Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Seimo vadovė: VSD komisijos išvados galėtų būti priimtos po pirmo prezidento rinkimų turo

Seimo laikinosios komisijos išvados dėl vadinamosios Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istorijos galėtų būti priimtos po pirmojo prezidento rinkimų turo, kad klausimas būtų „maksimaliai depolitizuotas“, teigia Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Viktorija Čmilytė-Nielsen / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Priėmimas išvadų, jeigu šiandien svarstymas bus praeitas sėkmingai, galėtų būti po pirmojo prezidento rinkimų turo, kad niekam nebūtų abejonių, kad čia yra rinkimės kovos dalis“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė parlamento vadovė.

Pasak jos, prezidento rinkimų kovoje nedalyvaujanti Liberalų sąjunga mano, kad reikėtų „maksimaliai depolitizuoti“ šį klausimą ir Seimui išanalizavus išvadas priimti teisingiausią sprendimą.

„Mes šiandieną turime svarstymą ir tikiuosi, kad Etikos komisija, suprasdama svarbą klausimo, jau kitą savaitę pateiks savo išvadą, matyt, ne dėl visų epizodų, ne dėl naujausio skundo“, – pridūrė V.Čmilytė-Nielsen.

Ji atkreipė dėmesį, kad pirmas skundas dėl galimų procedūrinių pažeidimų iš Generalinės prokuratūros buvo gautas likus porai valandų iki išvadų pateikimo.

„Man iki galo nėra aišku, kodėl buvo laukta tiek ilgai, jeigu buvo matomi procedūriniai pažeidimai, tai šiek tiek kvepia mėginimu stabdyti procesą“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

Anot jos, vieningos valdančiosios frakcijos pozicijos dėl komisijos išvadų nėra, pati Seimo pirmininkė teigė perskaičiusi ne visus dokumentus, nes jų apimtis labai didelė, bet „daugmaž vaizdą susidariusi“.

Parlamentarai dėl laikinosios VSD pranešėjo komisijos išvadų ketvirtadienį balsuoja antrą kartą – jeigu joms bus pritarta, liks paskutinis balsavimas dėl išvados patvirtinimo.

Seimo laikinoji komisija tyrė VSD pranešėjo Tomo Gailiaus pateiktą informaciją apie departamento vadovų veiksmus 2018-2019 metais tikrinant tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinką, duomenų atskleidimą tretiesiems asmenims, praėjusių prezidento rinkimų finansavimą, galimą neteisėtą įtaką įvedant sankcijas Baltarusijai.

Komisija teigia gavusi duomenų, kad kelios dešimtys asmenų iš tuometinio kandidato G.Nausėdos aplinkos buvo susiję su baltarusiškų trąšu verslu, Rusijos ir Baltarusijos žvalgybų tarnybomis, palaikė ryšius su Rusijos ir Baltarusijos diplomatais. Anot tyrėjų, tai daro prezidentą pažeidžiamą.

Komisija tvirtina surinkusi duomenų, kad kai kurie su baltarusiškų trąšų verslu susiję asmenys „bandė tapti ir tapo nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių valstybės įstaigų vadovais bei išrinktojo prezidento patarėjais“.

Išvadose teigiama, kad prezidentas G.Nausėda yra pažeidžiamas ir galėjo sulaužyti priesaiką neatsakydamas į komisijos klausimus.

Be to, dokumente nurodyta, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Linas Pernavas piktnaudžiavo pareigomis neteikdamas duomenų Seimo komisijai apie vykdytą kriminalinės žvalgybos tyrimą, o VSD direktorius D. Jauniškis teikė klaidinančią informaciją Seimo komisijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?