Generalinė prokuratūrą trečiadienį Vilniaus miesto apylinkės prokuratūrai pavedė atlikti ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisingo balsų suskaičiavimo Šeškinės apygardoje.
Tyrimą atliekantis prokuroras Mindaugas Staškūnas nesiėmė prognozuoti, ar tyrimo rezultatai bus žinomi iki Vyriausiajai rinkimų komisijai sekmadienį paskelbiant galutinius Seimo rinkimų rezultatus.
Taip pat prokuroras patvirtino tyrimo eigos nekomentuosiantis, kadangi „tai galėtų pakenkti ikiteisminiam tyrimui“.
Šeškinės apygardoje naktį buvo baigti perskaičiuoti rinkėjų balsai, taip pat sutikrinta rastų biuletenių ir išduotų „šaknelių“ skaičius.
Ketvirtadienį rytą Šeškinės apygardos komisija baigia surašyti protokolą, pasak jos pirmininko Gedimino Kapočiaus, „rezultatai tokie, kokie pirmadienį“, tai yra, jau perskaičiavus rezultatus.
VRK vadovas Zenonas Vaigauskas tvirtino, jog urnose rastų ir išduotų biuletenių skaičius sutampa, yra apylinkių, kur trūksta poros biuletenių – tačiau juos esą galėjo išsinešti rinkėjai.
Lietuvos socialdemokratų partija tuo tarpu ketina visais įmanomai būdais siekti, kad Seimo rinkimų nugalėtoja vienmandatėje Šeškinės rinkimų apygardoje būtų pripažinta šios partijos narė socialinės apsaugos ir darbo ministrė V.Blinkevičiūtė.
„Dabar vežu mūsų pareiškimą į Generalinę prokuratūrą, o paskui – prašymą Vyriausiajai rinkimų komisijai“, – trečiadienio pavakare BNS sakė LSDP atstovas rinkimams Vyriausioje rinkimų komisijoje Julius Jurginis.
Anot jo, prokurorų prašoma išaiškinti galimą kriminalinį nusikaltimą klastojant rinkimų rezultatus, o VRK raginama pripažinti pirminius, tai yra, rinkimų naktį, paskelbtus rezultatus. „Jeigu to nebus padaryta, prašysime panaikinti rinkimų rezultatus Šeškinės apygardoje“, – teigė J.Jurginis.
Baudžiamasis kodeksas už neteisingą biuletenių skaičiavimą siekiant paveikti rinkimų rezultatus numato bausmę nuo viešųjų darbų ar baudos iki dvejų metų laisvės atėmimo.
Trečias žingsnis, kurį planuoja žengti LSDP, jeigu VRK neatsižvelgs į jų reikalavimus – kreipimasis į Konstitucinį Teismą. „Rytoj 8 valandą partijos pirmininkas premjeras Gediminas Kirkilas planuoja vykti pas prezidentą ir prašyti, kad šis kreiptųsi į KT dėl rinkimų rezultatų“, – pasakojo J.Jurginis.
G.Kirkilas anksčiau žurnalistams sakė, kad jo požiūriu Šeškinėje, kai antrajame ture rinkimų nugalėtoja buvo pripažinta socialdemokratė V.Blinkevičiūtė, o kitą dieną – konservatorius Audronius Ažubalis, yra „akivaizdus klastojimas“.
„Bet čia jau teisėsaugos reikalas. Gerai, kad ne socialdemokratas vadovavo tai rinkimų apygardai. Ir net pavaduotojas buvo liberalcentristas“, – pabrėžė G.Kirkilas.
Perskaičiuoti balsus Šeškinės rinkimų apygardoje nutarta, kai paaiškėjo, jog V.Blinkevičiūtė 32 balsais nugalėjo konservatorių A.Ažubalį. Pirmadienį perskaičiavus galiojančius biuletenius aptikta, kad Seimo rinkimus Šeškinėje vis dėl laimėjo A.Ažubalis. Atsirado per 80 balsų A.Ažubalio naudai.
Baudžiamasis kodeksas už neteisingą biuletenių skaičiavimą siekiant paveikti rinkimų rezultatus numato bausmę nuo viešųjų darbų ar baudos iki dvejų metų laisvės atėmimo.
Su A.Ažubalio pergale Seimo rinkimų antrajame ture, pirminiais duomenimis, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai laimėtų 27 mandatus ir iš viso Seime turėtų 45 vietas. Socialdemokratų mandatų skaičius sumažėtų iki 25.
Tautos prisikėlimo partija rinkimuose laimėjo 15 vietų naujajame Seime, Liberalų sąjūdis – 11, koalicija „Darbo partija+jaunimas“ – 10, Liberalų ir centro sąjunga – 8, valstiečiai liaudininkai – 3, Lietuvos lenkų rinkimų akcija – 3, Naujoji sąjunga – 1 vietą. Į Seimą dar pateko keturi save išsikėlę asmenys.