Statybininkai – optimistai
„Gražus antradienis, trys dviračiai, kuriais atvažiavo trys darbininkai, ir spengianti tyla“, – apie vaizdą menų inkubatoriaus statybvietėje vaizdžiai savaitraščiui „Šiauliai plius“ pasakojo skulptorius Gintautas Lukošaitis. Jis baiminasi, ar ateityje, nespėjus laiku įgyvendinti projekto, neteks Europos Sąjungai grąžinti statybos bendrovei pervestas lėšas.
Už darbus atsakingos bendrovės „Meba“ statybos darbų vadovas Mindaugas Matas, paklaustas apie situaciją menų inkubatoriaus statybvietėje, tikino, kad viskas vyksta sklandžiai.
bendrovės „Meba“ statybos darbų vadovas Mindaugas Matas, paklaustas apie situaciją menų inkubatoriaus statybvietėje, tikino, kad viskas vyksta sklandžiai.
„Taip, šiuo metu darbuojasi nedaug darbuotojų, bet dabar jų daug ir nereikia. Kai bus pradėtas dengti stogas, dirbančių statybininkų bus daugiau“, – žadėjo statybos vadovas.
Bendrovė „Meba“ vienu metu įgyvendina kelis stambius projektus ne tik Šiauliuose, bet ir Radviliškio krašte. Nepaisant didelių įmonės darbų apimčių, įmonės atstovas tikina, kad būtent šis projektas bus laikomas prioritetu. Ar statybininkai iš kitų objektų bus atvežti dirbti menų inkubatoriuje, ar bus ieškoma naujų darbuotojų, M.Matas nedetalizavo.
Nepanašu, kad bendrovei „Meba“ bus lengva susirasti naujų darbuotojų. Darbdavių mokumu besidominčius statybininkus gali atbaidyti įmonės finansinė situacija. Įmonė dažnai yra skolinga „Sodrai“, o šią vasarą skola siekė daugiau nei 100 tūkst. Lt. Darbo ginčų komisiją jau yra pasiekęs vieno darbuotojo skundas dėl neišmokėto atlyginimo. Be to, teisme yra ne viena civilinė byla dėl skolos priteisimo, kurioje įmonė įvardijama atsakovu.
„Statybos nėra kaip laikrodis. Būna, kad įmonės vėluoja 60 dienų atsiskaityti“, – tokią situaciją dėl skolų „Sodrai“ aiškina įmonės „Meba“ direktorė Laisvyda Matusevičienė.
Gražios vizijos nepiešia
Už lėšų skirstymą Europos Sąjungos projektams atsakingos Lietuvos verslo ir paramos agentūros atstovams menų inkubatoriaus statybininkų pažadai neatrodo labai pagrįsti.
„Menų inkubatorius tebėra laikomas padidintos rizikos projektu“, – teigia Lietuvos verslo paramos agentūros direktorė Diana Vilytė. Ji nėra tikra, ar Menų inkubatoriaus statytojai spės laiku uždengti stogą ir atlikti kitus darbus, kuriuos būtina padaryti iki žiemos pradžios.
„Pagal darbų apimtis ten turėtų dirbti apie penkiasdešimt žmonių, bet dirba gerokai mažiau“, – teigia D.Vilytė. Šiaulių regiono plėtros agentūros direktorė Jolita Butkutė taip pat pripažįsta, kad menų inkubatoriaus darbų apimtys jos netenkina, tad viskas nuolat yra stebima.
Menų inkubatorius tebėra laikomas padidintos rizikos projektu, – teigia Lietuvos verslo paramos agentūros direktorė Diana Vilytė.
„Norėtųsi, kad šie darbai vyktų sparčiau, šita nuomonė yra išsakyta rangovui“, – sako J. Butkutė.
Savivaldybė nori ir gerai vertinamų įmonių
UAB „Meba“ Šiauliuose vis dar tebestato ir kolumbariumą, nors statybos jau turėjo būti baigtos.
Viešąjį konkursą kolumbariumui statyti laimėjusi bendrovė „Meba“ darbus buvo įsipareigojusi atlikti iki šių metų rugpjūčio pradžios, bet darbai užsitęsė, nes modelius nuspręsta gaminti rankomis pagal specialius užsakymus. Ankstesni įmonės darbai, kurie buvo atliekami pagal Šiaulių miesto savivaldybės užsakymą, taip pat vėluodavo.
Savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja Aistė Žalevičienė pripažįsta, kad UAB „Meba“ nėra pageidaujamas darbų vykdytojas, bet „įjungti saugiklius“, kad konkursus laimėtų ne nuolatinis darbų vėluotojas, nėra teisinių galimybių.
„Dėl to nieko negalime padaryti. Žinoma, norėtųsi, kad konkursuose dalyvautų ir stambios, gerai vertinamos įmonės“, – neslepia valdininkė ir vardija statybos įmones, kurių konkursuose pasigendama.
Stambių įmonių savivaldybių konkursai nedomina
Stambios statybos įmonės, kurių konkursuose pripažįsta geidžiantys ir Savivaldybės atstovai, Savivaldybės konkursus laiko finansiškai ne itin patraukliais sandoriais.
Šiauliuose areną pastačiusios bendrovės „Panevėžio statybos trestas“ statybos direktorius Darius Urbonas pripažįsta, kad bendrovė nėra aktyvus Šiaulių miesto savivaldybės konkursų dalyvis.
„Mes tiesiog negalime konkuruoti. Jei į konkurso sąlygas būtų įtraukti kokybiniai reikalavimai, būtų kitaip, bet dabar to nėra“, – apie tai, ko pasigenda, neslepia įmonės atstovas. Kitų kalbintų statybos įmonių atstovai tvirtino gaunantys pakankamai kitų pelningų užsakymų, tad savivaldybių konkursai juos vis rečiau vilioja.
Kur slypi sėkmė?
UAB „Meba“ konkursus padeda laimėti gerokai žemesnė nei kitų įmonių siūloma darbų kaina.
Tarkim, šiemet skelbtą Radviliškio rajono savivaldybės konkursą Šeduvos miesto kapinėms plėsti įmonei pavyko laimėti pasiūlius net 90 tūkst. Lt mažesnę kainą nei antri eilėje likę konkurentai. UAB „Meba“ pasiūlymo vertė nuo paskutinės sudarytoje eilėje likusios įmonės skyrėsi beveik dvigubai. Menų inkubatoriaus pasiūlyta statybų kaina nuo antroje vietoje likusios įmonės skyrėsi daugiau kaip 100 tūkst. Lt. Galimybę Ginkūnų kapinėse statyti kolumbariumą UAB „Meba“ iš konkurentų pavyko išplėšti pasiūlius beveik 200 tūkst. Lt mažesnę kainą. Kita įmonė siūlė kolumbariumą statyti už 578 tūkst. Lt, o UAB „Meba“ pavyko laimėti pasiūlius tuos pačius darbus atlikti už 395 tūkst. Lt.
Valdininkai teigia, kad konkursinis reikalavimas dėl mažiausios kainos, pasirenkamas taupant laiką.
„Pasirenkame, norėdami apsidrausti nuo teisminių ginčų“, – teigia A.Žalevičienė, turėdama omeny, kad konkurso dalyviai rečiau skundžiasi, kai siekiama nupirkti už mažiausią kainą, o ne dėl ekonominės naudos.