Parlamentarai 60 balsais „už“, devyniems „prieš“ ir 36 susilaikius po pateikimo pritarė tokiai Teisingumo ministerijos parengtai Politinių partijų įstatymo pataisai.
Toliau projektą svarstys Valstybės valdymo ir savivaldybių bei Teisės ir teisėtvarkos komitetai. Svarstymas plenariniame posėdyje numatytas gegužės 27 dieną.
Pagal projektą, siūloma leisti politinę partiją steigti ir ES piliečiams, gyvenantiems Lietuvoje. Jie turėtų būti pilnamečiai, Lietuvoje gyventi ne trumpiau kaip šešis mėnesius ir nepriklausyti kitų valstybių partijoms ar politinėms organizacijoms, išskyrus Europos politines partijas.
Ankstesni panašūs bandymai leisti ES piliečiams steigti partijas Lietuvoje žlugo.
Teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos teigimu, Lietuva turi užtikrinti čia gyvenančių ES piliečių teises ir į nacionalinę teisę įtraukti ES standartus atitinkančias tarptautines nuostatas.
Kita vertus, ji pabrėžė, kad šis siūlymas nesuteikia galimybės ES piliečiams, gyvenantiems Lietuvoje, būti renkamiems Seimo nariu ar prezidentu.
Dabar įstatymas numato, kad Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai negali būti politinių partijų steigėjais Lietuvoje.
2018 metais Vyriausybė jau teikė siūlymą leisti užsieniečiams Lietuvoje steigti partijas, tačiau Seimas tam nepritarė.
Nuo 2019 metų ES valstybių narių piliečiams, įgijusiems teisę gyventi Lietuvoje ir čia gyvenantiems ne mažiau kaip šešis mėnesius, yra sudaryta galimybė tapti partijos nariais.
Tuomet Teisingumo ministerija pranešė, kad Lietuvos politinėms partijoms priklausė keturi kitų Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai. Iš viso politinėse partijose yra apie 120 tūkst. žmonių.