Iš kai kurių tinklalapių ištrintą filmuką iki šiol galima rasti vaizdo įrašų platformoje „Odysee“, kuri turi specialų kanalą konspiracijos teorijomis paremtiems pasakojimams.
Įraše, kuris paremtas tariamai ekspertų, bet iš tiesų – konspiracijos teorijų šalininkų ir vakcinų priešininkų surinkta informacija, manipuliuojama realiuose dokumentuose nurodytais faktais ir daromos prielaidos, neturinčios nieko bendro su realybe.
Šaltiniai – vakcinų priešininkai
Filmuke „Įspėjimas dėl vakcinų. Visa tiesa“, kaip nurodyta jo pradžioje, remiamasi farmakologo Jeano Bernardo Fourtillano ir gydytojų Serge’o Rader bei Christiano Talo Schallerio darbais bei surinkta informacija.
Prancūzų farmakologas, farmacininkas, buvęs Bordo universiteto profesorius J.B.Fourtillanas išgarsėjo 1994-aisiais, kai paskelbė patyręs dievišką nušvitimą ir atradęs hormoną valentoniną. Tokį pavadinimą jam davė pagal savo anūkės vardą.
Tariamai kankorėžinės liaukos išskiriamas hormonas esą kartu su melatoninu ir dar vienu hormonu reguliuoja miego ir pabudimo fazes.
Šis atradimas yra ginčytinas – nė vienas kitas mokslininkas nepatvirtino tokio hormono buvimo (Nacionalinė farmacijos akademija net paneigė jo žodžius).
Be to, farmakologas nepaskelbė nė vieno mokslinio straipsnio apie savo atradimą, tik paprašė išduoti patentą.
J.B.Fourtillanas, kaip farmacijos ir toksikologijos ekspertas, buvo kalbinamas pernai rudenį pasirodžiusiame dokumentiniame filme „Hold-up”, kuris buvo pašalintas iš vaizdo įrašų platformų „Vimeo“ ir „Dailymotion”.
Šiame filme buvo pritarta kelioms jau paneigtoms konspiracijos teorijoms apie COVID-19. Jame nuskambėjo ir teiginys, kad SARS-CoV-2 yra Paryžiuje įsikūrusio Pasteuro instituto išradimas.
„Farmacininku ir gydytoju su 3 vakcinų sužeistais vaikais“ prisistatantis S.Rader jau ne vienus metus tvirtina, esą skiepytis pavojinga.
Jis yra vienas iš knygos „Vakcinos: taip ar ne?“ autorių. Prieš gerus porą metų estiškai išleistą šią knygą skaitytojai iškart iššlavė iš lentynų.
Nors prancūzas S.Rader prisistato mokslininku, internete nelengva rasti jo darbų. Užtat medikas aktyviai reiškiasi socialiniame tinkle „Twitter“, kur kritikuoja vakcinas ir protestuoja prieš skiepijimą.
Čia S.Rader yra įdėjęs nuorodą į vaizdo įrašą „YouTube“, bet jo negalima pažiūrėti, nes paskyra buvo užblokuota.
Natūralios medicinos šalininkas šveicaras Ch.T. Schalleris vadinamas konspiracijos teorijų tinklalapių žvaigžde.
Kaip rašoma tinklalapyje „Conspiracy Watch”, prie šlapimo terapijos, šamanizmo ir dezinformacijos perėjęs medikas kritikuoja vakcinas, nes esą jos buvo sukurtos ne siekiant išvengti pandemijų, o žmonijai naikinti. Savo mintis jis yra sudėjęs į keletą knygų.
Informaciją filmuke pristatantis Frédéricas Chaumont’as – taip pat konspiracijos teorijų skleidėjas, tai darantis vaizdo įrašais.
Jis su kitu kraštutinių dešiniųjų pažiūrų veikėju pernai rugpjūtį įkūrė „YouTube“ kanalą, kuriame šiuo metu patalpinti tik 7 vaizdo įrašai ir kuris iki šiol sulaukė vos daugiau nei 300 prenumeratorių.
Gąsdina, kad paskiepytuosius bus galima sekti
Pernai rugpjūčio pabaigoje F.Chaumont’as paskelbė vaizdo įrašą „Įspėjimas dėl vakcinų“, kuris jau per pirmą parą buvo peržiūrėtas daugiau nei 100 tūkst. kartų.
Daugiau nei 8 min. ilgio filmuko originale kalbama prancūziškai.
Tačiau vartotojai iš mūsų šalies socialiniame tinkle „Facebook“ dalijasi rusiškai įgarsinta jo versija, kurioje girdėti ir vertimas į anglų kalbą.
Filmuku iš vienos lietuviškos paskyros pasidalijo bemaž 1 tūkst. žmonių.
F.Chaumont’as pirmiausia suintriguoja, kad įraše bus atskleista „visa tiesa apie vakciną, kurią nori mums visiems įskiepyti ir įvesti naują pasaulio tvarką“.
Tiems, kurie tuo abejoja, jis pasiūlo apsilankyti tinklalapyje verite-covid19.fr (kurį pats yra įkūręs) ir viską patikrinti.
Daugiau nei pusė filmuko skirta aptarti žalai, kurią tariamai padarys vakcinos nuo COVID-19.
Pasakojama, esą jos sumaišomos su nanodalelėmis, kurias suleidus, žmogų galės „matyti“ visi prie 5G ryšio prijungti įrenginiai.
Ši prielaida grindžiama kompanijos „Microsoft Technology Licensing“ paraiška patentuoti dirbtinio intelekto sistemą, kuri analizuotų kūno fizinę veiklą.
Lygiai prieš metus pateiktoje paraiškoje yra norimos patentuoti sistemos veikimo principo grafinė iliustracija. Remdamasis ja, F.Chaumont’as aiškina, kaip tai bus pritaikyta vakcinoms.
Piešinyje minimas sensorius tariamai yra „nanodalelės, įmaišomos į flakonėlį su vakcina“ ir liksiančios kūne net po mirties.
„Tapsite pažymėti visam gyvenimui“, – baugina filmuko autorius.
„Tapsite pažymėti visam gyvenimui“, – baugina filmuko autorius.
Mobilusis telefonas, prijungtas prie 5G ryšio, esą palaikys ryšį su nanodalelėmis.
Tokiu būdu valdžia tariamai galės visuomet žinoti žmogaus buvimo vietą. Tai bus įmanoma net išmetus telefoną, nes visur gausu prie 5G ryšio prijungtų įrenginių. To išvengti būtų galima nebent vidury vandenyno, dykumos ar miško.
„Nanodalelės ir vakcinos, sumaišomos švirkšte, bus įskiepytos vienu metu. Kaip tik tuo metu jūsų mobilusis jus atpažins. Ir dėl stebuklingo 5G tinklo jūsų buvimo vieta valdžiai nebebus paslaptis“, – tvirtina F.Chaumont’as.
Iš tiesų paraiškoje minima sistema, kuria remiantis žmonės už fizinę veiklą būtų apdovanojami kriptovaliutomis.
Jai sekti nieko į kūną implantuoti ar suleisti nereikia, pakaktų su savimi turėti prietaisą, pavyzdžiui, daugelio jau naudojamą išmanųįį laikrodį, kuris fiksuotų tam tikrą informaciją. Paraiškoje neminimos ir nanodalelės.
Sąmokslo teorijos, kuriose figūruoja kompanijos „Microsoft“ (jai priklauso „Microsoft Technology Licensing“) įkūrėjas Billas Gatesas, yra vienos populiariausių.
Ypač pandemijos metu išpopuliarėjo pasakojimai, kad jis siekia žmonėms implantuoti mikroschemas, kurios padėtų visus sekti. Tai esą norima padaryti skiepų pagalba.
Šis mitas gimė, kai milijardierius ir filantropas pasiūlė sukurti skaitmeninį pažymėjimą, kuriame būtų užfiksuota informacija apie asmens vakcinavimą.
Jo pasiūlyta technologija nėra mikroschema ir iki šiol neįgyvendinta.
Kol kas „Microsoft“ siūlo skaitmeninę asmens tapatybės kortelę, kuri leistų programoje „Microsoft Outlook“ siųsti elektroniniu būdu pasirašytus laiškus.
Vakcinose nėra nei ŽIV, nei maliarijos sukėlėjų
Toliau filmuke pasakojama, esą vakcinose esama „nuodingų komponentų“: ne tik nanodalelių, bet ir 4 žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV-1, kuris pasaulyje labiau paplitęs nei ŽIV-2) fragmentai, maliariją sukeliančių pirmuonių plazmodijų DNR seka, dar 157 DNR ir baltymų sekos, „kurių buvimas ir vaidmuo nepaaiškintas“.
„Įskiepyta vakcina nesukels staigaus efekto, bet po tam tikro laiko numirsite nuo maliarijos, AIDS ar kitos infekcijos, prieš kurią jūsų imuninė sistema negalės nieko padaryti“, – gąsdina F.Chaumont’as.
Skiepuose nėra elektroninių komponentų.
Visų vakcinų sudėtį galima rasti internete: kompanijų „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurtos „Comirnaty“, „Moderna“, „AstraZeneca“ (kurios naujasis pavadinimas yra „Vaxzveria“), „Janssen“ (gaminamos kompanijos „Johnson & Johnson“ padalinio).
Daugelį gąsdinančios nanodalelės yra mikroskopinės dalelės, kurių skersmuo yra mažesnis nei 100 nanometras (nuo to ir kilęs jų pavadinimas).
SARS-CoV ir SARS-CoV-2 – skirtingi
Didžiausio dėmesio viešumoje sulaukė paskutinė filmuko dalis, kurioje kalbama apie tariamą SARS-CoV-2 sukūrimą.
„COVID-19 yra dirbtinis virusas, sukurtas Pasteuro institute Prancūzijoje iš tikrojo SARS-CoV, vadinamo koronavirusu“, – skelbia F.Chaumont’as ir paaiškina, esą visą pasaulį sukaustęs virusas buvo sukurtas dar 2003 metais po genetinių eksperimentų su sunkų ūmų respiracinį sindromą (angl. SARS) sukeliančiu virusu.
Įraše kalbama apie tuomet gautą koronaviruso SARS-CoV patentą.
Po aštuonerių metų kitame patente tariamai buvo aprašytas SARS-CoV2, kuris galiausiai, „įvedus keturis ŽIV1 fragmentus“, esą tapo COVID-19 sukeliančiu virusu.
Jo tėvu vadinamas Pasteuro instituto Vakcinų inovacijų laboratorijos direktorius Frédéricas Tangy.
Pagal filmo autorių versiją, Prancūzijoje sukurtą virusą mokslininkai nugabeno į Uhaną Kinijoje be vietos mokslininkų žinios.
Pasteuro institutas kartu su Nacionaliniu mokslinių tyrimų centru ir Paryžiaus Diderot universitetu išties yra gavę koronaviruso patentą EP 1 694 829 B1 (jis rodomas filmuke), bet jis neturi nieko bendro su COVID-19.
Patentas apskritai nereiškia, kad jį gavusi institucija virusą sukūrė.
„Turime ne paties viruso, o jo (Vietname izoliuoto viruso – red. past.) genetinio kodo patentą“, – agentūrai AFP nurodė Pasteur instituto virusų ir imuniteto tyrimų padalinio direktorius Olivier Schwartzas.
Anot jo, to reikia norint apsaugoti kodų seką, kad su ja būtų galima kurti diagnostinius testus ir galimas vakcinas.
Paraiška patentui gauti buvo pateikta 2004 metais ir ji buvo susijusi su SARS sukeliančio viruso (mokslinis pavadinimas – SARS-CoV) štamu.
Anot O.Schwartzo, yra bent septyni koronavirusai, o patentuotas genetinis kodas buvo susijęs su 2003 metais kilusia epidemija, kurią sukėlė SARS-CoV-2 pusbrolis.
Kaip teigiama Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tinklalapyje, COVID-19 ir SARS sukeliantys virusai genetiškai yra panašūs, bet vis tiek skirtingi. Tik 80 proc. jų genetinės informacijos vienodi.
PSO ekspertai neatmetė ir „laboratorijos versijos“
Istorija apie „alternatyvią“ SARS-CoV-2 atsiradimo versiją plito jau praėjusių metų kovą.
Tuomet viename įraše „Facebook“ taip pat buvo aiškinama apie viruso, egzistuojančio nuo 2003 metų, tarptautinį patentą, kuris esą patvirtina, kad „jį sukūrė cheminius ginklus išmanantys žmonės“.
Čia pat pridėta, kad Pasteuro institutas jau net turi vakciną nuo viruso.
Įraše ispaniškai pasakojama, esą mėginys naujam virusui sukurti buvo paimtas Vietname (tą patį filmuke teigia ir F.Chaumont’as), virusas Kinijos mieste Uhane buvo platinamas dronais, „eksperimentas susijęs su 5G ryšiu“, užkratą numatoma skleisti per vakcinas.
Panašiu metu „Facebook“ paskelbtame vaizdo įraše, kuriuo iki buvo ištrintas spėjo pasidalyti 125 tūkst. žmonių, prancūziškai taip pat aiškinama, esą SARS-CoV-2 sukūrė Pasteuro instituto mokslininkai.
Istorija internete buvo platinama ir kitomis kalbomis, pavyzdžiui, turkų.
Pasteuro institutas iškart paneigė išvedžiojimus apie viruso sukūrimą. O.Schwartzas tuomet nurodė, kad praėjusių metų sausį institutas tik nustatė viruso genomą.
Tai buvo įrankis ligos diagnostikai, gydymui ir profilaktikai gerinti.
Institutas taip pat mėgino sukurti vakciną nuo COVID-19 (nors cituotame ispaniškame įraše buvo teigiama, esą tokią vakciną jis turėjo jau 2003 metais), bet sausį paskelbė pasitraukiantis iš projekto, nes vakcina pasirodė nepakankamai efektyvi.
Garsaus prancūzų mikrobiologo ir chemiko Louiso Pasteuro, kuris sukūrė pirmuosius skiepus, 1887 metais įsteigtas institutas yra privatus, bet pelno nesiekiantis.
BSL-4 (tai nurodo biosaugumo lygį, šiuo atveju – patį aukščiausią) laboratorija Uhane, apie kurią kalbama filmuke, yra Kinijos valdžios stipriai kontroliuojamas tyrimų institutas.
Prancūzai su juo neatlieka jokių bendrų tyrimų, tad vargiai galėjo perduoti virusą, net jei jį būtų sukūrę.
JAV Scripps tyrimų instituto mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai, publikuoti žurnale „Nature Medicine“, parodė, jog COVID-19 sukeliantis koronavirusas atsirado natūralios evoliucijos keliu, o ne buvo sukurtas.
Anot vieno iš tyrimo autorių Kristiano Anderseno, tokia išvada padaryta lyginant informaciją apie žinomų viruso atmainų genų seką.
„Galime tvirtai pasakyti, kad SARS-CoV-2 atsirado natūralių procesų keliu“, – pažymėjo jis.
Kaip jau ne kartą skelbta (apie tai rašoma ir Pasteuro instituto tinklalapyje), vėliau SARS-CoV-2 pavadintas virusas buvo aptiktas 2019 metų gruodį Uhane.
Tuomet mieste kilo pneumonijos, kuri buvo apibūdinta kaip stipriai užkrečiama ir nežinomos kilmės, protrūkis.
Sausį Kinijos sveikatos apsaugos institucijos ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) oficialiai paskelbė apie rastą naują koronavirusą. Jis skiriasi tiek nuo SARS-CoV, tiek nuo MERS-CoV, kurio sukelta liga 2012 metais išplito Vidurio Rytuose, vėliau – ir į kitas šalis.
Antradienį PSO paskelbė ilgai lauktą tarptautinės misijos ataskaitą, kaip virusas persidavė žmonėms. Dokumentas, paruoštas tarptautinių ekspertų ir jų kolegų Kinijoje, vietoj tvirtų išvadų iškėlė virtinę hipotezių.
Ataskaitoje nurodoma, jog labai tikėtina, kad COVID-19 pirmąkart buvo perduota šikšnosparnių žmonėms per tarpinį gyvūną.
Teorija, kad virusas buvo paleistas iš laboratorijos, įvertinta kaip „itin mažai tikėtina“.
PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesus pabrėžė, kad ataskaita „kelia daugiau klausimų, į kuriuos reikės atsakyti vykdant tolesnius tyrimus“, ir paragino atidžiau įvertinti viruso paplitimo iš laboratorijos teoriją.
Jei kyla klausimų dėl COVID-19 vakcinos, siųskite juos mūsų redakcijai el. pašto adresu skiepai@15min.lt
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.