2020 06 15

Skelbia neva G.Floydas ginklu grasino nėščiai moteriai, bet ar tikrai?

Feisbuke skelbiamas paveikslėlis, kuriame teigiama, kad George'as Floydas, kurio mirtis sukėlė protestus prieš rasizmą visame pasaulyje, 2009 m. ginklu grasino nėščiai moteriai. Tai nėra tiesa.
Feisbuke apstu įvairiausios informacijos apie G.Floydo praeitį
Feisbuke apstu įvairiausios informacijos apie G.Floydo praeitį / „Scanpix“ nuotr.

Feisbuke skelbiamas paveikslėlis, kuriame pateikiamos nėščios moters ir G.Floydo nuotraukos bei tekstas, kuriame teigiama, kad šis 2009 m. įrėmęs ginklą į pilvą grasino nužudyti dar negimusį kūdikį.

15min nuotr./Socialiniuose tinkluose skelbiama klaidinanti nuotrauka
15min nuotr./Socialiniuose tinkluose skelbiama klaidinanti nuotrauka

Nuo įrašo paskelbimo birželio 11 d., paveikslėliu pasidalinta 1,6 tūkst. kartų. Šį įrašą bei kitus panašius atvaizdus skelbiančius įrašus lydi tekstas, kuriame teigiama, kad G.Floydas „laikydamas nėščią moterį ranka už gerklės ir įrėmęs pistoleto vamzdį jai prie pilvo reikalavo pinigų“.

Tokia informacija nėra tiksli.

Išgalvotas nėštumas

Tiesa, kad G.Floydas į teisėsaugos akiratį buvo patekęs ne kartą. Detalus registruotų nusikaltimų aprašymas, kurį remiantis teismo duomenimis parengė JAV faktų tikrintojai snopes.com yra pateikiamas šios publikacijos pabaigoje.

Tačiau pirmiausia, apie tariamą grasinimą nėščiai moteriai. G.Floydas išties buvo sulaikytas už ginkluotą apiplėšimą ir už tai buvo nuteistas 5 metų trukmės laisvės atėmimo bausme.

VIDEO: Įvykiai, tapę stimulu „Black Lives Matter“ judėjimui: garsiai nuskambėję smurto prieš juodaodžius atvejai

Skirtingai nei teigiama skelbiamame paveikslėlyje, nusikaltimas įvykdytas ne 2009 m., o 2007 m. Snopes.com skelbiamame policijos tyrėjų galimų nusikaltimo priežasčių pareiškime (ang. probable-cause statement) aprašomos nusikaltimo aplinkybės.

2007 m. rugpjūčio 9 dieną į namų, kuriuose buvo du pilnamečiai asmenys Aracely Henriquez ir Angel Nagrete bei vienerių metų amžiaus vaikas, duris pasibeldė neatpažintas vyras.

Šis dėvėjo mėlyną uniformą ir A.Henriquez aiškino esantis vandenį tiekiančios įmonės atstovas. Atidariusi duris moteris suprato, kad kitapus laukia ne vandentiekio atstovas, tačiau uždaryti durų nespėjo, o vyras jėga įsiveržė į namus.

„Tuo pat metu prie namo privažiavo juodas „Ford Explorer“ iš kurio išlipę penki juodaodžiai vyrai patraukė namų durų link. Didžiausias įtariamasis įsiveržė į namus ir nukreipė ginklą į nukentėjusiosios pilvą“, – teigiama policijos dokumente.

Nukentėjusiosios teigimu, įsiveržęs į namus „didžiausias įtariamasis“ kartu su bendrininkais ieškojo „pinigų ir narkotikų“, kol dar vienas vyras stebėjo A.Henriquez, o šiai pradėjus šauktis pagalbos smogė jai į galvą ir kūno šonus.

Neradę ko ieškojo, vyrai pasisavino rastas brangenybes ir pasišalino iš įvykio vietos tuo pačiu automobiliu, kuriuo ir atvyko. Po 3 mėnesių Hjustono policija nustatė, kad „Ford Explorer“ priklauso G.Floydui, o nukentėjusioji identifikavo jį, kaip „didžiausią“ užpuoliką.

Šių metų gegužę Mineapolyje miręs vyras buvo 193 cm ūgio.

Galimų nusikaltimo priežasčių pareiškime nėra nei žodžio apie tai, kad moteris būtų buvusi nėščia. Nėra ir duomenų apie tai, kad G.Floydas būtų moteriai stvėręs už kaklo, grasinęs nužudyti kūdikį, o nukentėjusioji nėra įvardijama kaip Lotynų Amerikos kilmės (ang. hispanic)

Kai kurios žiniasklaidos priemonės, pavyzdžiui washingtontimes.com, panašaus pobūdžio tekste pateikė paaiškinimą, kuriame pripažįsta klydę dėl nusikaltimo aplinkybių.

