Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 08 10

Sinoptikai – apie šios savaitės audrą: tokio reiškinio nebuvo beveik 30 metų

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) pasidalijo informacija apie išskirtinę labai smarkią audrą, kuri Lietuvą siaubė rugpjūčio 6-7 dienomis. Anot sinoptikų, jos mastas ir sukelta žala gali būti lyginama su pačiais nuožmiausiais šalyje fiksuotais stichiniais reiškiniais.
Audros padariniai Žagarėje
Audros padariniai Žagarėje / Ramūnas Jakubauskas/15min

Kaip rašoma LHMT feisbuko paskyroje, smarkios vasaros audros su stipriomis liūtimis, perkūnija, škvalais ir kruša Lietuvoje pasitaiko beveik kasmet. Vis dėlto tokia audra, kokia siautėjo pirmadienį, – išties neeilinė, o jos mastą bei sukeltą žalą galima lyginti su pačiais nuožmiausiais šalyje užfiksuotais stichiniais reiškiniais.

„Šiomis dienomis atmosferos cirkuliacija atitiko vasariškoms audroms būdingą situaciją. Rugpjūčio 5 d. apie 14 val., pradedant pietiniais rajonais, priartėjus nepastovumo zonai, susidariusiai karštame atogrąžų ore, Lietuvoje prasidėjo audringas laikotarpis. Pietinio ciklono atginta oro masė pasižymi ne tik aukšta temperatūra, bet ir gali prikaupti didelį kiekį drėgmės bei turi daug energijos, kuri reikalinga ypač smarkiems reiškiniams susidaryti.

Be to, įsivyravo stiprus srautas aukštesniuose atmosferos sluoksniuose. Visi šie ingredientai sudarė itin palankias sąlygas liūtims, škvalams ir krušai formuotis“, – rašoma meteo.lt paskyroje.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Paneriai šalia Vievio bando atsigauti po dar nematytos audros
Lukas Balandis / BNS nuotr./Paneriai šalia Vievio bando atsigauti po dar nematytos audros

Rugpjūčio 6 dieną Lietuvoje laikėsi atogrąžų oras ir jame susidariusios nepastovumo linijos lėmė perkūnijų, pavojingos krušos bei stichinių liūčių formavimąsi, o 22:22 val. Kybartuose esanti meteorologijos stotis užfiksavo labai smarkų škvalą, kurio metu vėjo greitis siekė 33,5 m/s. Tai katastrofinis meteorologinis reiškinys.

„Visgi daugiausia žalos sukėlė ir netgi žmonių gyvybių pareikalavo rugpjūčio 7 d. rytą suaktyvėję audrų židiniai. Tą rytą temperatūra Lietuvoje buvo itin aukšta, fiksuota pati šilčiausia naktis per stebėjimų istoriją, kai temperatūra nenukrito žemiau 20-25 laipsnių.

Nuo Baltarusijos su banguotu šaltuoju atmosferos frontu atslinkusi audrų sistema suaktyvėjo apie pusę dešimtos ryto, o tai buvo gana neįprasta, turint omenyje, kad šio tipo frontai būna aktyvesni popietės valandomis.

Radaro duomenyse išsiskyrė 2 smarkios audros židiniai. Vienas nuo Vilniaus keliavo per Trakų, Širvintų, Ukmergės ir Panevėžio rajonus. Čia fiksuoti vėjo sustiprėjimai bei labai stambūs krušos ledėkai.

Per stebėjimų istoriją tokio dydžio kruša mūsų šalyje fiksuojama vos trečią kartą. Jos dydį galime palyginti su rekordiniais ledėkais 1995 m. liepą Vištytyje.

Įvertinus šimtus gyventojų pranešimų ir nuotraukų galima oficialiai pripažinti, kad Panevėžio rajone esančiame Barklainių k. ir aplinkinėse vietovėse ledėkų maksimalus skersmuo pasiekė net 9 cm. Dužo automobilių ir namų langai, pramušti stogai, nuniokoti pasėliai.

15min skaitytojų nuotr./Panevėžyje lijo ledukais
15min skaitytojų nuotr./Panevėžyje lijo ledukais

Per stebėjimų istoriją tokio dydžio kruša mūsų šalyje fiksuojama vos trečią kartą. Jos dydį galime palyginti su rekordiniais ledėkais, iškritusiais 1995 m. liepą Vištytyje. Tuomet jie buvo dar didesni ir siekė net iki 12 cm. Tačiau praėjusio pirmadienio kruša išsiskyrė savo išplitimu. Tiek daug ir taip plačiai pasiskirsčiusių stambios krušos atvejų per vieną dieną Lietuvoje niekuomet nėra užfiksuota“, – rašo meteo.lt.

Taip pat teigiama, kad antrasis audros židinys suaktyvėjo centriniuose šalies rajonuose ir apie 10 val. nuo Raseinių ir Kėdainių rajonų patraukė šiaurės link per Radviliškio ir Šiaulių rajonus: „Formavosi neilga, tačiau galinga škvalo linija. Apie 11 val. staigiai padidėjo šio darinio judėjimo greitis, o dar po pusvalandžio jis visa jėga užgriuvo Joniškio rajoną, ypač nusiaubdamas Žagarės miestelį.

Išlaužyti medžiai, nunešti stogai, nutrauktas elektros tiekimas, apgadintas kitas turtas. Pakliuvusi po lūžtančiais medžiais žuvo moteris. Nors tiksliai negalima nustatyti, koks vėjo greitis buvo Žagarėje, tas pats škvalas netrukus pasiekė maždaug už 25 km esantį Duobelės miestą.

Kolegos iš Latvijos ten užfiksavo vėjo gūsius iki 33 m/s. Taigi galima teigti, kad Žagarę galėjo nusiaubti uraganinio stiprumo škvalas. Vėjo padarytos žalos sulaukta ir kituose regionuose, nemažai žalos padaryta šalies miškams.“

LHMT sinoptikai teigia visą šį laikotarpį 24/7 režimu stebėję situaciją, prognozavę audras ir teikę perspėjimus atsakingoms institucijoms ir gyventojams: „Audringas laikotarpis numatytas dar prieš 3-4 dienas. Vis dėlto neįmanoma iš anksto ir labai tiksliai numatyti tokių reiškinių intensyvumą bei išplitimą su dabartine meteorologijos mokslo pažanga.

Pirmadienį ryte vos tik gavus informaciją apie susidariusią situaciją buvo nedelsiant išplatinti perspėjimai ir informacija gyventojams apie tolesnį audros vystymąsi įvairiais LHMT prieinamais kanalais.“

VIDEO: Kruša nusiaubė Kernavės archeologinę vietovę
VIDEO: Stichinę audrą pergyvenę Žagarės gyventojai: langus plėšė iš rankų, nieko nesimatė metro atstumu
VIDEO: „Buvo viskas juoda, parko nebėra, stogai suskaldyti“: Panerių gyventojai apie prasiautusią audrą
VIDEO: Grabijolų langus suvarpė kruša, dėl audros padarinių – neįmanoma pereiti kiemo

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai