2024 12 09 /14:34

Šnipinėjimo skandalas: teisėsauga sučiupo Rusijai dirbusį TS-LKD narį, paskelbta, kas jis toks

Teisėsauga paskelbė išsiaiškinusi šnipinėjimo Rusijai bylą. Įtarimai šnipinėjus pareikšti opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos nariui. Jis suimtas nuo sausio. Rusijos karinę žvalgybą domino jautri politinė, ekonominė ir saugumo informacija, o agentas sutiko šnipinėti dar 2018 m. ir galėjo prieiti prie aukščiausių partijos vadovų. Kol kas neskelbiama apie asmenis, kurie su įtariamuoju galėjo bendradarbiauti. Įtarimai šnipinėjimu Rusijai šiemet buvo pareikšti buvusiam Šiaulių konservatoriui, tremtinių organizacijų nariui Eduardui Manovui, BNS pirmadienį patvirtino du šaltiniai.

Kas jis toks?

Asmuo vardu Eduardas Manovas yra su TS–LKD 2011 m. kandidatavęs į Šiaulių miesto tarybą. Į konservatorių partiją jis įstojo 2005 m.

Jis yra gimęs 1942 m., gyveno Šiauliuose. E.Manovui – 82-eji. Jis yra nurodęs, kad turi du vaikus, kurie gyvena Maskvoje.

Jis tuomet savo anketoje nurodė turintis Rusijos pilietybę, bet yra lietuvių tautybės. Nurodė 1969 m. Lvivo (Ukraina) universitete baigęs žurnalistikos specialybę, mokąs rusų ir vokiečių kalbas.

Jis taip pat nurodė esąs UAB „Skolų kontrolė“ direktorius. Buvo ne tik TS–LKD, bet ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos tarybos narys. Nurodęs, kad domisi fotografija, proza.

E.Manovas taip pat pažymėjo, kad 1945 m. buvo ištremtas, yra asmuo, nukentėjęs nuo1939-1990 m. okupacijų.

E.Manovas ne tik domėjosi fotografija, bet ir rengė parodas. Štai 2014 m. galima rasti Šiaulių arkivyskupijos pranešimą apie sausio 24 dieną Šiaulių vyskupijos Pastoracinio centro knygyne-svetainėje „Prie katedros“ surengtą „tremtinio, fotomenininko Eduardo Manovo fotografijos darbų parodą „Lietuva – mano širdyje“.

„Šią parodą Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių filialo Tarybos narys Eduardas Manovas skyrė artėjančiai Lietuvos valstybės atkūrimo dienai, Lietuvos gamtos grožio įprasminimui. Pristatydamas savo darbus fotomenininkas pastebėjo, kad Lietuvos gamtos momentai gali ir turi būti užfiksuoti fotonuotraukose primenant gimtinės grožį, paprastus metų darbus (žemuogių rinkimą, apsilankymą prie senų kelių, gražių ežerų). Eduardo Manovo nuomone, tremtinio vaiko dienos Tadžikijoje ir sugrįžimas į Lietuvą suteikė ir suteiks kūrybiškumo fotografuojant gražias Šiaulių krašto vietas skirtingais metų laikais“, – rašyta pranešime.

Savo fotografijos parodas Šiauliuose jis rengė ir vėliau.

E.Manovas apie savo vaikystę tremtyje yra jautriai pasakojęs Stanislovo Abromavičiaus knygoje vaikams „Vaikystė Sibiro toliuose“.

E.Manovas su tėvais buvo ištremtas į Tadžikijos Vachšo upės slėnį. Ten jo tėvai rinko rankomis medvilnės pūkus, o Eduardas esą nuolat galvojo, kada grįš į Lietuvą, prie Šušvės krantų.

Knygoje rašoma, kad E.Manovas su broliu užaugo tremtyje. Šeima grįžo į Lietuvą tik po 36 tremties metų.