Nors G.Floydas išties dalyvavo ginkluotame apiplėšime už kurį 2009 m. buvo nuteistas 5 metams nelaisvės, nusikaltimas įvyko 2007 m., informacijos apie tai, kad nukentėjusioji būtų nėščia ar, kad G.Floydas būtų grasinęs nužudyti kūdikį, nėra.

2013 m., nesibaigus skirtam bausmės laikotarpiui, G.Floydui buvo pritaikytas lygtinis paleidimas iš įkalinimo įstaigos.

Problemos su teisėsauga

Visame pasaulyje tęsiantis prieš rasizmą nukreiptiems procesams, tęsiasi ir G.Floydo praeities linksniavimas. Ne viename feisbuko įraše pasakojama apie problemas su narkotikais ir vagystes, nedetalizuojant pačių nusikaltimų.

Snopes.com surinko informacija apie kiekvieną jų. Pastebima, kad Teksase, kur tuo metu gyveno G.Floydas, registruojamas didžiausias įkalintųjų skaičius šimtui tūkstančių gyventojų visose JAV.

Bendrai JAV skaičiuojami 698 įkaltintieji 100 tūkst. gyventojų, Teksase – 891. Skaičiuojant juodaodžių populiacijos duomenis, 100 tūkst. žmonių tenka 2855 nuteistieji. Prisonstudies.org duomenimis, Lietuvoje 100 tūkst. tenka 291 įkalintieji.

15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?
15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?

Snopes.com duomenimis, G.Floydas pirmą kartą buvo sulaikytas 1997 m., kuomet jam buvo beveik 23 metai. Policijos duomenimis, vyras buvo sulaikytas, nes kitiems asmenis nešė mažiau nei 1 gramą kokaino. Už tai G.Floydui skirta 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

1998 m. vyras buvo du kartus sulaikytas dėl vagysčių. Už abu nusikaltimus jam skirta 10 mėnesių ir 10 dienų laisvės atėmimo bausmė.

2001 m. G.Floydas buvo sulaikytas, nes atsisakė pareigūnui pateikti tapatybę nustatyti padedančius duomenis. Snopes.com teigimu, tai reiškia, kad vyras atsisakė pateikti savo vardą, namų adresą ir gimimo datą. Kodėl pareigūnams reikėjo šios informacijos, teismo dokumentuose nenurodoma.

2002 m. vyras buvo sulaikytas, nes turėjo mažiau nei 1 gramą kokaino. 2003 m. G.Floydas buvo sulaikytas, nes buvo privačioje teritorijoje be leidimo (ang. criminal tresspasing). 2004 m. vyras sulaikytas dėl ketinimo perduoti mažiau nei gramą kokaino, o 2005 m. dėl to, kad su savimi turėjo mažiau nei gramą kokaino.

Už 2002-2005 m. padarytus nusikaltimus vyrui skirta 30 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. 2007 m. vyras dalyvavo prieš tai minėtame ginkluotame apiplėšime. Vis dėlto informacijos apie grasinimus nėščioms moterims nužudyti jų negimusius kūdikius – nėra.

„Negaliu kvėpuoti“

Gegužės 25 d. Mineapolio policija gavo pranešimą, kad parduotuvės „Cup Foods“ lankytojas – afroamerikietis G.Floydas – už pirkinius bandė susimokėti nebegaliojančia 20 dolerių kupiūra.

Įtaręs, kad banknotas – netinkamas parduotuvės darbuotojas paprašė G.Floydo grąžinti pirkinius. Jam nesutikus, parduotuvės darbuotojas iškvietė policiją.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Derekas Chauvinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Derekas Chauvinas

Atvykusiems pareigūnams bandant pasodinti vyrą į automobilį, šis atsisakė sėsti į pareigūnų automobilį – pareiškė, kad yra klaustrofobas ir kad jam sunku kvėpuoti.

Kilus sąmyšiui, bandyta G.Floydą įgrūsti į policijos automobilį, tačiau vyras iš jo iškrito ant žemės, o pareigūnas Derekas Chauvinas daugiau nei 9 minutes keliu spaudė vyro kaklą.

G.Floydas mažiau nei per penkias minutes 16 kartų pasakė: „Negaliu kvėpuoti.“ Jis taip pat šaukėsi mamos, maldavo policininkų jo nenužudyti.

D.Chauvinas vyro kaklą keliu spaudė, net kai šis nustojo reaguoti į aplinką, o „Cup Foods“ darbuotojai bei keli praeiviai, kurie filmavo incidentą, pareigūnų prašė paleisti nesipriešinantį vyrą.

D.Chauvinas G.Floydą prie žemės spaudė jam jau nutilus ir jau atvykus medikams. Į ligoninę išvežto vyro atgaivinti nepavyko – po valandos buvo konstatuota jo mirtis.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis