Šiomis dienomis Šilutės pirmosios gimnazijos paskutiniosios klasės moksleivių tėvai gavo informacinius lapelius, kuriuose prašoma su atžalomis nuvykti pas medikus ir pasitikrinti, ar vaikai nesusirgo tuberkulioze, nes vienai jų klasėje besimokiusiai mergaitei patvirtinta atviros tuberkuliozės formos diagnozė, ji šiuo metu gydoma ligoninėje.
Su 15min bendravę šios klasės gimnazistų tėvai teigė girdėję, kad mokyklos administracija apie tai žinojo dar besibaigiant praėjusiems mokslo metams – bent jau tokios kalbos dabar sklando Šilutėje.
Direktorė pripažino, kad apie ligą žinojo anksčiau
Šilutės pirmosios gimnazijos direktorė Laima Spirgienė 15min sakė, kad dėl tuberkuliozės atvejo gimnazija derino veiksmus su Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriumi.
„Jų buvo pasiūlytas planas ir dabar buvo išnešiojami pranešimai (…) Pateikėme pranešimus į jų sveikatos centrą, kur jie užsirašę, kad nueitų pasitikrinti“, – aiškino ji.
Paklausta, kodėl apie tai mergaitės klasiokų tėvams nebuvo pranešta dar gegužės mėnesį, L.Spirgienė sakė, kad gegužę apie ligą gimnazija dar neturėjo informacijos.
„Informaciją aš asmeniškai gavau liepos gal kokią 18 ar 19 dieną. Visuomenės sveikatos centras priėmė tokį sprendimą, mes ilgai diskutavome – tris dienas šnekėjomės per atostogas, kad sugrįžus mokiniams bus tokie dalykai padaryti (...) Klausiau, ką turėtume daryti čia ir dabar, kokie veiksmai turėtų būti. Toks sprendimas jų ir buvo, ką mes ir darėme – pranešimai jau išnešioti“, – sakė gimnazijos vadovė.
L.Spirgienė teigė nežinanti, kada mergaitei buvo patvirtinta tuberkuliozės diagnozė.
Paklausta, kodėl tėvams nepasakė skubiai, kai tik sužinojo, kaip pati teigia, dar liepos mėnesį, gimnazijos direktorė pabrėžė, kad toks buvo visuomenės sveikatos centro sprendimas.
„Jų paaiškinimas buvo toks, kad yra atostogų metas, kad vaikai nebendrauja, patalpų kažkaip ypatingai tvarkyti ar peržiūrėti nereikia, tiesiog jų buvo toks patarimas, sprendimas, kad taip reikėtų daryti“, – kodėl nieko nesakė tėvams, aiškino L.Spirgienė.
Centras nieko aiškinti nenori
15min Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėjos Romos Jovaišaitės teiravosi, kada gimnazistei buvo patvirtinta atviros tuberkuliozės formos diagnozė bei kodėl tiek buvo laukiama, jei apie ligą žinota anksčiau.
Tačiau R.Jovaišaitė nieko 15min aiškinti nepanoro.
„Atsakydami į jūsų elektroninį laišką informuojame, kad vadovaudamiesi Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 8 straipsniu negalime teikti informacijos apie asmens privatų gyvenimą“, – teigiama 15min raštu atsiųstame atsakyme.
Ar nesi užsikrėtęs rekomenduojama pasitikrinti per mėnesį
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė 15min teigė, kad apie šį atvejį centras informacijos kol kas neturi, tad jo komentuoti negali, tačiau kalbant apie bendrą tvarką, asmenims, kurie daug kontaktavo su tuberkulioze sergančiu asmeniu, rekomenduojama pasitikrinti per mėnesį: „Yra nurodymas, kad asmenys, kurie kontaktavo, išsitirtų per mėnesį nuo to paskutinės kontakto dienos.“
Medikės teigimu, klausimą, kodėl laiku neinformavo mokyklos bendruomenės, derėtų užduoti ugdymo įstaigos administracijai.
Anot G.Zagrebnevienės, įtarus tuberkuliozę, tyrimai užtrunka: „Jeigu yra atliekamas skreplių tyrimas, bakterija auga labai ilgai, tarkime, tris mėnesius. Kai gydytoja turi patvirtinimą, apie tą atvejį informuojamas Visuomenės sveikatos centras teritorinis, o jo specialistai atlieka kontrolės priemones.“
Medikė teigė, kad sergantis tuberkulioze žmogus kosėdamas skleidžia į aplinką bacilas, tačiau imlumas šiai ligai nėra labai didelis.
„Mergaitė, ko gero, kontaktavo dar praėjusiais mokslo metais, galėjo skirti bacilas, nes jos sveikatos būklė buvo nežinoma“, – svarstė ji.
Manoma, kad apie 10 proc. žmonių gali užsikrėsti, tačiau ne visi užsikrėtę suserga. „Tai nėra ta liga, kuri limpa kaip gripas ar tymai“, – pabrėžė pašnekovė.
Turėjusiais artimą kontaktą su sergančiu asmeniu laikomi tie, kurie su juo vienoje patalpoje praleidžia daugiau nei 8 valandas per parą. Šiems žmonėms rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytojus, kad šie įvertintų sveikatos būklę.
„Tarp jų gali būti užsikrėtusių, gali būti sergančių, bet tai jau išsiaiškins gydytojai“, – sakė ji.