19-metė Jolanta ir 22-ejų Marija dirbo Palangoje veikiančios mokomosios sporto bazės virtuvėje. Marija, turinti trejų metų darbo patirtį „Delano“ virtuvėje, buvo paskirta vyriausia virėja, o jos bičiulė – pagalbininke. Abi pradėjo dirbti birželio pradžioje. Su darbdaviu merginos sutarė: jos keturias dienas dirbs, keturias ilsėsis, darbo dienomis gyvens sporto bazės viešbučio kambaryje. Darbą jos derino su praktika. Marija teigia, kad jai buvo pažadėtas 1 500 Lt atlyginimas, o Jolantai – 1 000 Lt. Liepos 2 dieną bazės vadovas Raimondas Kuzmauskas jas atleido ir abiem išmokėjo vienodai – po 450,5 Lt.
Teigia atlikusios savo darbą
Pristatę produktus mes tikimės pelno, iš 30 lt turime gauti 90 Lt, o gauname 20 Lt – tai kur dingo ta mėsa, 5 kg ledų? Ar tai virėja, ar vaikų darželis?, – retoriškai klausė vadovas Raimondas Kuzmauskas.
Klaipėdos kolegijoje maisto produktų technologijas studijuojančios merginos teigia pradirbusios 12 darbo dienų, pirmųjų dviejų dienų, jų teigimu, vadovas nepriskaičiavo, motyvuodamas, kad vyko apmokymai.
19-metė Jolanta į darbą važinėjo iš Mažeikių, Marija – iš Klaipėdos. Abi tuo pačiu metu atlikinėjo ir praktiką, tad kai kurių dienų, kai turėjo dirbti, paprašė laisvų. Darbą merginos ir susirado per kolegiją, į kurią kreipėsi R.Kuzmauskas. Jos teigė neskubėjusios priimti pasiūlymo, tačiau malonus vyras kasdien skambino ir kvietė sezoniniam darbui.
„Dirbome tikrai daug. Per Jonines darbavomės nuo 6 ryto iki 23.30 val. vakaro. Maistą ruošėme ir į bazę atvykusiems sportininkams – pusryčius, pietus, vakarienę, ir viešbučio klientams, ir šiaip užėjusiems žmonėms. Darbo diena buvo ilga, maždaug nuo 7 iki 22 val. vakaro. Toks atlygis už tiek darbo dienų yra pasityčiojimas, aš tiesiog pravažinėjau tuos pinigus ir tiek“, – pasakojo iš Mažeikių į Palangą dirbti važinėjusi Jolanta. Ji teigė atlikusi įvairius darbus, ne tik padėjusi virtuvėje, bet ir plovusi indus, ir nešiojusi valgius klientams. „Tai pirmas mano rimtesnis darbas ir taip nenusisekė“, – sakė mergina.
„Kai paskutinį kartą paskambinau pasitikslinti, kada prasideda mūsų pamaina, vadovas pasakė atvykti liepos 2 dieną rimtam pokalbiui. Atvažiavusios sužinojome, kad bendrovės vos nenuvarėme į bankrotą, esą sunaudojome daug produktų, nors prieš tai nesulaukėme jokių priekaištų“, – pasakojo Jolanta.
Tą patį teigė ir Marija. „Trejus metus pradirbau „Delano“ virtuvėje, tikrai žinau, kokie yra reikalavimai ir darbo principai, svarstyklės buvo mūsų pagrindinis darbo įrankis, kas mėnesį buvo atliekamos revizijos ir viskas būdavo gerai. Aš žinau, kad dirbau gerai ir trūkumų nepridariau. Klausdavau, ar to, ar kito tiek ir tiek pagaminti, sakydavo, kad viskas gerai“, – tikino Marija. Mergina teigia, kad už birželį pradirbtas dienas turėjusi gauti apie 1 000 Lt.
Merginų teigimu, darbdavys išskaičiavo ir už šlepetes, kurias nupirko darbui virtuvėje. „Jis teigė investavęs į mus, kvietęs iš Vilniaus apmokymams technologą, gal ir už jo paslaugas buvo apmokėta iš mūsų atlyginimų“, – piktinosi merginos.
Jos taip pat teigė negavusios darbo sutarčių, nors esą porą kartų jų prašė.
Padarė daug nuostolių
Respublikinės mokomosios sportinės bazės Palangoje direktorius R.Kuzmauskas 15min.lt paaiškino, kad jaunos merginos padarė labai daug nuostolių ir gailisi, kad jas atleido jų pačiu noru, o ne už pažeidimus. Darbo sutarčių, anot R.Kuzmausko, merginos pačios nepasiėmė.
Maistas |
„Marija dirbo vyriausia virėja. Ji sakydavo, reikia 2 ar 3 kg mėsos, kuri apytikriai kainuoja 30 Lt. Pristatę produktus mes tikimės pelno, iš 30 lt turime gauti 90 Lt, o gauname 20 Lt – tai kur dingo ta mėsa, 5 kg ledų? Ar tai virėja, ar vaikų darželis?, – kalbėjo R.Kuzmauskas. – Jų darbe įžvelgiu daug trūkumų. Jei porcijoje turi būti 150 gramų mėsos, o išnešama 230 gramų. Ar mes labdaros organizacija? Žinoma, klientas patenkintas, daug ir skanu, o mums nuostoliai. Sūris – jis buvo pirktas kepsniams, o merginos jį panaudojo ruošdamos patiekalą su krabais, nors jį reikėjo gaminti su varške. Kur varškės kilogramas už 8 lt/kg, kur sūris už 18 lt/kg.“
Jo teigimu, merginos vis mėtėsi – tai atvykdavo į darbą, tai lėkė į praktiką. Vadovo skaičiavimais, jos dirbo 9 darbo dienas.
„Mes planavome, kad jos dirbs visą sezoną, o jos cirkus krečia. Virtuvėje – vieni taukai, sakiau, tvarkykitės, jos teigė, kad nespėja, tačiau kita pamaina tai spėja. Reikėjo darbinių batų – nupirkome. Kambarys joms buvo duotas – ne pas močiutę kažkur apgyvendinome, o viešbutyje, kuriame para kainuoja 160 Lt. Jei viską sudėčiau, tai jos mums dar skolingos“, – apie susidariusią situaciją pasakojo R.Kuzmauskas.
Vadovas teigė, kad merginoms ir taip sumokėjo per didelį atlygį, už patirtus nuostolius jos dar turėtų primokėti.
Anot Valstybinės darbo inspekcijos atstovės spaudai Gabrielės Banaitytės, iš Palangoje dirbančių darbuotojų šią vasarą gauti šeši skundai. Du iš jų, dėl viršvalandinio darbo ir galimo nelegalaus darbo, nepasitvirtino, kiti keturi šiuo metu yra tiriami.