Opozicijoje dirbančios Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio ir LSDP frakcijos po daugiau kaip dvejų šios parlamento kadencijos metų pavasarį susitarė dėl opozicijos lyderio.
Sukirsta rankomis, kad Seimo opozicijos lyderis bus rotuojamas – šias pareigas keisdamiesi kiekvieną parlamento sesiją užims minėtų frakcijų seniūnai.
Praėjusios Seimo pavasario sesijos metu opozicijos lydere buvo parlamento Liberalų sąjūdžio seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Numatyta, kad nuo rugsėjo 10 dienos iki kovo 10-osios Seimo opozicijos lyderio vairą laikys parlamentinės LSDP frakcijos seniūnas.
Šias pareigas iki trečiadienio ėjo J.Sabatauskas. Tačiau opozicijos lyderio posto Seimo socdemų vedle išrinktai R.Budbergytei jis neperleido.
LSDP frakcija seniūną renka rotacijos principu – vadovybė yra keičiama kasmet.
Vidinių peštynių nėra
Klausiamas, kaip išlaikė Seimo opozicijos lyderio postą nebūdamas parlamento LSDP frakcijos seniūnu, J.Sabatauskas aiškino, kad įvyko susitarimas tarp opozicinių frakcijų vadovų.
„Buvo papildytas susitarimas, kad frakcija gali deleguoti ir kitą žmogų, nebūtinai seniūną“, – sakė jis.
Tokie pakeitimai, anot J.Sabatausko, buvo priimti Seimo LSDP frakcijos iniciatyva.
„Mūsų frakcijoje buvo apsvarstytas tas klausimas ir frakcija nusprendė, kad neverta keisti opozicijos lyderio, net jeigu seniūnas keisis. O kadangi mūsų irgi susitarimas buvo dėl seniūno rotacijos, aš nebepretendavau dar į pratęsimą seniūno pareigų. Bet tas sprendimas tiek frakcijoje, tiek partijoje buvo anksčiau“, – kalbėjo socialdemokratas.
Mūsų frakcijoje buvo apsvarstytas tas klausimas ir frakcija nusprendė, kad neverta keisti opozicijos lyderio net jeigu seniūnas keisis.
J.Sabatauskas teigė, kad tarp partijos bičiulių buvo svarstoma, jog negerai būtų keisti opozicijos lyderį įpusėjus jo buvimo pareigose terminui. Esą tada galbūt tai būtų traktuojama kaip tarp socialdemokratų vykstančios kokios nors vidinės peštynės.
J.Sabatauskas tikino, kad juoda katė dėl to tarp Seimo LSDP frakcijos narių neperbėgo.
„Jeigu būtų juoda katė perbėgus, tai tikrai nebūčiau išlikęs opozicijos lyderiu. Kaip tik frakcijoje bendru sutarimu buvo priimtas sprendimas“, – nurodė jis.
Neapgailestauja, kad netaps opozicijos lydere
R.Budbergytė teigė, kad J.Sabatauskas Seimo opozicijos lyderiu iki pavasario sesijos pradžios bus pagal susitarimą su kitų opozicinių frakcijų vadovais. Dėl to sutarta ir Seimo LSDP frakcijos viduje.
„Aš tikrai galiu patvirtinti, kad nebuvo jokio užkulisinio fono. Absoliučiai. Iš tiesų J.Sabatauskas nenuėjo be jokio sutarimo ir nepaprašė taip padaryti. Tai buvo frakcijoje tartasi“, – patikino socialdemokratė.
Ji sakė neapgailestaujanti dėl to, kad tapusi Seimo LSDP frakcijos seniūne tuo pačiu netaps opozicijos lydere. Politikė žada koncentruotis į darbus frakcijoje.
„Galvoju, kad ir frakcija yra gana sudėtingas darinys, kuriam reikia skirti daug ir laiko, ir visko vadybiškai, kad galėtų kaip organizmas, ypatingai – toks mažas, kaip mūsų frakcija, – mes gi tik devyni tesame, iš tiesų judėti įgyvendinant kažkokias mūsų socialdemokratų programines nuostatas. Tai tikrai nėra lengva, todėl, kad ištekliai yra labai maži, o situacija Lietuvoje yra reikalaujanti labai daug dėmesio – gi matome visi, kas čia darosi. Todėl, manau, kad čia yra tiesiog pragmatiškas dalykas“, – komentavo R.Budbergytė.
Manau, kad čia yra tiesiog pragmatiškas dalykas.
Vidinis socialdemokratų reikalas
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė V.Čmilytė-Nielsen pasakojo, kad opozicijos susitarime numatyta, jog keičiantis sąlygomis sutartis gali būti papildyta. Tai ir buvo padaryta.
Liberalė aiškino, kad sulaukus socialdemokratų prašymo numatyti, kad Seimo opozicijos lyderiu nuo jų frakcijos galėtų būti ne tik seniūnas, klausimų nekilo.
„Viskas čia yra suprantama. Pas juos irgi vyksta rotacija, kaip, beje, ir Liberalų sąjūdžio frakcijoje. Suprantu, kad jie turėjo išankstinį susitarimą dar gerokai iki opozicijos lyderio rinkimų, kad rudenį rinks naują frakcijos seniūną. Tai čia yra grynai socialdemokratų frakcijos vidaus klausimas ir tikrai man nekilo jokių abejonių dėl to, kad frakcija viduje apsitarė, jog norėtų, kad J.Sabatauskas, nepriklausomai nuo to, kaip baigsis frakcijos seniūno rinkimai, toliau eitų tas pareigas. Tai čia yra jų sprendimas“, – pažymėjo V.Čmilytė-Nielsen.
Man nekilo jokių abejonių dėl to, kad frakcija viduje apsitarė, jog norėtų, kad J.Sabatauskas, nepriklausomai nuo to, kaip baigsis frakcijos seniūno rinkimai, toliau eitų tas pareigas.