„Šiaulių naujienos“ 2013 m. rašė, kad E.Manovas su šeima 1948 metais, būdamas trejų metų, buvo ištremtas į Tadžikiją, į Vachšo slėnį. Aplink buvo kalnai ir smėlis, o kai būdamas 18 metų pirmą kartą grįžo į Lietuvą, pamatė neregėto grožio žalumą. Nuo to laiko jis pradėjo fotografuoti.

„Gyveno ir dirbo įvairiose Rusijos vietose, buvo kariuomenės fotografas Vokietijoje. Visur kartu vežėsi fotoaparatą. Yra Rusijos fotožurnalistų sąjungos narys. Dabar gyvena Šiauliuose ir dažniausiai fotografuoja Šiaulių apylinkes. Norėdamas „pagauti gerą kardą“, keliasi anksti ryte ir per rasotą žolę brenda iki Rėkyvos ežero arba lietui lyjant fotografuoja medžius, gėles, vėlyvą vakarą su fotoaparatu „gaudo“ saulėlydžio spindesį“, – rašė „Šiaulių naujienos“.

Duoda parodymus

Įtariamasis yra suimtas, tardymo izoliatoriuje jis laikomas nuo sausio. Į klausimą ar suimtasis bendradarbiauja su tyrėjais, Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis atsakė: „Tyrimo metu jis nesinaudojo savo teise tylėti.“

Jo byla išskirta į atskirą, bendrininkų veikla dar tiriama. Pasak pareigūnų, tie asmenys yra ne Lietuvoje.

Nuo ko prasidėjo tyrimas, pareigūnai nedetalizavo, pasakė tik tiek, jog pradžioje buvo gauta informacija, kad „yra kurmis“, t. y. šnipas.

Rinko ne įslaptintą informaciją

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras A.Urbelis sakė negalintis įvardyti minėto žmogaus tapatybės, nes „tai yra įtariamasis, tai nėra viešas asmuo, dar byla neperduota į teismą“.

Jis taip pat nurodė negalintis įvardyti ir TS-LKD skyriaus, kuriam priklauso įtariamasis. Anot teisėsaugos, tai pensinio amžiaus žmogus.

„Ne, jis nėra (užėmęs politinių pareigų – BNS)“, – sakė prokuroras.

Anot jo, žvalgybinę veiklą įtariamasis galimai pradėjo nuo 2018 metų. Jis susikūrė savo tapatybę ir įstojo į minėtą partiją. Anot pareigūnų, šalyje jis veikė tikrąja pavarde.

Valstybės saugumo departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio teigimu, įtariamasis rinko ne įslaptintą, tačiau Rusijai aktualią informaciją.

„Informacija buvo renkama ne įslaptinta, bet Rusiją dominanti, reikšminga: apie politinių partijų veiklą, tremtinių veiklą, Lietuvos gynybą, vidaus, užsienio politiką, pasirengimą pratyboms, gynybinį potencialą“, – kalbėjo žvalgybos pareigūnas.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro A.Urbelio teigimu, šnipinėjimu įtariamas vyras įvairių renginių metu turėjo priėjimą prie „visų partijos vadovų ir šios partijos veikloje dalyvaujančių valstybės pareigūnų“, įskaitant premjerus, ministrus.

Vis dėlto, pasak prokuroro, susitikimų Vyriausybėje, Seime nefiksuota.

Turi dvigubą pilietybę

Prokuroras A.Urbelis teigė, kad šnipinėjimo byla kvalifikuojama pagal Baudžiamojo kodekso 119 str. 1 d., t.y. „Kvalifikuotas šnipinėjimas“, kai informacija yra renkama pagal užsienio valstybės žvalgybos įstaigų, organizacijų pavedimus, užsakymus.

Skirmantas Lisauskas/BNS/Artūras Urbelis
Skirmantas Lisauskas/BNS/Artūras Urbelis

„Ikiteisminio tyrimo stadija yra tokia, kad prokuroras įvertinęs duomenis nusprendė, kad jie yra pakankami pagrįsti įtariamojo kaltę ir paskelbė apie ikiteisminio tyrimo pabaigą. Taigi, šiuo metu baudžiamosios bylos medžiaga bus perduota gynybai ir įtariamajam. Priminsiu, kad kaltinamasis bus tik surašius kaltinamąjį aktą. Dabar stadija, kai įtariamasis susipažįsta su ikiteisminio tyrimo medžiaga ir tik paskui bus priimtas sprendimas dėl kaltinamojo akto surašymo ir baudžiamosios bylos perdavimo į teismą.

Šis ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas šių metų sausio mėnesį, nustačius asmenį, kuris pagal žvalgybos institucijų duomenis veikė užverbuotas ir teikdamas informaciją būtent Rusijos Federacijos generalinio štabo vyriausiais valdybai – GRU. Bendradarbiavo su šia organizacija žvalgybos. Tyrimas buvo išties sudėtingas. Tiek žvalgybinis, tiek ikiteisminio tyrimo metu, kadangi iš savo praktikos galiu pasakyti, kad tai vienas sudėtingesnių tyrimų.

Buvo užduotis nustatyti pradžioje asmenį, kuris galimai veikė prieš Lietuvos Respubliką, po to tikrinti tą informaciją, vertinti ją, pradėti ikiteisminį tyrimą, įvykdyti sėkmingą sulaikymą ir gauti tuos rezultatus, kuriuos norime. Tai yra surinkti įkalčius sulaikymo metu, kurie leistų pagrįsti žvalgybos metu surinktą informaciją“, – sakė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.

Teisėsauga įtaria Rusijai šnipinėjus opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos (TS-LKD) narį.

„Asmuo turi dvigubą Lietuvos ir Rusijos pilietybę, priklauso Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai ir Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungai. Jis yra siejamas su šių politinių organizacijų, partijų naryste. Būtent rinko informaciją, kuri domino užsienio žvalgybą“, – sakė prokuroras.

Rinko itin svarbią informaciją

Anot jo, buvo surasta ir paimta sudėtinga ryšio priėmimo, perdavimui skirta technika.

„Tai yra daugiapakopiai objektai, instrumentai, naudojant šnipinėjimo veikloje. Asmeniui būdavo duodamos užduotys sekti tiek politinį lauką, tiek mūsų pasirengimą gynybai, taip pat ir vykdavo NATO susitikimai. Tai yra visą įmanomą žvalgybą tiek apie politinę, ekonominę veiklą.

Matėte populiarius filmus apie šnipinėjimą, tai taip informacija buvo gaunama radijo ryšiu, buvo iššifruojama, vykdoma užduotis, paskui užšifruojama, rengiamasi perdavimui ir buvo perduodama ta informacija tos informacijos turėtojams.

Tas pats priėmimas buvo sudėtingas tuo, kad buvo vykdomas radijo bangų dažniu, per specialius radijo imtuvus, nustatytais laikotarpiais. Matėte populiarius filmus apie šnipinėjimą, tai taip informacija buvo gaunama radijo ryšiu, buvo iššifruojama, vykdoma užduotis, paskui užšifruojama, rengiamasi perdavimui ir buvo perduodama ta informacija tos informacijos turėtojams“, – žurnalistams pirmadienį sakė Generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.

Pasak jo, šis žmogus veikė Rusijos žvalgybos užsakymu ir rinko ją dominančią informaciją.

Dirbo nuo 2018 metų, gaudavo atlygį

Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešime rašoma, kad išskirtinio sudėtingumo ir apimties ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas VSD surinkus reikšmingus pradinius duomenis apie galimai ilgą laiką prieš mūsų valstybę vykdytą šnipinėjimą.

Ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad įtariamasis už piniginį atlygį vykdė Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios valdybos (GRU) užduotis rinkdamas bei perduodamas šią užsienio valstybės žvalgybą dominančią informaciją. Šiais duomenimis RF žvalgybos organizacijos atstovai dar iki 2018 m. susitarė su Lietuvoje nuolat gyvenančiu, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai bei Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungai priklausančiu asmeniu dėl jo slapto bendradarbiavimo.

Įtariama, kad vykdydamas šį susitarimą įtariamasis nuolat rinko užsienio žvalgybos organizacijos atstovus dominusią informaciją, ją analizavo, darė apibendrinimus, vertinimus, rengė informacines pažymas rusų kalba bei šiuos duomenis nuotoliniu būdu perdavinėjo RF žvalgybos organizacijai šifruotais pranešimais.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijos atstovai labiausiai buvo suinteresuoti per šį asmenį gauti informaciją apie Lietuvos gynybos, vidaus bei užsienio politiką, pasirengimą gynybai bei energetikos objektų funkcionavimą karo sąlygomis, Lietuvoje vykusias NATO aljanso narių konsultacijas, pasirengimą pratyboms, planuojamus ginkluotės įsigijimus, Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos veiklą ir šių organizacijų nariams skirtus renginius bei kitus duomenis, įskaitant ir surinktus iš viešų informacijos šaltinių.

Palaikydamas slaptą ryšį su Rusijos žvalgybos organizacijos atstovais įtariamasis privalėjo laikytis itin griežtų instrukcijų, buvo apmokytas ir naudojosi jam suteikta šifravimo įranga, kompiuterine bei radijo technika su specialiai sukurta programine įranga, kurią pareigūnai rado įtariamojo namuose jo sulaikymo metu.

Ypatingą konspiracijos lygį nusako ir tai, kad įtariamasis užduotis šnipinėjimui gaudavo naudojantis specialiu radijo ryšio kanalu, pagal griežtai nustatytą grafiką, o piniginis atlygis už veikimą vykdant užduotis ir lėšos veiklai nuo 2023 metų buvo perduodamos įtariamajam dėl to specialiai nuvykus į užsienio valstybes.

Išskirtinės GRU programos dalyvis

Teismui priėmus apkaltinamąjį nuosprendį, tai būtų išskirtinis atvejis modernios Lietuvos kontržvalgybos istorijoje, kai buvo išaiškintas ir sulaikytas Rusijos karinės žvalgybos (GRU) nelegalų programos darbuotojas.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Remigijus Bridikis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Remigijus Bridikis

„Šis atvejis pakankamai išskirtinis modernios kontržvalgybos istorijoje. Buvo išaiškintas ir sulaikytas asmuo, dirbęs Rusijos karinės žvalgybos tarnyboje nelegalų programoje. Jis buvo tos nelegalų programos darbuotojas. Partinė nelegalų programa yra išskirtinis metodas, pakankamai brangus, kompleksiškas, reikalaujantis daug resursų, darbo, pasiruošimo ir paprastai tokiais atvejais renkama jautri ir Rusijai ypač aktuali informacija. Programa sukurta, naudojama plačiai Sovietų Sąjungoje, toliau perimta ir Rusijos, ir rečiau, dažniau, bet naudojama ir šiuo metu.

Nauja nelegalų tapatybė dažniausiai sukuriama suklastojus gimimo faktą užsienio šalyje patvirtinančius dokumentus. Taip pat Rusijos žvalgybos tarnybos naudoja ir nelegalus su tikromis tapatybėmis, kurie įgyja Vakarų šalių pilietybes.

Paprastai pasirenkami gabūs pareigūnai, gabūs darbuotojai, vyksta apmokymas. Pasirenkamos neišsiskiriančios savo elgesiu asmenybės. Būna gabūs kalboms, psichologiškai pasirengę vykdyti operacijas svetimoje šalyje, apsimetant kitu asmeniu. Vėlgi, kartais jie pasirenka svetimą tapatybę, kartais pagal aplinkybes pritaiko savo gyvenimą ritmą, biografiją prie šalies, kurioje jie būna išsiųsti.

Tokie asmenys, išsiųsti į Vakarų šalis, susikuria savo naują gyvenimą. Jie ieško kontaktų, ieško tam tikros aplinkos, kur jie natūraliausiai atrodytų. Užsiima dažniausiai nekalta veikla – verslas, gali būti menas, mokslinė veikla. Susirinkę tokį pažįstamų ratą jie tiesiog renka aktualią informaciją, apie karinės žvalgybos tarnybos duotą užduotį“, – sakė Valstybės saugumo departamento direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai