Snukio ir nagų ligos židinys Vokietijoje: naujų protrūkių nefiksuojama, tačiau situacija atidžiai stebima

Vokietijoje, Brandenburge, netoli šalies sostinės Berlyno, patvirtinus snukio ir nagų ligą, Europos Komisija sausio 13 d., pirmadienį, sukvietė skubų ES šalių narių veterinarijos pareigūnų susitikimą iškilusiai situacijai aptarti, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime žiniasklaidai.
Kiaulės
Kiaulės / 123rf.com nuotr.

Vokietijoje į buivolų ūkį snukio ir nagų liga įsisuko sausio pradžioje, po beveik 40 metų pertraukos, ir pastaraisiais metais manyta, kad Vokietijoje, kaip ir ES, šios pavojingos ligos nebėra.

Veterinarijos ekspertų susitikime Vokietijos kompetentingos institucijos atstovai plačiau pristatė susidariusią situaciją, laboratorinių tyrimų rezultatus bei ligos likvidavimo ir kontrolės priemones, kurios šiuo metu įgyvendinamos užkrėstame ūkyje ir akcentavo, jog naujų ligos protrūkių kol kas nefiksuojama.

Buivolų ūkyje, kuriame dėl snukio ir nagų ligos krito trys buivolai, buvo nugaišinti visi likę laikomi gyvūnai, kuriems laboratoriniais tyrimais patvirtinta ši užkrečiama liga. Be to, nuspręsta nugaišinti ir kiaules, kurios laikytos vos kilometro spinduliu nuo protrūkio nutolusiame kitame ūkyje. Į šią zoną nepatekusiame ūkyje, į kurį buvo išvežtas šienas, paruoštas užkrėstame ūkyje, augintos 55 ožkos ir 1 galvijas, kuriuos, apsisaugant nuo galimo ligos išplitimo, irgi nuspręsta nugaišinti bei sunaikinti – iš viso dėl kilusios ligos nugaišintas jau 261 gyvūnas.

Atsakingi Vokietijos pareigūnai vis dar taiko numatytus apribojimus porakanopių perkėlimui 10 km spinduliu. Taip pat Vokietijos atstovai informavo, kad tarptautinėje žemės ūkio ir maisto pramonės parodoje Berlyne „Žalioji savaitė 2025“, kuri vyks sausio 17–26 dienomis, porakanopiai gyvūnai nebus demonstruojami, taip siekiant užkirsti kelią infekcijai plisti.

Kituose ūkiuose klinikinių ligos požymių nei vienam gyvūnui nestebima ir bent kol kas nėra pasireiškę, tačiau kompetentinga institucija itin atidžiai stebi tiek ūkinius gyvūnus jų laikymo vietose, tiek ir laukinius gyvūnus, kuriuos laikinai uždrausta medžioti. 

Šiuo metu toliau atliekami tyrimai aplink židinį nustatytose 3 km ir 10 km apsaugos zonose, vykdomas epizootinis tyrimas siekiant nustatyti, kaip ligos sukėlėjas pateko į ūkį. Vokietijos pareigūnams jau pavyko išsiaiškinti, kad tai 0 serotipo virusas, kuris yra giminingas  Turkijoje ir Irane paplitusiems virusams.

Į Vokietijoje kilusį ligos protrūkį aktyviai sureagavo kelios užsienio valstybės, jos patvirtino tam tikrus draudimus. Nyderlandai uždraudė vežti veršelius ir lankytis arklidėse, taip siekiant sumažinti ligos plitimo riziką. Kiaulienos importą iš Vokietijos uždraudė ir Pietų Korėja, pranešusi, kad snukio ir nagų ligos tyrimai bus atliekami visiems vokiškiems kiaulienos gaminiams, į šią šalį įvežtiems nuo gruodžio 27 d.

Veterinarijos specialistai primena, kad prieš ir po gyvūnų pervežimo privaloma dezinfekuoti transporto priemones, o apie ligos įtariamus arba jų pasireiškimą kuo skubiau reikia pranešti privačiam veterinarijos gydytojui ir  VMVT – užpildžius anketą  arba paskambinus telefonais: 1879 ar +370 5 242 0108 (tinka skambinant ir iš užsienio). 

Snukio ir nagų liga – ypač greitai plintanti ūminė liga, kuria sergantys gyvuliai karščiuoja, o snukio gleivinėje, tarpunagėje bei tešmens odoje susidaro pūslelės (aftos). Šia liga serga porakanopiai gyvūnai, tokie kaip galvijai, avys, ožkos ir kiaulės. Šalių ekonomikai tokie susirgimai atneša didžiulius nuostolius. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai