„Tai yra mūsų pačių sprendimas, vakar aš pakviečiau trijų partijų vadovus pradėti derybas dėl naujos koalicinės sutarties sudarymo. Po šito pranešimo, tai ką pasakė socialdarbiečiai, yra teisinga, pagal vakarykštį pranešimą, sutartis, kuri galioja, yra nutraukiama“, – BNS trečiadienį sakė R.Karbauskis.
„Mes kitus partnerius pakviečiam derėtis ne su koalicija, o visus kaip lygiaverčius, visos keturios partijos pradeda derybos ne su sudaryta koalicija, o atskirai“, – pažymėjo „valstiečių“ vadovas.
Socialdemokratų darbo partija ir „Tvarka ir teisingumas“ trečiadienį patvirtino stabdančios koalicinį susitarimą su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
„Valdančiosios koalicijos šiuo metu nėra. Turime pradėti derybas. Viską pradėsime nuo balto popieriaus lapo. Mes norime pasirašyti partijų susitarimą“, – BNS trečiadienį sakė Socialdemokratų darbo partijos vadovas Gediminas Kirkilas.
„Stabdome laikinai koalicinį susitarimą, nes susirinks derybinė grupė susitarti dėl koalicijos“, – BNS patvirtino „Tvarkos ir teisingumo“ vadovas Remigijus Žemaitaitis.
R.Karbauskis tvirtino, kad „tas pranešimas galėjo būti iš mano pusės daromas, o padarė G.Kirkilas“.
„Aš šiuo atveju kaip ir jis suprantu, kad koalicijos sutartis, kuri buvo sudaryta, nutraukta“, – pažymėjo R.Karbauskis.
„Tai yra teisingesnis, sąžiningesnis kelias potencialių partnerių atžvilgiu, nėra tų, kurie jau yra koalicijoje, ir tų kurie kviečiami į koaliciją, o visi derasi dėl koalicijos“, – teigė „valstiečių“ vadovas.
R.Karbauskis svarstė, kad derybos dėl koalicijos turėtų būti baigtos iki inauguracijos, o premjeru toliau sakė matantis Saulių Skvernelį.
„Teoriškai (derybos turėtų būti baigtos – BNS) iki prezidento inauguracijos, kad po inauguracijos būtų pranešta, kad yra tokia koalicija, ji pasiruošusi darbui, grąžinami įgaliojimai, koalicija pasako, ką ji siūlo premjeru, aš labai tikiuosi, kad tai bus S. Skvernelis, bet čia priklauso nuo jo sprendimo. Nemanau, kad koalicijoje bus nuomonė, kad reikia keisti premjerą, aš kol kas nesiimčiau vertinti jokių kitų kandidatūrų be S. Skvernelio“, – kalbėjo R.Karbauskis.
LVŽS vadovas taip pat teigė, kad neturėtų keistis Vyriausybės programa.
„Mūsų pozicija, kurią mes vakar suderinom, kad Vyriausybės programa nekeičiama iš esmės, nes iš principo visos keturios partijos jau dirbome pagal tą pačią programą ir balsuodavom dėl sprendimų, tik dvi nedalyvavo Vyriausybėj. Kadangi jos palaikydavo mūsų sprendimus, tai sako, kad jos palaiko ir Vyriausybės programą, ir aš manau, kad klausimų keisti iš esmės Vyriausybės programą nekils“, – kalbėjo R.Karbauskis.
„Tvarkiečių“ ir socialdarbiečių atstovai trečiadienį BNS sakė, kad nustoja veikti pernai rugsėjo 11 dieną pasirašytas trijų frakcijų susitarimas dėl bendro darbo.
LVŽS vadovas taip pat teigė, kad neturėtų keistis Vyriausybės programa.
„Tai reiškia iš esmės, kad frakcijų susitarimas, kuris buvo iki šiol, kuris užtikrino daugumą Seime, nebeveikia“, – BNS sakė Lietuvos socialdemokratų darbo partijos atstovas, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis.
Koalicijos partneriai teigia, kad susitarimo stabdymas didelės įtakos Seimo darbui neturės, nes iki pavasario sesijos pabaigos nelaukiama kokių nors jautrių, esminių projektų svarstymo.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis R.Karbauskis antradienį vakare paskelbė kviečiantis „Tvarką ir teisingumą“ bei Lietuvos lenkų rinkimų akciją-Krikščioniškų šeimų sąjungą pradėti derybas dėl valdančiosios koalicijos išplėtimo.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio atstovė spaudai Dalia Vencevičienė tikina, kad, pasak LVŽS pirmininko, tai, ką šiandien pasakė G.Kirkilas apie sutarties sustabdymą reiškia tą patį, ką vakar pasakė pats LVŽS pirmininkas.
