Ne visi žino, kad šikšnosparniai yra mūsų artimiausi kaimynai, kad gyvena pastogėje ar palangėje esančiame plyšyje. Tačiau kai sužino, nedaugelis šaukia „valio“ ir džiūgauja; tam trukdo niekuo nepagrįstos mūsų baimės ir tikėjimai ar prietarai.
Taigi, ar tikrai daug kas ima krykšti iš džiaugsmo, kai pro langą į kambarį įskrenda šikšnosparnis? Tai įvyksta labai dažnai, nes didžiųjų miesto pastatų viršutinių aukštų sienos atspindi šilumą, o dar daugiau jos spinduliuoja iš patalpų vidaus. Ten, kur šiluma, ten vakarais susirenka vabzdžiai, tikrasis šikšnosparnių maistas. Jeigu nebūna jo, šilumamėgiai žvėreliai šiluma alsuojančius namus pripažįsta kaip potencialų būstą dienai praleisti.
Ne visi žino, kad šikšnosparniai yra mūsų artimiausi kaimynai, kad gyvena pastogėje ar palangėje esančiame plyšyje.
Nelauktas šikšnosparnio pasirodymas kambaryje, jo blaškymasis, nervingas daužymasis tai į langus, tai į sienas, kliuvimas už įvairių daiktų ir užuolaidų yra tikrai nejaukus. Kai pavargęs ir orientaciją praradęs žvėrelis pakimba palubėje, neria po lova ar šmurkšteli į plyšį už spintos, viskas lyg ir baigiasi. Tačiau iš tikro tai – tik pradžia. Ką daryti, kaip elgtis su šiuo netikėtu svečiu? Kur skambinti?
Lietuvoje tokie šikšnosparnių skraidymai po patalpas yra pakankamai dažni, tad skambintojai turėtų turėti vieną „etatinį“ klausytoją ir patarėją. Iš tikro to visai nereikia, nes nei namams, nei juose gyvenantiems žmonėms dėl to jokių grėsmių nekyla. Jei langas liks atviras, žvėrelis ir pats pro jį išskris. Tačiau nenorintiems, kad jis svečiuotųsi ilgiau, iniciatyvos galima imtis patiems.
Visų pirma reikia pasiruošti drobinį maišelį ar sandariai uždaromą kartoninę dėžę, į kurią bus įleistas sugautas šikšnosparnis. Ne visi namuose turi tinklelį (kad ir žaislinį, vaikišką) vabzdžiams gaudyti, todėl reikia užsimauti pirštines ir pastūmus spintą ar kitą baldą, paimti ten pakibusį žvėrelį. Žinoma, jis čirkš, cypsės ir priešinsis, rodys mažus smailus dantukus. Nieko nelaukdami įleiskite jį į maišelį (ar dėžutę), išneškite į kiemą ir paleiskite.
Nežinau, ar šikšnosparnis atskris jums už tai padėkoti, tačiau jei pasirodys dar kartą, jūs jį sugausite ir išleisite pro langą visai profesionaliai. Galbūt, net linksmai sušuksite: „Valio, jis vėl atskrido!“ Nes gerą kaimyną turėti visada smagu...