„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 05 25

Smarvė prie Nemenčinės priminė „Grigeo Klaipėdos“ atvejį: „Tai įžūlumas“

Ilgai kentę smarvę, kuri sklinda iš „Vilniaus vandenų“ nuotekų valyklos Gaukštonių kaime, aplinkinių kaimų gyventojai pagaliau sulaukė dėmesio. Šalia Nemenčinės bažnyčios Seimo narės Ritos Tamašunienės iniciatyva su gyventojais susitiko Aplinkos apsaugos departamento, „Vilniaus vandenų“ vadovai. Įmonės direktorius Marius Švaikauskas tvirtina, kad teršėjų aktyviai ieškoma, bet esą kol kas nesėkmingai.
Susitikimas su Nemenčinės gyventojais
Susitikimas su Nemenčinės gyventojais / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Gal tai naujas „Grigeo Klaipėda“ atvejis“, – toks skambus palyginimas ne kartą nuskambėjo susitikime su kelių aplinkinių kaimų ir viensėdžių gyventojais Nemenčinėje.

Tiesa, bent jau Aplinkos apsaugos departamento (AAD) direktorius Raimondas Sakalauskas nebuvo linkęs situacijų lyginti, teigdamas, kad Nemenčinėje yra ne aplinkos taršos atvejis, o piktnaudžiavimas bandant pigiai atsikratyti nuotekų.

Tačiau ir jo, ir gyventojų, ir kitų susitikimo dalyvių žvilgsniai krypo į „Vilniaus vandenis“, nes šiai bendrovei priklausanti valykla skleidžia tokį kvapą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Susitikimas su Nemenčinės gyventojais
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Susitikimas su Nemenčinės gyventojais

Pagalbos ieškojo Seime

Apie tai, kad neapsikentę smarvės, kuri ypač sustiprėja dažnais vakarais ir savaitgaliais, Gaukštonių, Gegužinės, Pučkalaukio ir kitų aplinkinių kaimų gyventojai ieškojo pagalbos įvairiose institucijose, taip pat kreipėsi ir į Seimo narę R.Tamašunienę, 15min jau rašė.

„Prašome Jūsų tarpininkauti sprendžiant didelės taršos problemą Vilniaus rajone. Norime pranešti apie didelės koncentracijos sklindančią smarvę, gyvulinės kilmės srutų, iš UAB „Vilniaus vandenys“ buitinių nuotekų valyklos teritorijos, esančios Vilniaus rajone, Gaukštonių kaime.

Mes, Vilniaus rajono gyventojai, norime atkreipti dėmesį, kad į sanitarinę apsaugos zoną (SAZ) mūsų gyvenamieji namai nepatenka (nes aplink valyklą jos nėra), negavome jokių apribojimų statant namus, pasirenkant gyvenamąją vietą mūsų šeimoms, auginant vaikus“, – taip rašte Nemenčinės vienmandatėje apygardoje išrinktai R.Tamašunienei rašė gyventojai.

Plačiau skaitykite čia: Srutų smarvės Nemenčinėje detektyvas: „Vilniaus vandenys“ neranda kaltųjų, gyventojai pagalbos ieško Seime.

Priekaištai – „Vilniaus vandenims“

Pirmadienio rytą prie Nemenčinės bažnyčios susirinko ne tik aplinkinių kaimų gyventojų atstovai (visų prašyta nevykti dėl karantino), R.Tamašunienė, bet ir AAD direktoriumi neseniai paskirtas R.Sakalauskas, kiti aplinkosaugininkai, „Vilniaus vandenų“ direktorius M.Švaikauskas ir jo kolegos.

Būtent šiai bendrovei ir teko daugiausia priekaištų.

Anot gyventojų, jau metus jie nuolat skundžiasi nemaloniais kvapais savo namuose ir kiemuose. Pateikia duomenis, kada ir kokiu intervalu smarvė pasklinda. Tačiau problema niekaip nesisprendžia.

„Problema yra tikrai labai sena. Ta valykla visada smirdėjo, ypač naktimis, pro ją nebuvo galima pravažiuoti. Manau, kiekvienas iš mūsų, kurie čia įsikūrėme, esame čia atgavę nuosavybę – tose vietose mūsų tėvai senelių žemę atgavo.

Taip nėra, kad čia pirkome sklypus ir ko nors tikėjomės. Tai mūsų senelių žemė. Mes žinojome, kad naktimis važiuojant pro valyklą smirda, kvapas tikrai labai intensyvus, bet kai statėmės namus, dienomis, visi tą gali patvirtinti, tų kvapų kaip ir nebuvo. Tai buvo naktinis, savaitgalinis, šventinis reiškinys. Priklausomai nuo vėjo krypties vienaip ar kitaip tai jaučiame“, – pasakojo Gegužinės kaime gyvenanti Aleksandra.

Jos ir kitų kaimynų teigimu, naktimis kvapas kartais taip sustiprėja, kad smelkiasi į namus. Žmonės pabunda būtent nuo šitos smarvės.

Gyventojai neslepia turintys savų įtarimų dėl smarvės šaltinio, tačiau vis dėlto nesuprantantys, kodėl „Vilniaus vandenys“ iki šiol neranda kaltininkų – gyventojams smirda būtent jų nuotekų valykla.

AAD direktoriaus R.Sakalausko klausiami, ar smarvę veikia oro sąlygos, gyventojai vieningai tvirtino, kad ne.

Esą kai kvapai suintensyvėja, tai jaučia jei ne vieni, tai kiti kaimynai.

„Mes matome, kaip nuo valyklos pakyla toks lyg ir rūkas. O tuomet tas kvapas ateina iki mūsų namų“, – kalbėjo gyventojai.

Taip nėra, kad čia pirkome sklypus ir ko nors tikėjomės. Tai mūsų senelių žemė.

Anksčiau, kaip pasakojo Aleksandra, kas vakarą, apie 20 val., gyventojai pajusdavo tą kvapo plūstelėjimą.

„20 minučių jaučiame, tada išsivėdina, o tada vėl pliūpsnis“, – pasakojo moteris.

Pradėję rašyti skundus įvairioms instancijoms, o visų pirma pačiai bendrovei, gyventojai sako pastebėję – po kiekvieno tokio rašto kvėpuoti kokias dvi savaites būna lengviau.

Tai leido jiems spėlioti, kad kažkas esą kažką įspėja, kažkas galbūt suinteresuotas, todėl dvokiančios nuotekos būdavo sustabdomos.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Susitikimas su Nemenčinės gyventojais
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Susitikimas su Nemenčinės gyventojais

Deja, pastaruoju metu tokio atokvėpio jie sako nebejaučiantys, štai tik laiko nuspėti nebepavyksta – smarvė gali pasklisti bet kada vakare ar naktį.

Tikina kaltųjų ieškantys

Seimo narė R.Tamašunienė teigė jau girdėjusi, kad galimai yra neteisėtas įsikirtimas, kažkas nelegaliai leidžia dvokiančias nuotekas.

Tačiau esą reikia sprendimų, galbūt net atsiųsti į šią nuotekų valyklą prie Nemenčinės darbuotojus iš kitur – tai, parlamentarės teigimu, labai dažnai suveikia.

M.Švaikauskas savo ruožtu vardijo priemones, kurių jo vadovaujama bendruomenė ėmėsi per pastaruosius tris mėnesius.

Jo teigimu, yra visiškai aišku, kad kažkas daro nelegalius dalykus.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Nuotekų valykla Gaukštonių kaime
Luko Balandžio / 15min nuotr./Nuotekų valykla Gaukštonių kaime

„Jeigu tai būtų pastovus, teisėtas nuotekų leidimas, to tikrai nebūtų. Nes nuotekų valykla susitvarko. Dėl to kreipėmės ir į bendruomenę, kad padėtų nustatyti, kas tas nelegalus. Čia dirbate ir gyvenate jūs, gal ir tose įmonėse, kurios užsiima nelegaliais dalykais, dirbate.

Mes per tuos tris mėnesius jau padarėme 300 mėginių paėmimus, debitomačiai visur yra, matuojama, bet nėra jokio sinchroniškumo, kada ir kas kažką užmeta. Tas kvapas nesusidarys iš jūsų nuotekų, faktas, kad kažkas nuleidžia atliekas“, – kalbėjo M.Švaikauskas.

Mus labiausiai glumina situacija, kad tai yra visuomenės eskaluojama tema ir vis tiek tas nesustoja. Mes nepavadiname to niekaip kitaip kaip įžūlumu.

Anot jo, iki šiol bendrovei nepavyko atrasti, iš kur tiksliai tos nuotekos galėtų atitekėti, nors dirbama jau pusmetį.

Tačiau dabar su aplinkosaugininkais sudarytas planas, kas bus daroma toliau.

Jo detalių direktorius atskleisti teigė negalįs ir neslėpė – baiminamasi, kad teršėjai sužinos ir jų nustatyti vėl nebus galimybių.

„Mus labiausiai glumina situacija, kad tai yra visuomenės eskaluojama tema ir vis tiek tas nesustoja. Mes nepavadiname to niekaip kitaip kaip įžūlumu, nes nenorėjome tos problemos tiek eskaluoti, nes norėjome nueiti iki to galutinio ir pagauti, bet nėra baimės šioje vietoje“, – teigė M.Švaikauskas.

„Vilniaus vandenų“ vadovas neslėpė, kad įtarimų, kas tas teršėjas galėtų būti, turi ir gyventojai, ir bendrovės specialistai, tačiau jais dalytis jis nelinkęs.

Tik pripažino – tokius nuotekų kiekius nelegaliai leisti galinčių įmonių čia nėra daug.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marius Švaikauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marius Švaikauskas

„Ta atkarpa nuo tam tikrų įmonių bus kas 100 metrų atkasta, prapjauti spaudiminiai vamzdžiai ir robotu bus nufilmuojama, kad galėtume įrodyti arba paneigti, kad kažkur ateina.

Į tam tikras įmones mes negalime patekti, dėl to dirbame su aplinkosaugininkais jau kelis mėnesius. Galime patekti tik ten, kur mūsų klientai dirba. O kur ne mūsų klientai, nusiuntėme AAD sąrašą įmonių, dėl kurių turime didesnį ar mažesnį įtarimą, kad patikrintų ten, kur jie deda atliekas“, – sakė M.Švaikauskas.

Jo teigimu, pagal cheminę sudėtį jie mato, kad nemalonius kvapus sukeliančiose nuotekose yra ir gyvulinės kilmės srutos, ir panaudotas dumblas iš rezervuarų, valyklų ir pan.

Ta atkarpa nuo tam tikrų įmonių bus kas 100 metrų atkasta, prapjauti spaudiminiai vamzdžiai ir robotu bus nufilmuojama.

Šiuo metu valykloje ieškoma būdų, kaip pašalinti bent jau pasekmes – panaikinti kvapus.

Tačiau esą būtina surasti ir priežastį, kas teršia.

„Tai nesąžiningas veikimas“, – pareiškė „Vilniaus vandenų“ vadovas.

Įtikino ne visus

AAD direktorius R.Sakalauskas vis dėlto teigė nesąs įtikintas, kad reikia tiek daug laiko taršos priežasčiai nustatyti:

„Sunku ką nors pasakyti, pats prisijungiau prie šito klausimo gana neseniai. Bet sunkiai įtikina. Tikėjomės gerokai konkretesnių įtarimų arba prielaidų, kokios yra problemos. Kelia tam tikrų abejonių.“

Direktorius sakė, kad dabar parengtas planas turėtų duoti rezultatų – esą jei „Vilniaus vandenys“ įgyvendins tai, ką yra numatę, teršėją turėtų pavykti nustatyti.

„Jeigu „Vilniaus vandenys“ nesusitvarkys savo kieme, manau, mes atseksime, kur čia problema“, – kalbėjo AAD vadovas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Raimondas Sakalauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Raimondas Sakalauskas

Nelabai įtikinti po susitikimo teigė esantys ir gyventojai.

Kaip kalbėjo vienas iš jų Giedrius, kur kas lengviau būtų tikėti bendrovės gerais norais, jeigu tai jos darbuotojai, pajutę nemalonų kvapą, pastebėję nelegaliai plūstančių nuotekų kiekius, imtųsi priemonių ir tik tada gyventojų paklaustų, ar ir jie patiria dėl šito problemų.

Dabar viskas buvę atvirkščiai, tad ir „pasitikėjimo avansas“, anot Giedriaus, suteikiamas labai didelis.

Seimo narė R.Tamašunienė sakė, kad rezultatų lauksianti po dviejų mėnesių – apie tokį laiką kalbėjo ir „Vilniaus vandenų“, ir AAD atstovai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų