„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 12 02

Skaitmeninei viešojo sektoriaus transformacijai - startuolių pagalba

Geros idėjos, entuziazmas, kūrybiškumas bei nemenkos IT ir inovacijų žinios suteikė startuoliams galimybę keisti tradicinius sektorius ir transformuoti įsisenėjusias praktikas. Nuo finansų sektoriaus iki apsipirkinėjimo, nuo žemės ūkio iki mokymosi – inovatyvūs startuoliai sugebėjo pasiūlyti sprendimus, kur kas labiau orientuotus į vartotojų poreikius, bei priversti šių sektorių gigantus atkreipti daugiau dėmesio į kintančius įpročius bei augančias technologines galimybes.
Biuras
Biuras / Scott Graham nuotr./ Unsplash nuotr.

Deja, tačiau dažnai tiek startuoliai, tiek ir kitos inovatyvios įmonės pamiršta vieną svarbų sektorių, kuriam kūrybiški ir novatoriški sprendimai galėtų labai padėti – tai viešasis sektorius. Technologiniam progresui ypač aktyviai skverbiantis į mūsų kasdienybę, visuomenė vis didesnius lūkesčius kelia ir šio sektoriaus teikiamoms paslaugoms. Nors retai įsivaizduojame viešąjį sektorių kaip pirmąjį startuolio klientą, startuolių skaičiui Lietuvoje šiemet perkopus 1000, atsiranda puikių pavyzdžių, kuomet sukuriamos socialinės ir viešojo sektoriaus iššūkius sprendžiančios inovacijos – nuo sprendimų išmaniam miestui ar sveikatos sistemai, iki pagalbos komunikuojant su piliečiais.

Stereotipą, jog viešasis sektorius negali dirbti kartu su novatorių bendruomene, mėgina griauti Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (MITA) įsikūrusi GovTech laboratorija, paruošusi specialiai viešojo sektoriaus institucijoms sukurtą programą, galinčią padėti greitai ir sėkmingai pritaikyti naujausias technologijas.

„GovTech iššūkių serija“ – programa skatina viešojo sektoriaus institucijas eksperimentuoti ir atsiverti inovacijoms.

„GovTech iššūkių serija“ – tokiu pavadinimu jau antrą kartą Lietuvoje įgyvendinta programa skatina viešojo sektoriaus institucijas eksperimentuoti ir atsiverti inovacijoms, gimstančioms startuolių ir inovatyvių įmonių komandose. Jos tikslas – rasti startuolius ar inovatyvias įmones, kurie sukurtų pilotinius sprendimus viešojo sektoriaus iššūkiams.

„Nors startuolių pasaulyje akceleratoriai, iteracijos ar pitch‘inimas yra visiems gerai pažįstamos sąvokos, ieškome būdų, kaip galime šias praktikas pritaikyti sprendžiant viešojo sektoriaus technologinius iššūkius. Tačiau, priešingai nei Silicio slėnio startuoliai, nesivadovaujame šūkiu „move fast and break things“. Stengiamės įgalinti startuolius ir viešojo sektoriaus institucijas judėti greitai, tačiau kurti sprendimus kartu (angl. move fast and co-create things),“ – teigia „GovTech laboratorijos“ projekto vadovė Arūnė Matelytė.

Į programą atrinkti startuoliai ir viešojo sektoriaus institucijos kartu dalyvauja „GovTech Co-create“ akceleratoriuje. Konsultacijos ir dirbtuvės su profesionaliais įvairių sričių ekspertais, technologijų prototipų kūrimas ir testavimas intensyvaus, 10 savaičių trukmės akceleratoriaus metu padeda sukurti sprendimus, sprendžiančius įvairias socialines problemas, o Lietuvos viešajam sektoriui tapti dar inovatyvesniam ir efektyvesniam.

„Jeigu startuoliai ir verslas, kurdami sprendimus, turi testuoti, remtis vartotojo patirtimi ir kurti prototipus kodėl gi to nepadaryti ir viešajame sektoriuje?

10 savaičių gali atrodyti kaip trumpas laiko tarpas sukurti pokytį, tačiau šiuo metu baigdami pirmojo „GovTech Co-create“ akceleratoriaus iteraciją matome, jog viešasis sektorius puikiai prisitaiko prie greitų procesų. Žinoma, padėkoti turime ir startuoliams bei inovatyvioms įmonėms, be kurių idėjų ir techninių komandų inovacijos viešąjį sektorių galbūt pasiektų daug lėčiau,“ – svarsto MITA vadovas Gintas Kimtys.

Organizatorių nuotr./Gintas Kimtys
Organizatorių nuotr./Gintas Kimtys

„GovTech laboratorijos“ komanda teigia, jog įgyvendindama šią programą itin didelį dėmesį skiria ir socialiniams pokyčiams, reagavimui į visuomenei aktualias problemas, kurias gali padėti spręsti technologijos. „Vienas pagrindinių mūsų programos akcentų – tai siekis prisidėti prie rimtų socialinių problemų sprendimo. Šiuo metu kuriami įrankiai, kurie internete padės aptikti draudžiamą turinį, susijusį su vaikų išnaudojimu, neapykantos kalbą ar pavojingus produktus, kurie neatitinka saugaus vartojimo standartų.

Tokio pobūdžio sprendimai ne tik leidžia apsaugoti jautrias visuomenės grupes, tačiau ilgame laikotarpyje netgi gali veikti kaip savižudybių prevencija. O įmonės, kuriančios tokus sprendimus, ne tik prisideda prie socialinių problemų sprendimo, tačiau gali ir toliau sprendimus plėsti į kitas šalis ar institucijas“ – pažymi „GovTech laboratorijos“ projekto vadovė Arūnė Matelytė.

Jau gruodžio 8 d., 14 val. „GovTech laboratorija“ kviečia dalyvauti „GovTech Demo Day“ renginyje ir drauge pamatyti, kokius Lietuvą keičiančius sprendimus pristatys viešojo sektoriaus, startuolių, akademikų ir IT įmonių komandos. Visos viešojo sektoriaus institucijos, norinčios pateikti savo iššūkį ir dalyvauti „GovTech iššūkių serijos“ programoje, tai gali padaryti iki gruodžio 13 d. užpildę iššūkio anketą.

„GovTech laboratorijos” projektas vykdomas Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (MITA) ir yra finansuojamas Europos regioninio plėtros fondo lėšomis, nr. 01.2.1-LVPA-V-842 Inogeb LT.


Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų