„Prieglobstį mūsų šalyje gavę užsienio piliečiai yra tokie patys žmonės kaip ir mes – jie juokiasi, džiaugiasi, verkia, siekia įsitvirtinti gyvenime. Mes negalime jų atstumti, priešingai – turime padėti pritapti visuomenėje, suprasti mūsų kultūrą, papročius. Juk niekas atsidūręs tokioje situacijoje nenorėtų būti atstumtas“, – tvirtino ministras D.Jankauskas.
Pagal dabar galiojančią tvarką, prieglobsčio prašytojai, tik atvykę į Lietuvą, iki trijų mėnesių turi laukti sprendimo, ar jiems bus suteiktas prieglobstis.
Ministro D. Jankausko teigimu, beveik visiems pabėgėliams šis laikotarpis tampa dideliu psichologiniu išbandymu, kurį itin sunkiai išgyvena vaikai ir moterys. Izoliacija, informacijos stoka, nerimas dėl tėvynėje likusių artimųjų, nežinomybė dėl ateities – tai tik dalis problemų, su kuriomis susiduria prašantieji prieglobsčio.
Įgyvendinant minėtus projektus, tiek prieglobsčio prašantiems, tiek jau jį gavusiems bus teikiama socialinė, psichologinė ir teisinė pagalba.
Projektų dalyviams bus teikiama ir aktuali informacija, organizuojami susitikimai su vietos gyventojais, nes bendravimas su bendruomenių atstovais ir reikiamos informacijos turėjimas padės jiems lengviau tapti pilnaverčiais visuomenės nariais.
Minėti projektai bus nukreipti ne tik į tiesioginę pagalbą užsieniečiams. Juos įgyvendinant bus siekiama tobulinti ir prieglobstį gavusių užsieniečių integracijos sistemą Lietuvoje. Šioje srityje dirbantiems specialistams bus vedami kvalifikacijos kėlimo kursai, stiprinami gebėjimai nustatyti pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų poreikius ir taikyti veiksmingiausias priemones.
Daugiau nei metus vyksiančiose projektų veiklose dalyvaus beveik 1000 prieglobsčio prašančių ir jį gavusių užsieniečių. Visiems šešiems projektams įgyvendinti skirta 2,26 mln. litų, iš jų 1,69 mln. litų – Europos pabėgėlių fondo lėšos.