Trečiadienį Seimo valdyba įpareigojo kanceliariją kuo skubiau imtis tokių veiksmų.
„Tai ne šiaip miesto teritorija, tai valstybinės reikšmės teritorija, kuri gali būti jau pavojinga žmonių sveikatai. (...) Sarmata atsivesti žmogų, užsienietį parodyti, kaip mūsų parlamento prieigos atrodo. Mūsų garbės reikalas sutvarkyti kuo galima greičiau“, – per valdybos posėdį sakė Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Jonas Jarutis.
Laikinasis Seimo kancleris Marius Žiūkas teigė, kad savivaldybė sutinka perduoti fontaną, tačiau drauge reikia perimti ir žemės sklypą tarp parlamento rūmų bei Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos su aikšte, kur yra skulptūra „Žinia“.
„Savivaldybės taryba jau buvo pasiruošusi priimti sprendimą dėl fontano perdavimo. Su Nacionaline žemės tarnyba (dėl sklypo – BNS) reikės pasirašyti panaudos sutartį“, – teigė kancleris.
Anot jo, perėmimo procedūros galėtų trukti apie mėnesį, tačiau kelerių metų gali prireikti fontanui atkurti ir teritorijai sutvarkyti. Be to, tam reikės nemažų papildomų išlaidų.
M.Žiūko duomenimis, vien fontano sutvarkymas galėtų kainuoti apie 1 mln. eurų.
Seimo vicepirmininkas, Laisvės partijos atstovas Vytautas Mitalas atkreipė dėmesį, kad buvęs Seimo fontanas yra parlamento rūmų ansamblio dalis ir yra saugomas kultūros paveldo objektas. Pasak jo, toje vietoje nieko naujo negalima padaryti, tik atkurti ir sutvarkyti tai, ką buvo suprojektavę architektai.
„Kultūros paveldo departamentas saugo fontaną kaip rūmų ansamblio dalį, ir ką Seimas perėmęs galėtų padaryti, tai atkurti fontaną“, – sakė V.Mitalas.
1987-aisiais skulptoriaus Gedimino Karaliaus ir architekto Algimanto Nasvyčio suprojektuotas piramidės formos fontanas Nepriklausomybės aikštėje neveikia jau daugiau nei dešimtmetį, nuo to laiko savivaldybė ir Seimas nesutarė dėl statinio likimo.
2013-aisiais, ruošiantis Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai, fontanas išardytas. Jis uždengtas skydais su istoriniu Europos žemėlapiu, aplink įrengtas gėlynas, o vėliau ten tiesiog pasodinta pieva.
2018 metais pranešta, kad iš gamybinės bazės Trakų Vokėje dingo išardytos fontano dalys – purkštuvai, sudarę fontano kupolą, iš kurio purkštas vanduo. Dėl vagystės buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tuometinis Seimo vicekancleris Antanas Dimaitis sakė, kad be dingusių dalių atkurti fontano greičiausiai neįmanoma.