„Sugalvojome, kad be mūsų vargo vakarienių valgymo reikia pasauliui priminti, kad mes geri, dideli, o svarbiausia – esame pasaulio piliečiai“, – Šv. Jonų bažnyčios varpinės aikštelėje surengtame projekto pristatyme antradienį kalbėjo Rotušės ceremonmeisteris Saulius Pilinkus.
Jo teigimu, vėliau bus apsispręsta, kur statyti skultūrą – sostinėje ar Kaune. „Vilniuje gal būtų patraukliau, tačiau bandome provokuoti kauniečius, kad jie irgi labai norėtų“, – pridūrė jis.
Sparnų idėja priklauso menininkui Sauliui Paukščiui, skulptūrų projektą padarė architektas Valdas Ozarinskas.
„Mes manome, kad šios datos paminėjimas turėtų būti kitoks, su didesniu polėkiu nei paprasta memorialinė lenta ar paminklas iš bronzos ar granito. Labiausiai skrydžio dvasią atitinka sparno simbolis. Skulptūra kalbės su vėju, jam pučiant ji pasvirs į vieną ar kitą pusę, priklausomai nuo krypties“, – teigė S.Paukštys.
Projektas bus įgyvendinamas su JAV ambasados Lietuvoje pagalba.
„Yra daug amerikiečių, kurie domisi šio skrydžio istorija. Jeigu sparnas bus pastaytas Niujorke, jis nebus visiškas svetimkūnis. Be to, prie jo bus parašyta, kodėl jis čia, o tie, kurie norės, daugiau informacijos galės rasti internete“, – sakė JAV ambasados Lietuvoje kultūros atašė Nina Murray.
Lietuvių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydis 1933 m. liepos 15 d. 6 val. 24 min. vietos laiku iš Beneto oro uosto Niujorke su “Lituanicos” lėktuvu per Atlanto vandenyną nustebino visą pasaulį.
„Lituanica“ sudužo liepos 17 dieną 0 val. 36 min. Berlyno laiku šalia Kuhdamo kaimo, Soldino apylinkėse (dabartinė Lenkijos teritorija, Pščelniko kaimas).