Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 04 04

Seule dirbantis Martynas Šiaučiūnas-Kačinskas: pietų korėjiečiams labiau už grasinimus rūpi kainos, draudimai rūkyti ir žydintys medžiai

Šiaurės Korėjos lyderiui gąsdinant pasaulį pareiškimais apie planuojamas atakas, pietų korėjiečiai labiau laukia pavasario nei suka dėl to galvą. Net šiaurinėje šalies dalyje netoli sienos esančiame Seule, kuris nukentėtų jau per pirmuosius smūgius, į tai kreipiama mažai dėmesio. Ne pirmas ir ne paskutinis kartas – čia dirbantis lietuvis Martynas Šiaučiūnas-Kačinskas taip lakoniškai apibūdino gyventojų požiūrį.
Pietų Korėja
Pietų Korėja / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Seule labai ramu. Pietuose jau žydi slyvos, vyšnios, azalijos, forzitijos, tad per Velykų savaitgalį dauguma keliavo pažiūrėti žiedų, – portalui 15min.lt trečiadienį pasakojo jis. – O sostinėje laukiame, kada galiausiai viskas pražys ir čia, jau planuojame iškylas po žydinčiais medžiais.“

32-ejų Martynas prieš porą metų baigė korėjiečių kalbotyros doktorantūros studijas Kyung Hee universitete. Šiuo metu jis daugiausiai dirba su projektais, susijusiais su Lietuva, kurių, pripažino, kol kas nėra itin daug.

Martynas Šiaučiūnas-Kačinskas
Martynas Šiaučiūnas-Kačinskas

Paprašytas papasakoti, kokia atmosfera tvyro Pietų Korėjoje, kai iš Pchenjano aidi vienas už kitą baugesni grasinimai, jis patikino, kad gyventojai į tai kreipia menkai dėmesio.

„Atrodo, kad prieš porą metų įvykęs incidentas Jonpiongdo (Yeonpyeongdo) saloje, kai Šiaurės Korėja apšaudė Pietų Korėjos bazę ir žuvo keletas kareivių bei civilių gyventojų, sulaukė daugiau dėmesio, – kalbėjo lietuvis – Tačiau ir tuo metu požiūris buvo gana ciniškas – gaila žuvusiųjų šeimų, reiškiama užuojauta, tačiau  incidentas reiškė ne daugiau nei kokia automobilių avarija, kurioje žuvo žmonės. Į pastaruosius šiauriečių pareiškimus žiūrima dar paprasčiau.“

Martynas pacitavo vienos draugės pokalbį su taksistu: „Ar situacija labai rimta, ar reikėtų bijoti ko nors?“ – „Nusiraminkite. Važiuojate į universitetą? Jei jūs studentė, stenkitės gerai mokytis, gauti gerus pažymius ir nenuvilti tėvų, jei šio universiteto dėstytoja, gerai dėstykite, kiškite į tas makaules žinias ir taip pat nenuvilkite tėvų.“

Seule įtampos esą nejusti. Būtent sostinė turėtų labiausiai rūpintis, kadangi yra šalies šiaurėje, beveik prie pat sienos, čia gyvena bemaž pusė visų gyventojų. „Realiai suprantame, kad, jei kas prasidėtų, viskas prasidėtų būtent nuo Seulo, tačiau į visus šiauriečių pareiškimus žiūrima gana atsainiai: ne pirmas ir ne paskutinis kartas, o nieko rimta vis tiek nebus“, – tikino pašnekovas.

Kasdieniuose pokalbiuose šios temos nepavyksta išvengti, bet tik probėgšmais: šiaip ar taip, tai yra viena iš aktualijų: „Retkarčiais pakalbame ir apie tai, tačiau tai tikrai nėra būtina tema. Korėjiečius labiau jaudina nedarbo problema, kylančios kainos, galimas Fudžio išsiveržimas, drebėjimai Japonijoje, Korėjos pristatymas pasaulyje, draudimai rūkyti ir panašiai.“

Suprantame, kad viskas prasidėtų nuo Seulo, tačiau į visus šiauriečių pareiškimus žiūrima gana atsainiai: ne pirmas ir ne paskutinis kartas, o nieko rimta vis tiek nebus

Kiek galimoms atakoms ruošiasi armija, garsiai nekalbama, nes tai – karinė paslaptis, todėl žinių laidose karininkai ir pareigūnai pasidalija tik bendromis frazėmis. „Korėja turi gana stiprią armiją, visi korėjiečiai privalomai tarnauja po porą metų, tai yra vienas nekenčiamiausių periodų kiekvieno vaikino gyvenime, tačiau šiuo metu specialių pasirengimų nevyksta.“ Gal kur kaupiamos ir maisto atsargos, bet Martynas tuo suabejojo.

Bene didžiausias jo pastebėtas skirtumas – apie Šiaurės Korėją dabar girdėti daug dažniau: per kiekvienas žinias ji būtinai bus paminėta, ko anksčiau nebūdavo. Tiksliau, Šiaurės Korėja būdavo privalomai minima po kiekvieno rimtesnio susidūrimo ar pareiškimo, kaip įvyko ir dabar.

„Man atrodo, Lietuvoje niekaip neprasidedantis pavasaris ir netirpstantis sniegas lietuviams daug aktualesnis nei dabartinė Šiaurės ir Pietų situacija korėjiečiams. Be to, patys korėjiečiai žiūri į šį pareiškimą ne kaip į išpuolį prieš Pietų Korėją, o kaip į perspėjimą tarptautinei visuomenei, konkrečiai – JAV, kuri vis neatsisako savo ambicijų Korėjos pusiasalyje, ar, negražiai sakant, kišasi į jo reikalus.“

Martynas priminė, kad ir pastarieji pareiškimai sekė iškart po jungtinių Pietų Korėjiečių ir JAV karių pratybų, kurios rengiamos kiekvienais metais, o Šiaurės Korėja prieš jas visada buvo nusiteikusi priešiškai. Tačiau nei Vašingtonas, nei Seulas nekreipdavo dėmesio, nors po kiekvienų pratybų sekdavo aštresni ar švelnesni grasinimai. Pietų korėjiečiai iš dalies net pateisina Šiaurės elgesį, nes, šiaip ar taip, JAV kariuomenės buvimas Korėjos pusiasalyje jau yra grasinimas Šiaurės Korėjos suverenitetui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos