„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 06 16

Skelbia apie suklastotus COVID-19 tyrimų rezultatus, tačiau tiesa – kitokia

Tinklalapis minfo.lt feisbuke skelbia apie Jungtinėje Karalystėje suklastotus COVID-19 tyrimų rezultatus bei išpūstą atliktų testų skaičių. Tačiau tyrimų rezultatų niekas neiškraipė.
Ar koronavirusą aptinkantys testai pakankamai tikslūs?
Informacija apie tai, kad buvo „klastojami testų rezultatai“, nėra tiksli / „Scanpix“ nuotr.

„Pareigūnai pripažįsta: Dešimtys tūkstančių koronaviruso tyrimų rezultatų buvo suklastoti ir padauginti 2 kartus“, – birželio 13 d. skelbė Mariaus Gabrilavičiaus valdomas tinklalapis minfo.lt.

15min nuotr./Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle

Nuo paskelbimo dienos publikacija pasidalinta 1,1 tūkst. kartų, nuoroda į tekstą skelbta feisbuko grupėje „Unfollow 15min.lt“ ir socialinio tinklo puslapyje „Minfo“.

Daugiau apie M.Gabrilavičių, minfo.lt ir feisbuko grupę „Unfollow 15 min.lt“ – čia.

„Papildyta“ informacija

Minfo.lt skelbiama publikacija – kone pažodžiui išverstas gegužės 21 d. publikuotas britų telegraph.co.uk tekstas. Sutampa pastraipų eiliškumas, pateikiamas tekstas, cituojami telegraph.co.uk kalbinti ekspertai.

Britų žurnalistai pranešė, kad JK sveikatos prievaizdai pripažino klaidingai skaičiavę, kiek COVID-19 testų buvo atlikta. Skelbiama apie atvejus, kuomet to paties žmogaus seilių ir nosiaryklės tepinėliai buvo skaičiuojami kaip du atskiri testai.

15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?
15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?

Informaciją pranešė JK Sveikatos apsaugos departamentas bei valstybinė įstaiga „Anglijos socialinė apsauga ir visuomenės sveikata“ (ang. Social Care and Public Health England).

Gegužės pabaigoje telegraph.co.uk pasirodžiusiame tekste teigiama, kasdien skelbiamas atliktų testų skaičius galėjo būti išpūstas 20 proc. Ne kiekvienas testas buvo skaičiuojamas dukart.

Šią informacija anglų kalba skelbė didžiausios britų žiniasklaidos priemonės. Tačiau nei vienoje jų nerasime pranešimų apie klastojamus tyrimų rezultatus. Tokią informaciją pridėjo minfo.lt.

Nors dalis testų buvo skaičiuojami dukart, informacijos apie testų rezultatų klastojimą, kuris galėtų paveikti duomenis apie sergančiųjų skaičių, nėra. Viena pagrindinių priežasčių, kodėl informacija pasiekė viešumą – nesutapimas tarp atliktų testų ir išsityrusių žmonių skaičiaus.

Zumapress / Scanpix nuotr./Tikrinimai nuo koronaviruso Jungtinėse Amerikos Valstijose
Zumapress / Scanpix nuotr./Tikrinimai nuo koronaviruso Jungtinėse Amerikos Valstijose

Kitaip tariant, dėl dvigubo skaičiavimo susidarė situacija, kuomet atliktų testų skaičius gerokai lenkė išsityrusių žmonių skaičių. Iškraipyti ne tyrimų rezultatai, serga asmuo COVID-19 ar ne, o atliktų testų skaičius.

Dėl šios priežasties nuo gegužės pradžios JK neskelbia kasdien atnaujinamos informacijos apie bendrą testuotų žmonių skaičių. Teigiama, kad duomenys bus skelbiami, kuomet skaičiavimo klaidos bus ištaisytos.

Vis dėlto informacija apie nuo pandemijos pradžios atliktų testų skaičių, teigiamą rezultatą gavusių žmonių skaičių bei nuo COVID-19 mirusių žmonių skaičių yra skelbiama ir atnaujinama.

Taip pat kasdien skelbiama informacija apie duomenų pasikeitimus dėl peržiūrimos informacijos. Pavyzdžiui, birželio 14 d. daugiausia klausimų sukėlusios antros COVID-19 testų kategorijos suma buvo sumažinta 231.

JK naujienų tinklalapis news.sky.com skelbė, kad siekiant pasiekti išsikeltą per dieną atliktų testų skaičių, atsainiai žiūrima į statistikos kaupimo reikalavimus.

Pavyzdžiui, gegužę į atliktų testų kategoriją įtraukti ir paštu gyventojams siųsti testai, kurių mėginiai dar nebuvo atsiųsti atgal į laboratorijas.

15min vertinimu, teiginiai, kad „buvo klastojami koronaviruso testai“ ir „dešimtys tūkstančių koronaviruso tyrimų rezultatų buvo suklastoti“ yra klaidinantys.

Kaip pažymima tekste, kuriuo naudojosi ir minfo.lt, duomenų žymėjimo neatitikimai išpūtė atliktų testų skaičių, ne testų rezultatus. Testų skaičius ir testų ar tyrimų rezultatai nėra tas pats. Tai reiškia, kad minfo.lt publikacijos antraštė – klaidinanti.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“