Ekonomistas Edgaras Adomaitis priskiria save prie liberalių idėjų šalininkų, tačiau nėra kurios nors partijos narys. Bando pasverti visų kandidatų pažadus. Taip pat neįvardija, kurį kandidatą į merus ar partiją jis oficialiai palaiko, už ką balsuos.
Aišku tik viena, kad palaikė žemiau aprašytą Gytį Baranauską, bandžiusį jėgas merų rinkimuose. E.Adomaitis tuomet iškart užėmė rinkiminio štabo vadovo postą. Viskas atrodė labai rimta.
Šis meras kažką daro, o kiti – nedarė?
Panašu, kad E.Adomaitis stengiasi būti visų kandidatų griežta sąžine – sukritikuos ir tarptautiniais žodžiais feisbuke išvadins kiekvieną politiką, kuris padarys kokią nesąmonę. Vyras dažniausiai net ir po humoro skraiste slepia rimtus pamąstymus.
– Kuri politinė jėga Šiauliuose turi potencijos, o kuri tik pučiasi ir sako, kad gali, bet iš tiesų nieko negali?
– Ekonomistai sako – nėra nemokamų pietų. Tai tie pažadai apie nemokamą vandenį ar kitką yra laužti iš piršto. Nieko nėra nemokamo. Kažkas apmokės. Tik klausimas, iš kur bus paimti pinigai.
Vertinti tokius išsireiškimus kaip „stengsimės, tęsime, norėsime, bursime“ – nėra jokios prasmės. Aš vertinčiau 3 dalykus – viziją (programą), vykdymą (veiklos planą) ir vykdytojus (kas viską atliks).
Jeigu tavo išsilavinimas yra kūno kultūros mokytojas, tai ar nebūtų gerai, kad ir dirbtum su vaikais? 10 milijonų projektą geriau patikėtume projektų vadybą išmanančiam žmogui su patirtimi. Programa neturi prasmės be veiklos plano, o iš veiklos plano maža prasmės, jeigu nežinome, kas bandys darbus atlikti.
– Ar kuris nors politikas ar kandidatas nustebino, sužavėjo ar maloniai nuteikė, suteikė vilties?
– Nustebino „darbietis“ Marijus Velička savo gerai padaryta rinkimine kampanija. Sakyčiau, atrodo profesionaliausiai. Nors paskutinis pasisakymas apie tai, kad neva politiniai oponentai padegė jo automobilį, jam garbės nedaro.
Pasisakymas apie tai, kad neva politiniai oponentai padegė jo automobilį, jam garbės nedaro.
Gal kažkiek daugiau tikėjausi iš konservatoriaus Jono Bartkaus – aktyvesnės rinkiminės kampanijos. Aš netikiu, kad jis nori būti meru, reikėtų mane įtikinti. Visi kiti kandidatai apsiriboja vienu kitu parašymu socialiniuose tinkluose, ar stenduose. Pastaruoju metu kiek suaktyvėjo liberalų feisbukai su Aurimu Lanku priešakyje.
– Gal kuris kandidatas, partija ar rinkimų sąrašas nuvylė? Gal atskleidė anksčiau nerodytą veidą?
– Politika yra bendras reikalas, tai jeigu tau rūpi miesto ar šalies reikalai, tau jie rūpi visada, o ne tik rinkiminiu laikotarpiu. Visus, kuriuos esu pastebėjęs polemizuojančius miesto klausimais, sveikinu pasiryžus kandidatuoti. Bet yra kandidatų, kurių Šiauliuose nesimatė visiškai. Tiesiog žmonės sugalvojo. Tai jų teisė.
Dabar panašu į tai, kaip dainuoja genialus JAV dainininkas Tomas Waitsas – viskas sugedę ir niekas nekalba angliškai.
– Kokio mero norėtumėte? Gal galima tiesiog apibūdinti, koks meras Šiauliams būtų reikalingas artimiausius ketverius metus?
– Gal tikiuosi per daug, bet norėčiau raštingo žmogaus. Mano močiutė sakydavo žodį „deputatas“ pakiliai. Dabar to pakilumo nelabai yra, kai matai, kaip sunkiai žmogus sudeda raides į žodžius, o pastaruosius į sakinius. Panašu į tai, kaip dainuoja genialus JAV dainininkas Tomas Waitsas – viskas sugedę ir niekas nekalba angliškai.
– Jau dabar Šiauliuose netyla kalbos, kad įvyks antras merų rinkimų turas, kuriame susitiks Artūras Visockas ir Valerijus Simulikas. Tas pats buvo per praėjusius rinkimus. Gal tai asmenybių badas?
– Taip, visiškai pritariu – asmenybių badas. Pridėčiau – lyderių badas. Abu šie kandidatai, mano manymu, nėra lyderiai, ir jau nemanau, kad bus. Nors ir manau, kad lyderiais ne gimstama, o tampama, bet šiems politikams jau būtų sunku tokiais tapti. Kiti kandidatai turi potencialo, tačiau šiandien jie dar nėra lyderiai. Pirmi pumpurai – dar ne pavasaris.
– Kaip manote, kas žmones paperka šiuose rinkimuose?
– Šiauliečiai turi unikalią situaciją – kai meru buvo socialdemokratas Justinas Sartauskas, miesto biudžetas buvo dvigubai mažesnis nei esant dabartiniam merui A.Visockui. Dabar didelė dalis pinigų keliauja į infrastruktūrą, jos atnaujinimą ar sukūrimą.
Ką žmonės mato? Akivaizdu, jog miestas atsinaujina – meras daro, o kiti – nedarė!
Pats mero darbas yra, švelniai kalbant, klaikus. Užtenka pažiūrėti į naujai sudėtas trinkeles prie Auksinio berniuko. „Visocko efektas“ kažkada baigsis, nes viskas praeina. O su tuo praėjimu tik pagausės žmonių, nusivylusių politika.
– Ar dabar jau galima tvirtai pasakyti, kad A.Visocko praėjusių rinkimų laimėjimas buvo kaip bausmė susikompromitavusioms partijoms?
– Senovės Egipte Dievas pasiuntė 10 rykščių – Nilo vanduo tapo krauju, pradėjo lyti varlėmis, tuomet uodai, musės, gyvūnų maras ir taip toliau. Norisi tikėti, kad A.Visockas nėra rykštė, bet A.Visockas su 150 milijonų biudžetu ir A.Visockas su 75 milijonų biudžetu yra skirtingi asmenys. Manau, kad tai greitu metu išryškės.
„Tuos pačius“ pakeitė „tie patys“
Šiaulietis inžinierius Gytis Baranauskas garsėja ne tik kaip protų kovų meistras, bet ir kaip žmogus, laisvai kalbantis keturiomis užsienio kalbomis, aštriai ir šmaikščiai pasisakantis socialiniuose tinkluose. Tai jam nepadėjo surinkti kandidatavimui į merus reikiamų parašų.
Bet ar jis tikrai norėjo juo tapti? Gal viduje net šiek tiek pasidžiaugė, kad bus mažiau vargo? Beje, jis jau turėjo keletą rinkiminių šūkių. „Jeigu gali Visockas, tai gali bet kas!“ Taip pat jau žadėjo ne iš biudžeto į kišenę, o iš kišenės į biudžetą nešti pinigus.
– Kas dedasi Šiaulių politikoje – progresuojam ar atvirkščiai?
– Atsiradus A.Visocko rinkimų sąrašui niekas Šiauliuose iš esmės nepasikeitė. „Tuos pačius“ pakeitė „tie patys“ ir persikraustė į mero komandą. Toks beviltiškas, neaiškių vertybių kratinys, iš kurio nežinia ko tikėtis.
Ten ir buvę komunistai, atsiprašau, „socdemai“ (man kažkas minėjo, kad egzistuoja tokia teorija, jog „socdemai“ nėra komunistai), ir liberalai, ir konservatoriai, ir šiaip eiliniai „rasistukai“.
Geri žmonės su gerais ketinimais, bet, perfrazuojant Bulgakovą: „tik pinigų perskirstymo klausimas juos sugadino“.
Aišku, šiek tiek papildomo šarmo jau šiam rinkimų ciklui suteikia mįslingai sudegęs „darbiečio“ M.Veličkos automobilis. Čia negaliu neįžvelgti progreso. Kažkam, panašu, Šiauliai rūpi pakankamai.
– Kodėl pats sumanėte eiti į merus? Čia lyg ir rimtas humoras buvo, bet tikrai nemažai žmonių būtų už jus balsavę.
– Tai tikrai buvo internetinis pokštas. Aš apie save gana geros nuomonės, todėl man užtenka proto suvokti, kad meras, neduokdie, aš būčiau nekoks. Dalyvauti pastūmėjo dabartinio mero elgesys viešoje erdvėje ir su oponentais savivaldybėje.
Hipertrofuotas jautrumas kritikai, nesugebėjimas prisiimti atsakomybės, persimaišęs su narcisizmu. Bemaž visą kadenciją vyko kova su įsivaizduojamais priešais žiniasklaidoje ir savivaldybėje. Tokios kokybės farso aš nepamenu. Na, gal Vytautas Šustauskas Kaune. O už Šustauską aš tikrai ne blogesnis!
– Nesurinkote reikiamo parašų kiekio ir iš kovos dėl mero posto pasitraukėte. Gal įtariate, kas laimės?
– Greičiausiai finale vėl varžysis Valerijus Simulikas su Artūru Visocku. Jei V.Simuliko, kurio, beje, vertybių irgi nesu pajėgus suvokti, pergalės atveju galima tikėtis kažkokios veiksnios koalicijos, tai A.Visockas ir toliau gyvens apgultoje tvirtovėje ir, žinoma, kvies šiauliečius susideginti tuose savo improvizuotuose „pilėnuose“.
Šiauliečiai gyvens sau, taryba sau, meras sau, o verslas, nesusijęs su viešaisiais savivaldybės pirkimais, sau.
Beje, po pastarųjų trijų A.Visocko valdymo metų beveik visi kiti rinkimų dalyviai dabar pabrėžia darnos taryboje svarbą. Tai nieko naujo. Taip jau vyksta paskutinius pora dešimčių metų ir vėl niekas nesikeis. Šiauliečiai gyvens sau, taryba sau, meras sau, o verslas, nesusijęs su viešaisiais savivaldybės pirkimais, sau.
– Ar galima spręsti apie Šiaulius ir šiaulietį pagal jo išrenkamą kontingentą? Dažnas sako, kad Šiauliai yra visiškas Lietuvos vidurkis – kaip balsuoja Šiauliai, taip ir visa Lietuva bendrai.
– Šiauliai visada buvo labiau kairysis miestas. Gal ir klystu, bet buvo gal du miesto vadovai, kuriuos galima pavadinti dešiniaisiais. Ryšys su Lietuvos vidurkiu, turbūt, šioks toks yra, bet, nesirausęs po rinkimų duomenis, negaliu vienareikšmiškai sutikti su tuo teiginiu.