Kaip jau rašyta, butus Seimo viešbutyje turi atlaisvinti 34 ten gyvenę neperrinkti parlamentarai.
Seimo statutas numato, kad nutrūkus įgaliojimams, buvęs parlamentaras ir su juo gyvenantys šeimos nariai turi išsikraustyti ir už gyvenimą valdiškame bute atsiskaityti per 30 dienų.
Kol jie kraustysis, darbą pradėję nauji Seimo nariai už mokesčių mokėtojų pinigus laikinai gali apsistoti viešbutyje.
Išlaikymas – per 100 tūkst. eurų
Kaip nurodė Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuras, šios dienos duomenimis, už viešbutį nemokės 55 parlamentarai, dirbantys šios kadencijos Seime.
Pagal dabar galiojančią tvarką, parlamentarams pageidaujant gyventi su šeimos nariais, jiems gali būti suteikiama gyvenamoji patalpa Seimo viešbutyje.
Pirmiausia butas čia suteikiamas parlamentarams, kurie nuosavybės teise neturi ir per penkerius metus neturėjo gyvenamosios patalpos Vilniaus miesto savivaldybėje ir 25 km spinduliu nuo jos administracinės ribos.
Jiems nereikia mokėti už komunalines paslaugas.
Kiti parlamentarai, gyvenantys Seimo viešbutyje, turi susimokėti už šaltą ir karštą vandenį, elektros energiją, dujas, šiluminę energiją bei komunalines paslaugas pagal patvirtintus tarifus.
Per ankstesnius metus Seimo viešbučio išlaikymas vidutiniškai kainavo apie 123 tūkst. eurų.
Į šią sumą įskaičiuoti komunaliniai patarnavimai, remontas, viešbučio administratoriaus darbo užmokestis, naujų baldų ir inventoriaus įsigijimas.
Traukia burtus
Butai Seimo viešbutyje parlamentarams suteikiami traukiant burtus.
Seimo valdyba numačiusi, kad pirmiausia traukiami burtai dėl jų traukimo eilės – dėl vieno, dviejų ir trijų kambarių gyvenamųjų patalpų.
Vėliau pagal ištrauktą burtų traukimo eilę traukiami burtai atskirai dėl vieno, dviejų ar trijų kambarių gyvenamųjų patalpų numerių.
Jeigu Seimo narys burtais neištraukia buto su pageidautu kambarių skaičiumi, tačiau lieka laisvų gyvenamųjų patalpų su kitu kambarių skaičiumi, iš naujo sudaroma butų numerių traukimo eilė ir vyksta likusių laisvų gyvenamųjų patalpų numerių traukimas.
Idėja – parduoti viešbutį
Valdančioji koalicija svarsto idėją privatizuoti priešais Seimo rūmus Gedimino prospekte esantį parlamento viešbutį. Vis dėlto šiuo metu čia vyksta ir remonto darbai.
Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma aiškino, kad siūlymas dėl Seimo viešbučio pardavimo – ne pirmas, panašių jau būta ir anksčiau.
„Iš esmės koalicijoje buvo teigiamas nusistatymas, kad judėtume link viešbučio atsisakymo, numatant butpinigių mokėjimą. Bet, žinoma, tai daryti ne taip skubiai, nes kitų metų biudžeto projektas jau ne taip paprastai koreguojasi“, – aiškino jis.
Iš esmės koalicijoje buvo teigiamas nusistatymas, kad judėtume link viešbučio atsisakymo, numatant butpinigių mokėjimą.
Skandalingos istorijos
2016–2020 metų Seimo kadenciją į viešumą iškilo kelios istorijos apie tai, kad valdišku būstu parlamento viešbutyje kaip savu galėjo naudotis kai kurių parlamentarų atžalos.
Paaiškėjus, kad dabar jau laikinasis susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius nuomojasi butą Seimo viešbutyje, kuriame nakvodavo jo dukra, kultūros ministro patarėja Karolina Narkevič, jis atsisakė nuomos.
Apie tai, kad bute Seimo viešbutyje nakvoja jo sūnus, yra pripažinęs ir buvęs parlamentaras Zbignevas Jedinskis.
Be to, kai kurie Seimo nariai valdiškame būste gyveno nepaisant to, kad Vilniuje turi nekilnojamojo turto.
Tarp tokių, kaip rašė žiniasklaida, buvo praėjusią kadenciją dirbę parlamentarai Darius Kaminskas, Laimutė Matkevičienė, Irena Šiaulienė.