Kaip teigė prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė, V.Adamkus palankiai vertina kandidato ryžtą mažinti valstybės išlaidas, tačiau abejoja, ar žmonės pakels sunkmečio naštą.
A.Šemeta teigė, jog pagrindinis tikslas – užtikrinti makroekonominį stabilumą, nes be jo struktūriniai pertvarkymai neveiks.
„Siekiama sutvarkyti valstybės finansus ir dėl to plane numatytos priemonės yra pakankamai skausmingos, sunkios. Manau, daugelis susidursime su sunkumais, bet krizės metu tai neišvengiama“, – sakė A.Šemeta.
Krizės įveikimo plane numatytos priemonės, susijusios su valstybės išlaidų mažinimu. Tikimasi sutaupyti apie 2 milijardus litų.
„Manome, kad mums pavyks sumažinti valdžios sektoriaus deficitą iki minimumo, kad privatus sektorius galėtų skolintis. Numatytos priemonės skatinti verslą – pelno mokesčio lengvatos investuojančioms į inovacijas įmonėms“, – aiškino kandidatas.
A.Šemeta neatmeta galimybės, kad Lietuvai gali tekti skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF). Šio fondo misijos nariai atvyksta gruodžio 6 d., tuomet ir žadama aptarti situaciją.
„Gali būti, kad Lietuva turės kreiptis pagalbos, bet tai būtų paskutinis žingsnis, tikimės, kad jo neprireiks“, – sakė A.Šemeta.
Pasak kandidato į finansų ministrus, vienas iš sunkiausių sprendimų – pervedimų į privačius pensijų fondus sumažinimas nuo 5 iki 3 proc., kurį kritikuoja ir prezidentas. Bus ieškoma papildomų šaltinių, kaip sumažinti „Sodros“ biudžeto skylę. „Mes manevro laisvės beveik neturime“, – sakė A.Šemeta.
Kiek reikės skolintis kitąmet, A.Šemeta neatsakė, siekiama, kad biužeto deficitas būtų apie 1 proc. BVP, tačiau neaišku, ar tai pavyks padaryti.
„Manau, mūsų nuomonės su prezidentu visais klausimais sutampa“, – po pokalbio su šalies vadovu pareiškė A.Šemeta.
Ką reiškia skolinimasis iš TVF?
Europos Komisijos, TVF ar Pasaulio banko teikiama parama iš vienos pusės yra naudinga – mažesnės palūkanos, ilgesnis kreditavimo laikas. Kita vertus, šalis, kuri skolinasi pinigų iš šių institucijų, turi būti pasirengusi griežtai peržiūrėti savo išlaidas. Kitaip tariant, turi mažėti valdžios išlaidos, socialinės išmokos – pensijos, įvairios pašalpos. Drauge valstybė turi būti pasirengusi realioms reformoms ir griežtai pinigų politikai.
15min.lt primena, kad iš TVF milijoninius kreditus ėmė Vengrija ir Ukraina. Dėl paramos tariasi Serbija. Kreiptis į TVF ketino ir Latvija, kai šiai valstybei teko perimti „Parex" banką.
Beje, paskirtasis premjeras A.Kubilius lapkričio pabaigoje sakė: „Teko matyti sutartis, kurias vengrai pasirašė skolindamiesi iš TVF. Patikėkite, mūsų antikrizinis planas – saldainiai." Matyt, nuomonė pasikeitė.