„Iš tiesų mes pakartojome prieš tris metus rengtą iniciatyvą. Tuomet per dvi valandas buvo surinkta 30 maišų šiukšlių. Šiemet per panašų laiką surinkta tik keturi. Rezultatai rodo žymų situacijos pagerėjimą – poilsiautojai tampa vis atsakingesni“, – sako Susivienijimo Žali.LT narys Martynas Norbutas.
Tyrimas atskleidė, kad daugiausia šiukšlių paliekama bendrame paplūdimyje. Čia dominuoja užkandžių ir saldumynų pakuotės: traškučių, ledų, riešutų, dešrelių, saldainių.
„Švaros akcija padėjo sukurti Smiltynės bendrojo paplūdimio šiukšlintojo paveikslą. Tai asmenine higiena besirūpinantys (paplūdimyje rasta nemažai servetėlių), labai dažnai rūkantys, geriantys alų, nemažai užkandžiaujantys, retkarčiais vartojantys gaiviuosius gėrimus ir vandenį poilsiautojai. Akivaizdu, kad tai žmonės, kuriems vis dar sunku nusileisti nuo kopos ir įmesti šiukšles į gausų kiekį šiukšliadėžių“, – sako M.Norbutas.
Tyrimo metu atskleisti ir pagrindiniai vyrų, moterų, nudistų ir bendruose paplūdimiuose poilsiaujančių šiukšlintojų įpročiai. Pavyzdžiui nudistų zonoje daugiausia palikta alaus pakuočių. Čia žymiai mažiau užkandžiaujama, tačiau, panašu, kad paplūdimys tampa ir kitokio tipo malonumų vieta – rastos net kelios prezervatyvų pakuotės.
„Prezervatyvų rasta ir Vyrų paplūdimyje, kur žymiai dažniau ragaujama ir alaus. Čia šiukšlintojai paliko „Volfas Engelman“, „Tauro“, „Gubernijos“ ir „Švyturio“ alaus pakuotes. Tuo tarpu moterų paplūdimyje priešingai – šiukšlių beveik nėra. Čia buvo paliktas tik vienas alaus butelis ir kelios užkandžių pakuotės“, – teigia Susivienijimo Žali.LT narys.
Vis dėlto, moterų paplūdimyje paliktas rekordinis kiekis įvairių servetėlių. Dar daugiau jų galima rasti aplink šį paplūdimį esančiuose pušynuose, kur greičiausiai atliekami gamtiniai reikalai. Servetėlių netrūksta ir kituose paplūdimiuose.
„Daugelis žmonių mano, kad servetėlė tai nekaltas daiktas. Neva ji suirs pati. Tačiau pamirštama,kad servetėlėse taip pat yra cheminių medžiagų, kurios teršia aplinką. Dar didesnį pavojų kelia vis dažniau naudojamos drėgnos servetėlės. Jose yra ir plastiko, kuris sušlapinus jas neleidžia jos suirti pakuotėje“, – sako M.Norbutas.
Šlapios servetėlės suyra į mažus gabalėlius, kurie aplinkoje išlieka ilgą laiką. Jos patenka į vandenį, kur yra suvalgomos žuvų, taip sukeliant jų mirtį, kartu užteršiant aplinką. Nepaisant servetėlių gausos – didžiausia problema išlieka cigarečių nuorūkos, kurių paplūdimyje yra tūkstančiai.
Didžiausia problema išlieka cigarečių nuorūkos, kurių paplūdimyje yra tūkstančiai.
„Pirmiausia cigarečių filtrai nėra biodegraduojantys. Jie pagaminti iš celiuliozės, kuri aplinkoje išbus nesuirusi tūkstantmečius. Cigarečių filtruose yra ir toksinių medžiagų: nikotino, etilfenolio, arseno. Užsienyje atlikti tyrimai rodo, kad viena cigaretės nuorūka išbuvusi 48 val. Vieno litro inde sugeba taip užnuodyti vandenį, kad jis galėtų užmušti beveik visas žuvis“, – sako Martynas.
Tyrimo organizatoriai daro išvadą, kad nepaisant bendro šiukšlių kiekio mažėjimo, paplūdimiai lieka užteršti mažesnėmis, ne mažiau pavojingomis šiukšlėmis.