„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 03 21

Šiaulių centre vasarą pavėsio nebus – medžiai bus iškirsti, technika kels dulkes

Prasideda didžiuliai miesto tvarkymo darbai, kuomet Šiaulių veidas neatpažįstamai pasikeis. Bus iškirsta šimtai medžių, nuimta dalis šaligatvių. Tikėtina, kad miesto centras labiausiai bus paralyžiuotas vasarą, o darbai turėtų baigtis per porą metų. Tvarkymo projekto architektas Vytenis Rudokas atsakė į šiauliečius bauginančius klausimus.
Šiaulių miesto centras netrukus pasikeis
Šiaulių miesto centras netrukus pasikeis / Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr.

Netrukus Šiaulių miesto centrinėje aikštėje neliks daugybės didelių medžių. Aikštė jau aptverta įspėjamąja juosta. Želdiniai bus iškirsti ir aplinkinių gatvių pakelėse. Bus išrausti šaligatviai ir pačios gatvės, keičiama sena, dar sovietmetį prisimenanti aikštės danga.

Kurį laiką bus sudėtinga, tačiau žmonės raminami, kad darbai baigsis per porą metų, o medžių bus atsodinta dar daugiau, nei buvo iškirsta.

Šiaulių miesto savivaldybė informuoja, kad bus keičiamos ne tik aikščių, skverų, takų ir šaligatvių dangos, tačiau bus atnaujinami ir želdynai. Prastos būklės medžius ir krūmus pakeis specialiai miesto sąlygoms pritaikytos augalų rūšys.

Skelbiama, kad teritorijose, kuriose šiemet arba kitais metais prasidės viešųjų erdvių atnaujinimo darbai, vietoj senų medžių, kuriuos teks kirsti, bus atsodinami tinkami augti miesto sąlygomis augalai.

Raminama, kad pasodinti bus ne jauni sodinukai, o jau paauginti medžiai. Vėliau paaiškėjo, kad medžiai nebus labai dideli – 3-4 metrų paauginti sodinukai, mat didesni gerokai daugiau kainuoja.

Kito Draugystės prospekto rekonstrukcijos projekto rengėjai siūlė naikinti visus prie gatvės augančius kaštonus. Nors jie nėra geriausios būklės, tačiau yra jaunesni nei kiti miesto centre augantys medžiai. Pasikonsultavus su želdynų specialistais, nuspręsta juos palikti.

Senųjų kaštonų teks atsisakyti Kaštonų alėjoje, liks tik keturi įėjimą į Zubovų parką žymintys medžiai. Po alėjos atnaujinimo joje sužaliuos nauji rausvažiedžiai kaštonai, jų bus tiek pat – 50.

Miestas turės tikrą aikštę be medžių

Grandioziniam projektui vadovaujantis architektas V.Rudokas atsakė į daugelį miestiečius bauginančių klausimų. Viena skaudžiausių temų – medžiai. Jis patikino, kad aikštėje esančių istorinių ąžuolų niekas nė pirštu nelies. Taip pat bus bus išsaugota dar keletas geriau išsilaikiusių medžių.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Šiaulių miesto centras netrukus pasikeis
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Šiaulių miesto centras netrukus pasikeis

„Nė vienas iš istorinių medžių nepakliūna į tą zoną, kur bus tiesiamos komunikacijos. Jiems pavojus negresia. Daugelis žmonių pamiršta, kad miestas yra žmonėms gyventi, o ne medžiams auginti“, – teigė architektas.

Jis dažnai žmonėms rodo nuotraukas iš paukščio skrydžio – Šiauliuose iš tiesų žalumos yra žymiai daugiau nei pastatų. To neturi daugelis Europos miestų. Medžių trūkumu šiauliečiai neturėtų skųstis.

V.Rudokas taip pat pabrėžia, kad be medžių miestas irgi negali būti, tik kiekvienas objektas turi turėti savo vietą, medžiai turi būti prižiūrimi: „Dabar esantys želdiniai yra neteisingai prižiūrėti, ligoti. Tai pasityčiojimas iš medžių.

Mes viską perplanuojam iš naujo, net medžių vietos pasikeis. Kai kur jų neliks, o kai kur jų pagausės. Visi girdi, kad bus nupjautas medis, o kad atsodintas – negirdi.

Bet yra visokių žmonių. Vienas vyresnis žmogus per susitikimą paklausė, ar tas sidabrines egles aikštėje irgi išpjausime? Patvirtinau, tikėdamasis aršaus puolimo. O jis apsidžiaugė – pagaliau tą sovietinę liekaną panaikinsit“, – pasakoja architektas.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Šiaulių miesto centras netrukus pasikeis
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Šiaulių miesto centras netrukus pasikeis

Pašnekovas priminė, kad iš tiesų daugumoje po per karą nugriautų miestų skubiai buvo sodinami medžiai, kad vaizdas neatrodytų toks liūdnas, o tuo pačiu ir žmonės užmirštų ankstesnį miesto veidą. Tuomet miesto centrus įrengė taip, kad būtų patogu visiems paradą žiūrėti.

Neliks obelisko sovietų kariams

Projekto vykdytojai buvo numatę sodinti jau gerokai paaugintus medžius, tačiau vienas jų kainuoja nuo 300 eurų. Buvo liepta sutaupyti milijoną, todėl teks apsiriboti 3-4 metrų aukščio sodinukais.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Vytenis Rudokas
Alvydo Januševičiaus nuotr./Vytenis Rudokas

„Galiausiai visoje planuojamoje rekonstruoti teritorijoje bus 33 medžiais daugiau. Tilžės gatvėje numatomos liepos, Varpo gatvę puoš šermukšniai, Aušros alėją – klevai. Rudenį bus daug spalvų ir emocijų mieste. Pačioje Prisikėlimo aikštėje nupjausime 15 medžių, o pasodinsime per 40“, – skaičiavo architektas.

Tilžės gatvėje numatomos liepos, Varpo gatvę puoš šermukšniai, Aušros alėją – klevai. Rudenį bus daug spalvų ir emocijų mieste.

Architektas akcentavo, kad priešais kolegijos pastatą bus įrengtas nedidelis žalias skveras su pigiomis liepomis. Jo nuomone, šioje vietoje neabejotinai turi būti pastatas. Kai bus sugalvota jį statyti, skverą bus galima nesunkiai panaikinti.

„Šiandien tai neįforminta erdvė – anemiška ir vienintelė vieta, kur galima sceną pastatyti. Vėliau scena bus perkelta prie Varpo gatvės, Nebus būtinybės renginių metu užtverti gatves“, – tęsė V.Rudokas.

O ką daryti su obelisku sovietiniams kariams? V.Rudokas patikslina, kad daugelis vadina šią vietą kapinėmis, tačiau tai nėra teisinga: „Tai palaidojimo vieta. O ši aikštė yra mūsų kiemas.

Visada laikiausi pozicijos, kad šitie palaikai turi būti pagarbiai perkelti – tam turime vietą Ginkūnų kapinėse. Jų simbolika ir semantika visiškai nesiderins su paminklu, kuris numatomas aikštėje.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Šiaulių miesto centras netrukus pasikeis
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Šiaulių miesto centras netrukus pasikeis

Man buvo pasakyta, kad iškelti jų niekas neleis, tačiau, pabaigus darbus, neliks juodojo obelisko, raudonas postamentas bus žemesnis, o akmeninės lentos paguldytos. Viską apželdinsime. Iš šalies nieko nesimatys, tačiau čia ir toliau galės rinktis tie, kuriems ši vieta svarbi. Jei vis tik būtų suteiktas leidimas palaikus išgabenti, ši vieta tuoj pat įsilietų į bendrą aikštės vaizdą.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs