Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 03 16

Šelakas – vabzdžių išskyros – saldumynuose: skamba nekaip, bet nepavojingas

Internautai toliau nerimsta dėl maisto produktų sudėties – atgaivino prieš porą mėnesių vykusią diskusiją apie šelako – vabzdžių išskyrų – naudojimą saldumynuose. Gamintojai atkreipia dėmesį, kad jo naudojamas nedidelis kiekis – tik glazūrai, Europos Sąjungoje (ES) šis maisto priedas leidžiamas ir pripažintas saugiu, be to, susidaro panašiu būdu kaip medus.
Šokoladinių saldainių rinkinys
Šokoladinių saldainių rinkinys / Vida Press nuotr.

Susirūpino dėl šokolado

Sausį socialiniame tinkle „Facebook“ daug dėmesio sulaukė įrašas apie „vabzdieną“, kurios galima rasti lietuviškuose maisto produktuose. Tą kartą nusitaikyta į šokolado fabriką „Rūta“.

Vyras savo paskyroje įspėjo, kad šio fabriko saldainiuose jau seniai galima rasti šelako, kuris išgaunama iš vabzdžių išskyrų.

„Noriu supažindinti su dar viena vabzdienos rūšimi. Tai – šelakas (oland. schellak – žvynelis) (E904), gamtinė derva, gaunama iš vabzdžių, parazituojančių ant kai kurių tropinių augalų, išskyrų.

Ir ta proga galiu pareklamuoti vieną įmonę (reikės paieškoti daugiau), kuri patyliukais seniai jau naudoja šią vabzdieną, tai – šokolado gamintoja „Rūta“.

Aišku, jie ir nerašė, kad jų saldainiai tinka vegetarams :). Taigi, tai – dar viena įmonė, kurios produkcijos teks atsisakyti. Gerai tik, kad jos šokoladai ir taip buvo neskanūs :).“

Šis įrašas nuo sausio vidurio sulaukė 1,2 tūkst. pasidalijimų, beveik 400 reakcijų ir 200 komentarų.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Internete keliama panika dėl dar vieno maisto priedo
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Internete keliama panika dėl dar vieno maisto priedo

Nors įmonė jau prieš kurį laiką paskelbė atsakymą į šiuos kaltinimus, „Facebook“ vėl dalijamasi ta pačia informacija ir ieškoma dar daugiau panašių pavyzdžių.

Viena „Facebook“ vartotoja pasidalijo tuo pačiu tekstu ir pridėjo originaliojo įrašo ekrano nuotrauką.

Nors žinia nebebuvo nauja, susidomėjimo ji vis tiek sulaukė. Per vieną dieną įrašu pasidalijo beveik 250 žmonių, jis sulaukė kone 800 reakcijų ir daugiau nei 170 komentarų.

„Rūta“ atsakė į kaltinimus

Jau po pirmojo įrašo „Rūta“ sureagavo į internautų svarstymus. Įmonė patikino, kad jokių svirplių miltų savo produkcijoje nenaudoja: „Norime informuoti, kad gerbiame savo vartotojus ir dirbame tik vadovaudamiesi ES bei Lietuvoje priimtais teisės aktais, reglamentuojančiais maisto gamybą.

Taip pat skaitykite: Sukėlė triukšmą dėl vabzdžių sūreliuose, bet juos – kaip dažus – valgome jau seniai

Visų žaliavų kokybei keliame aukščiausius reikalavimus. Užtikriname, kad svirplių miltų savo produkcijoje nenaudojame, o visas sudedamąsias dalis ir maisto priedus nurodome produkto ženklinimo etiketėje“.

Kilus susirūpinimui dėl šelako vartojimo, „Rūtos“ atstovai kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT).

Ši esą patikino, kad šios medžiagos naudojimas produktuose yra saugus.

Bendrovė taip pat nurodė, kad šelakas jos produktuose naudojamas itin mažais kiekiais.

Taip pat skaitykite: Nusitaikė į druską: rado esą pavojingų priedų, bet jie leistini ir nekenksmingi

2012 m. kovo 9 d. Europos Komisijos reglamente rašoma, kad „šelakas yra išgryninti ir išbalinti raudonieji sakai, dervingas vabzdžio Laccifer (Tachardia) lacca Kerr. (Coccidae šeimos) sekretas“.

Tai yra maisto priedas, žymimas numeriu E904. Šelaką leidžiama naudoti kakavos ir šokolado produktų gamyboje quantum satis (neriboto kiekio) principu kaip glazūros medžiagą.

Bendrovė „Rūta“ paaiškino šelaką naudojanti šokoladinių dražė paviršiui padengti kaip blizgesio suteikiančią ir lipnumą reguliuojančią glazūravimo medžiagą.

Tai esą daro dauguma konditerijos produktų gamintojų, kurie gamina dražė.

Ekrano nuotr. iš ruta.lt/Bendrovės „Rūta“ komentaras dėl šelako naudojimo
Ekrano nuotr. iš ruta.lt/Bendrovės „Rūta“ komentaras dėl šelako naudojimo

Šio natūralaus gyvūninės kilmės maisto priedo kiekis produkte, anot įmonės, sudaro tik 0,1-0,15 proc.

Šelako naudojimas pramonėje

Pasak Visuotinės lietuvių enciklopedijos, šelakas yra gamtinė derva, gaunama iš vabzdžių, parazituojančių ant kai kurių tropinių augalų, išskyrų.

Būtent toks apibūdinimas naudojamas ir dėmesio sulaukusiuose „Facebook“ įrašuose. Panašu, kad būtent šis apibūdinimas sukėlė interneto vartotojų nerimą.

Tačiau naudojamas terminas „išskyros“ tiktų ir tokiam produktui, kaip medus. Šis gaminamas iš augalų nektaro, augalų gyvųjų dalių išskyrų arba ant augalo gyvųjų dalių likusių augalais mintančių vabzdžių išskyrų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Bitininkystė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Bitininkystė

Iš tiesų šelakas maisto produktuose naudojamas jau seniai. Ir, kaip savo pranešime nurodė „Rūta“, jis maisto produktuose nepavojingas.

Šelakas yra dervinis produktas, kurį gamina lako vabzdžių patelės (Kerria lacca), dažniausiai randamos Indijos ir Tailando miškuose.

Jos visą gyvenimą praleidžia prisitvirtinusios prie medžio, siurbdamos šio sultis ir paversdamos į aptariamą medžiagą. Norint pagaminti apie pusę kilogramo raudonos dervos, reikia apie 100 tūkst. vabzdžių.

Iš sausų dribsnių pagamintas šelakas ištirpinamas etanolyje. Tokiu būdu išgaunamas skystas šelakas, kuris dažniausiai yra naudojamas kaip lakas medienos apdailai.

Maisto pramonėje šelakas naudojamas konditerinei glazūrai gaminti. Ši naudojama norint skanėstus padengti apsauginiu blizgiu sluoksniu.

Jeffrey W. Lotz, Florida Department of Agriculture and Consumer Services / Bugwood.org nuotr./Lako vabzdžių patelės
Jeffrey W. Lotz, Florida Department of Agriculture and Consumer Services / Bugwood.org nuotr./Lako vabzdžių patelės

Kadangi šelakas netirpsta vandenyje, jis gali apsaugoti maisto produktą nuo išdžiūvimo, sudarydamas drėgmei nepralaidų sluoksnį.

Šelakas jau seniai yra naudojamas kaip maisto priedas. Bandymai su gyvūnais neparodė jokių nepageidaujamų reakcijų, todėl nėra pagrindo nerimauti dėl jo vartojimo.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai