„Seimo komisija siūlo Seimui tenkinti generalinės prokurorės teikimą dėl sutikimo Seimo narį P.Gražulį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę“, – sakė komisijos išvadą pristačiusi jos pirmininkė konservatorė Dalia Asanavičiūtė.
Komisija, kurią sudarė valdantieji ir opozicinių socialdemokratų atstovas, tokią išvadą priėmė penkiais valdančiųjų balsais „už“ ir socialdemokratui Kęstučiui Vilkauskui susilaikius. Kitos opozicinės frakcijos savo atstovų į komisiją nedelegavo sakydamos, kad prašyme panaikinti P.Gražulio imunitetą mato politinę potekstę.
Toliau nutarimo projektą dėl P.Gražulio imuniteto panaikinimo planuojama svarstyti ketvirtadienį. Tam, kad nutarimas dėl parlamentaro teisinės neliečiamybės būtų panaikintas, už jį turi balsuoti ne mažiau kaip 71 Seimo narys.
Pristatydama išvadą Seimo komisijos vadovė pažymėjo, kad prokurorai nori patraukti P.Gražulį atsakomybėn dėl tyčiojimosi iš žmonių grupės, LGBTQI bendruomenės, atstovų, o pasiekus esamą ikiteisminio tyrimo stadiją proceso tęsti nepanaikinus parlamentaro imuniteto nebeįmanoma.
„Politikas kaip ir eilinis Lietuvos pilietis, turi atsakyti už savo veiksmus ir poelgius. (...) Nuomonių įvairovė niekada negali būti patyčios dėl kito žmogaus orientacijos, religijos, rasės ar įsitikinimų“, – sakė D.Asanavičiūtė.
Seimo narių Mišrios grupės atstovas Aidas Gedvilas savo pasisakyme teigė, kad P.Gražulis galėjo būti išprovokuotas, ir kėlė klausimą, kas LGBTQI bendruomenės atstovus įleido į Seimą.
„Seimo narys P.Gažulis išvadino į Seimą atėjusius homoseksualus iškrypėliais, kas iš tiesų nėra pozityvu, o kodėl niekas nekalba apie aplinkybes, kad žmogus galimai buvo išprovokuotas?“ – sakė A.Gedvilas.
P.Gražulis tvirtino Seime taikant skirtingus standartus valdantiesiems bei jų šalininkams ir opozicijos atstovams, priminė buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko pasisakymą apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų akcijos vadovą Waldemarą Tomaszewskį (Valdemarą Tomaševskį), kad tokius kaip jis reikėtų šaudyti. Prokuratūra prieš kelerius metus buvo pradėjusi tyrimą dėl galimo neapykantos kurstymo, bet jį nutraukė.
„Jūs girdėjot, kada ponas Valinskas, buvęs Seimo pirmininkas, pasiūlė šaudyti išgamas, pradedant nuo lenkų partijos pirmininko V.Tomaszewsio, kaip žinote, sprendimas priimtas – nekaltas. Jūs matėte Šurajevo siautėjimą ir visokiais žodžiais keikiant Seimo narius, jūs girdėjote, kai ministrė Armonaitė išvadino š... gabalais Seimo narį Šimą, viskas yra gerai“, – sakė P.Gražulis.
Praėjusią kadenciją A.Armonaitė tokiu pasisakymu reagavo į „valstiečio“ Audrio Šimo gestą, kurį opoziciją sakė buvus nacių saliutavimu, balsuojant per Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdį. A.Šimas tai neigė.
Generalinė prokurorė prieš porą savaičių kreipėsi į Seimą prašydama panaikinti Seimo narių Mišrios grupės atstovo P.Gražulio imunitetą, kad jam būtų galima pateikti įtarimus dėl viešo tyčiojimosi ir žmonių grupės niekinimo dėl jų seksualinės orientacijos.
Pagal Seimo statutą, išklausius prokuroro kreipimąsi sudaroma tyrimo komisija dėl sutikimo Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę.
Jeigu tyrimo komisijos išvadoje siūloma patenkinti Generalinės prokuratūros prašymą, nutarimui priimti reikia, kad už imuniteto panaikinimą balsuotų daugiau kaip pusė visų Seimo narių, t. y. ne mažiau kaip 71.
Praėjusių metų gegužės 26 dieną, Seimui po pateikimo pritarus Civilinės sąjungos įstatymo projektui, įteisinančiam tos pačios lyties asmenų partnerystę, P.Gražulis, išėjęs iš plenarinių posėdžių salės Seime sutiko kelis LGBTIQ bendruomenės atstovus ir juos iškeikė, išvadino išsigimėliais, platinančiais venerines ligas, siūlė gydytis.
Baudžiamajame kodekse numatyta, kad tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, odos spalvos, tautybės, kalbos, kilmės, etninės kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Pagal Konstituciją, Seimas narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali kitaip suvaržoma jo laisvė.
Generalinė prokurorė jau antrą kartą šioje kadencijoje prašė panaikinti Mišrios Seimo narių grupės parlamentaro P.Gražulio teisinį imunitetą.
2020 metų gruodį jis panaikintas, kad būtų galima politikui pateikti įtarimus dėl piktnaudžiavimo „Judex“ koldūnų byloje. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) antradienį galutiniu sprendimu už piktnaudžiavimą nuteistam Seimo nariui Petrui Gražuliui paliko galioti apkaltinamąjį nuosprendį.
Teisėsaugos duomenimis, pasinaudodamas Seimo nario statusu P.Gražulis padėjo tvarkyti šaldytus maisto produktus gaminančios bendrovės „Judex“ problemas, kai Rusijos pareigūnai 2015 metais šios įmonės produkcijoje rado listerijos bakterijų.
Už tai Lietuvos apeliacinis teismas pernai birželį politikui skyrė daugiau nei 15 tūkst. eurų baudą ir nurodė konfiskuoti per 3,3 tūkst. eurų.
Be to, P.Gražuliui pradėta apkalta už tai, kad tyčia balsavo už kitą Seimo narį.