokesčių mokėtojams kainuosianti sutartis
VIDEO: Energetikos ministro ir premjero žodžiai dėl taikos sutarties nesutampa
VIDEO: Ž.Vaičiūnas nemano dedantis parašą po afera: esu įsitikinęs, kad tai yra teisingas sprendimas
VIDEO: Premjeras apie pažįstamus verslininkus „Danpower“ valdyme: man, atvirai pasakius, nei šilta, nei šalta

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs