Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 12 31

Kol kas slapta baudžiamoji byla po džiazo ore Lietuva–Bulgarija: „Tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimas“

Praėjusią vasarą didžiulis triukšmas kilo ir įvairiomis versijomis kaip mat apaugo istorija, kuomet nežinoma įgula be jokio skrydžio plano pakilo lėktuvu iš Lietuvos, skrisdama per Europą sulaukė ir kariškių naikintuvų dėmesio, o galiausiai nusileido Bulgarijoje ir kažkur pasislėpė. Ar saugumo ir teisėsaugos specialistams pavyko atkurti miglotą siužetą?
Temos iliustracija
Temos iliustracija: necivilizuotas skrydis iš Lietuvos per pusę Europos sukėlė ir susirūpinimą dėl visuomenių saugumo. Bet niekas dar nenubaustas. / 15min archyvo nuotraukų koliažas

Chuliganiškas oro erelių poelgis sukėlė klausimų dėl Lietuvos ir Europos oro erdvės saugumo, galbūt nepakankamos kontrolės – įvykio aplinkybių ėmėsi aiškintis ne vien Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), bet ir Lietuvos kriminalinės policijos biuras (LKPB).

„Lietuvos kriminalinės policijos biure atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo, t. y. nusikalstamos veikos, numatytos LR Baudžiamojo kodekso (BK) 279 straipsnyje“, – 15min informavo Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

BK 279 straipsnis „Tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimas“ skelbia, kad „Orlaivio ar kito skraidymo įrenginio ekipažo narys, pažeidęs tarptautinių skrydžių taisykles įskrisdamas į Lietuvos Respubliką arba išskrisdamas iš Lietuvos Respublikos, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.“

Suprasti akimirksniu

  • 2022 06 09, ketvirtadienį iš Lietuvos pakilęs 60 metų senumo vienmotoris lėktuvas „Piper PA-23-250 Aztec“ be leidimo praskrido virš kelių Rytų Europos šalių (Lenkijos, Slovakijos, Vengrijos, Serbijos, Rumunijos) ir pritraukė karinių oro pajėgų dėmesį, o paskui buvo paliktas Bulgarijoje nežinomos įgulos, pranešė bulgarų gynybos ir vidaus reikalų ministrai.
  • Pirminė versija, kad lėktuvas buvo pavogtas – nepasitvirtino. Pasirodo, Lietuvos aviatoriui, karininkui, Nidos aeroklubo tarybos pirmininkui Broniui Zaronskiui priklausęs, Panevėžio aeroklube saugotas lėktuvas savininko buvo parduotas, o juo į Bulgariją išskrido du pirkėjai.
  • Oro kelionė vyko necivilizuotai: lėktuvas neturėjo patvirtinto skrydžio plano, o jo atsakikliai buvo išjungti, pilotas nereagavo į radijo užklausas ir vizualinius signalus.
  • Du Vengrijos naikintuvai „Gripen“, du JAV naikintuvai F-16 ir du Rumunijos naikintuvai F-16 vienas po kito perėmė pažeidėją ir lydėjo jį tol, kol jis įskrido į Bulgarijos oro erdvę. Beje, ten skrydžio sąlygos buvo sudėtingos: siautėjo audra su perkūnija ir smarkiu lietumi.
  • Lėktuvas buvo sustojęs pasipildyti degalų ant Dunojaus pakrantės įsikūrusiame Vidino mieste Bulgarijos šiaurės vakaruose. Vėliau pareigūnai rado orlaivį sename aerodrome netoli šalies rytinio Tergovištės miesto. Variklis dar buvo šiltas, tačiau įgulos nariai – dingę.

Publikacijoje 15min prenumeratoriams – kodėl po chaotiško pakilimo Lietuvoje nėra galimybės nubausti piloto administracine tvarka, kas klampina tarptautinį baudžiamąjį tyrimą ir kokį statusą teisėsauga suteikė lėktuvą nežinia kam pardavusiam aviatoriui B.Zaronskiui?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?