2016 04 21

Selemonas Paltanavičius: Ar gegutė jus „sugavo“ su pinigėliais?

Į Lietuvą sugrįžo gegutės – jų kukavimą jau girdėjo Pietų Lietuvos gyventojai. Nors orai vėsūs, tačiau saulė kyla vis aukščiau, paukščius kviečia skubėti. Tiesa, vieni skuba, nes reikia užsiimti lizdų teritorijas ir apie jas paskelbti giesmėmis. Tačiau ką reiškia gegutės, kuri nesuka lizdo ir neperi savo vaikų, kukavimas?
Gegutė
Gegutė / Selemono Paltanavičiaus nuotr.

Mums pirmasis šį pavasarį gegutės kukavimas yra lauktas, nors netikėtas dalykas: mes žinojome, kad ji parskris, kad kukuos, bet mums reikėjo turėti smulkių pinigėlių, kurie pažvanginami išgirdus kukavimą. Jei taip pavyksta, visi metai bus sėkmingi, turtingi ir sveikatingi. Žodžiu – sėkmingi.

Taip visada tikėta. Taip elgtasi. O tikėjimas, kad taip ir bus, buvo ne tik graži tradicija, bet ir smagus pokštas, galbūt – net šioks toks pasitempimas, siekis gyventi sėkmingiau, geriau. Dabar retas eis bobausiauti kišenėj neturėdamas pinigų – jie būtini. O juos turėdamas vis galvoji apie ją, gegutę.

Savo teritoriją, kurioje patelė deda kiaušinius į kitų paukščių lizdus, patinas saugo jos „nuosavybę“ skelbdamas kukavimu.

Taigi – ko tai gegutei kukuoti, jeigu ji nesuka lizdo ir gali nebijoti, kad kas nors užims jos namų vietą? Taip, pati gegutė nekuria namų, neperi. Tačiau savo teritoriją, kurioje patelė deda kiaušinius į kitų paukščių lizdus, patinas saugo jos „nuosavybę“ skelbdamas kukavimu.

Jeigu kas nors iš gegučių giminės nepaiso tokio perspėjimo, tarp patinų gali kilti daug plunksnų reikalaujančios peštynės. Todėl visi gegučių patinėliai stengiasi apskristi savo teritoriją, kukuoti ir saugoti ją nuo svetimųjų.

Beje, gegutės patelė yra labai kukli (rusva, mažiau krintanti į akis), slapi, ją pamatyti pavyksta kur kas rečiau. Jos balsas – kuksėjimą primenanti pakankamai garsi trelė, kurią paukštis skleidžia pabaidytas.

Gegutės patelė savo teritorijoje ieško paukščių giesmininkų lizdų. Europoje gegučių vaikų įtėviais tampa daugiau kaip 120 paukščių rūšių. Kadangi pakankamai stambios gegutės kiaušinis yra labai mažas, beveik toks pat kaip kielės, kalviuko kiaušiniukai, lizde atsiradusio primesto kiaušinio paukščiai nepastebi.

Išsiritęs gegužiukas dar plikas ir neregintis išmėto lizdo šeimininkų kiaušinius ir auga vienas. Per nepilną mėnesį jis apsiplunksnuoja, išskridusį iš lizdo kurį laiką jį maitinai įtėviai, o po to jų keliai išsiskiria – gegužiukas maitinasi pats, paukščiukai suka naują lizdą ir peri tikruosius savo vaikus. Gal nors dabar jiems pasiseks?

Gegutė – nei tinginė, nei pikta. Ji negali rinktis ir gyvena pagal evoliucijos jai suformuotus įpročius. Vienas iš jų – skardus kukavimas, kuris mums taip patinka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis