Apklausoje pranešama, kad ankstesniais metais naujametės nakties fejerverkui Šiaulių miesto savivaldybė skirdavo apie 3000 eurų.
Pateikti trys atsakymo variantai – skirti numatytus pinigus fejerverkams, skirti sergantiems vaikams ir galimybė pasiūlyti savo variantą.
Ar finansuojantys fejerverkus yra prieš vaikus?
Šiaulių žurnalistų sąjungos pirmininkei Jūratei Sobutienei toks klausimas kvepia pigia demagogija: „Savivaldybės biudžetas – ne nuosava piniginė. Jis yra planuojamas ir jį reikia vykdyti. Tai ne itin korektiška viešųjų ryšių akcija.
Gal klystu? Jei tai ne manipuliacija, galime pasiaiškinti, kiek kainuoja padorūs fejerverkai ir po Naujųjų metų stebėti, kiek tų pompų bus nupirkta“, – sakė J.Sobutienė.
Konservatorius Jonas Bartkus šią diskusiją tuoj pat išpublikavo savo socialiniuose tinkluose, pareikšdamas ir savo nuomonę: „Pats klausimas yra visiškai nekorektiškas ir neetiškas. Apie ką kalbame? Naujametinė naktis be fejerverkų? Ar tai reiškia, kad šiauliečiai fejerverkus turės stebės Naisiuose? O jei kokia bendrovė finansuos fejerverkus, ar tai reiškia, kad jai nerūpi sergantys vaikai?“
Diskusijose žmonės siūlo įvairias alternatyvas. Pavyzdžiui, paskelbti apklausą – ar sumažinti merui bei kitiems politikams algas, ar nupirkti smagius fejerverkus? Greičiausiai, kad po tokių apklausų politikai liktų be algų.
Kas geriau – „kalašnikovas“ ar violončelė?
Darius Linkevičius, dizaineris ir įvairių idėjų kupinas žmogus, sako galintis į tokią apklausą atsakyti tik klausimais. Kas geriau – kolonėlės ar stiprintuvas? Kaip geriau gyventi – be rankų ar kojų?
D.Linkevičius neseniai pagarsėjo viena savo akcija, kuria jis norėjo paskatinti žmones daugiau mąstyti. Jis miesto centre „Centukų“ skulptūrą pavertė dešros griežinėliais.
„Jei tu dirbi dėl dešros, tai nereiškia, kad ji tau yra svarbiausia. Tiesiog norėjau atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad viešąją erdvę reikėtų kažkaip kitaip tvarkyti“, – paaiškino dizaineris.
O gal reikėtų taip rūpintis miestu ir vaikais, kad per Naujuosius metus jiems galėtum parodyti fejerverkus?
Jis pasiūlė valdininkų klausimą apversti atvirkščiai – jei tu rūpiniesi vaikais ir jų sveikata, ar tai reiškia, kad turi atsisakyti fejerverkų?
„O gal reikėtų taip rūpintis miestu ir vaikais, kad per Naujuosius metus jiems galėtum parodyti fejerverkus?
Per daug išvagiam iš visur, kur tik galim, o paskui nebelieka pinigų niekam. Tenka kelti kvailus klausimus ir slėptis po lapais.
Mums reikia ir dešros – juk turime valgyti. Reikia ir muzikos pasiklausyti. Ir fejerverkų per šventes. Ir kodėl fejerverkus būtinai lyginti su sergančiais vaikais? Galėtų pinigus atiduoti senutėms, atvežti smėlio į paplūdimį, įžuvinti ežerą, atvežti pagroti garsų muzikantą, nupirkti ratą tanketei...
O kodėl niekas neliepia rinktis tarp insulino pompų ir šarvuočių, kuriuos taip karštai valstybė perka? Kas geriau – automatas „Kalašnikov“ ar violončelė?“ – klausia šiaulietis dizaineris.
D.Linkevičiaus nuomone, tokius klausimus kelia niekdariai. Ir kuo daugiau niekdarių, tuo labiau diskusija plėtojasi: „Tokių klausimų išvis negalima kelti. Kas juos kelia, geriau eitų apsišluoti kiemą.“
Alytaus šventinė puošyba netilpo į 22 tūkst. eurų. Joniškis skyrė 6 tūkst. Pakruojui pakako 1,5 tūkst. Pasvalys verčiasi ir su 400.
Dizaineris tokį klausimą pateisintų vienu atveju – jei iš tiesų vyktų projektas, proginė akcija, kurios metu iš tiesų būtų surinktos lėšos ir tikslingai panaudotos.
„Manau, kad klausimas keliamas be jokių konkrečių planų. Kitaip tariant – pezalai. Pažiūrėkite, kiek išleidžiame kalėdiniam miesto puošimui. Manau, kad Šiauliai tikrai labai neišsiskiria iš kitų miestų. Neišlaidaujam“, – tikino D.Linkevičius.
Šiauliuose eglučių puošimui šiemet skirta 10 tūkst. eurų. O gal būtų užtekę vienos eglutės? Palyginkim. Alytaus šventinė puošyba netilpo į 22 tūkst. eurų. Joniškis skyrė 6 tūkst. Pakruojui pakako 1,5 tūkst. Pasvalys verčiasi ir su 400 eurų. Kauno išmanioji eglutė su rėmėjų pagalba kainavo per 170 tūkst. eurų.
Bus pompų ir fejerverkų
Šiaulių vicemeras socialdemokratas Domas Griškevičius ramino įsisiūbavusias aistras: „Klausiate, ar vaikų insulino pompoms bus skiriama lėšų, jei bus fejerverkai? Tikrai nesijaudinkite. Pompų bus.
Manau, kad apklausa labiau buvo skirta pačiam diskusijos kėlimui. Esminis klausimas – ar šiauliečiai norėtų viešuosius pinigus leisti fejerverkams, ar prasmingesnei veiklai.“
Vicemeras priminė, kad po kiekvienų fejerverkų kyla kita diskusija – neva buvo per prasti, neįspūdingi: „Dabar diskusija prasideda nuo apmąstymo, kas per šventes yra tikra. Jei norite mano nuomonės – reikia ir fejerverkų, ir insulino pompų.“
D.Griškevičius patikslino, kad į keliamą diskusiją žvelgia kaip į idėjų bei pasiūlymų skatinimą, o po provokacijos diskusija visada geresnė: „Sakykime, kad tai yra viešųjų ryšių akcija.“