„Partijos kviečiamos derėtis dėl naujos sutarties, todėl natūralu, kad senoji stabdoma. LVŽS yra atvira visoms partijoms. Vienintelė LVŽS sąlyga – nekeičiama Vyriausybės programa ir joje numatytų darbų tęstinumas. Visa kita yra derybų objektas“, – R.Karbauskio žodžius perdavė D.Vencevičienė.
Pasigedo R.Karbauskio ir S.Skvernelio
Koalicijos partneriai teigia, kad susitarimo stabdymas didelės įtakos Seimo darbui neturės, nes iki pavasario sesijos pabaigos nelaukiama kokių nors jautrių, esminių projektų svarstymo.
Valdančiosios koalicijos šiuo metu nėra. Turime pradėti derybas. Viską pradėsime nuo balto popieriaus lapo.
„Tvarkiečiai“ ir socialdarbiečiai taip pat kritiškai vertina „valstiečių“ sprendimą į derybinę grupę dėl koalicijos neįtraukti nei partijos pirmininko Ramūno Karbauskio, nei premjero Sauliaus Skvernelio.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga antradienį nutarė suburti derybų grupę, kuri su „Tvarka ir teisingumu“ bei Lietuvos lenkų rinkimų akcija – krikščioniškų šeimų sąjunga tartųsi dėl valdančiosios koalicijos plėtros.
Šiai grupei priklauso Seimo nariai Jonas Jarutis, Aušrinė Norkienė, Guoda Burokienė ir Tomas Tomilinas. LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis ir premjeras Saulius Skvernelis procese dalyvauti ketina tik esant būtinybei.
„Na, tai apsunkins derybas, nes manau, kad tie žmonės neturės galimybės vietoje priimti sprendimų ir koreguoti savo pozicijų, kadangi derybos tai yra pozicijų suderinimas ir bendro sprendimo ieškojimas. Geriausia, kai dalyvauja tie žmonės, kurie yra įgalioti partijos priimti sprendimus“, – BNS sakė J.Bernatonis.
Pasak R.Žemaitaičio, derybos turėtų vykti tarp keturių partijų – „valstiečių“, „tvarkiečių“, socialdarbiečių ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – lyderių bei frakcijų Seime seniūnų.
„Įsivaizduoju, kad tik esant tokiai sudėčiai galima vesti derybas ir kalbėti apie tolesnį darbą“, – sakė jis.
R. Karbauskis teigė, jog tuo atveju, jei derybose bus reikalaujama jo ir S.Skvernelio dalyvavimo, jie dalyvaus.
„Mes dėl to ir nutarėm, keturi plius du, jei bus partijų sprendimai, kad derasi ne pirmininkai, o deleguoti asmenys, derasi keturi plius keturi, o jei partija pasakys, kad mes norime matyti ir pirmininką, ir premjerą, bus deramasi taip“, – sakė „valstiečių“ vadovas.
J.Jarutis: jei nori balto lapo, galbūt bus ir baltas lapas
J.Jarutis trečiadienį sakė tik iš žiniasklaidos sužinojęs, kad iš naujo derėtis nori ir Lietuvos socialdemokratų darbo partija, kuri vienintelė su „valstiečiais“ buvo pasirašiusi koalicijos sutartį, o ne frakcijų bendradarbiavimo susitarimą, kaip „tvarkiečiai“.
„Na, aš negirdėjau apie nutraukimą (koalicinio susitarimo – red.past.). Jei jie nori nuo balto lapo pradėti, tai nereiškia, kad nutraukia. Dar niekas nepasikeitė, aš taip suprantu“, – kalbėjo jis.
Tačiau, pasak J.Jaručio, jei partneriai norės derėtis iš naujo, nuo balto lapo, gali būti ir taip.
„Jeigu kas nors galvoja nuo balto lapo, galbūt bus ir baltas lapas. Tiesiog dabar aš nemačiau komentarų, esu komiteto posėdyje. Per valandą mes susirinksime, paanalizuosime, kas čia ką sako ir tada, aš manau, galbūt ir tas baltas lapas bus. Derybos tam ir yra, kad ieškotume kompromisų, kontaktų“, – kalbėjo derybų grupės narys.
Kaip vyks derybos? Bus kalbamasi su visais galimais partneriais kartu ar atskirai? J.Jarutis to dar nežino. Pasak jo, greičiausiai pradžioje bus deramasi su kiekviena partija atskirai, o paskutiniame etape sėdama prie bendro stalo.
„Visokių formatų gali būti. Aš norėčiau pirma išgirsti kolegų pageidavimus, o tada turime tartis mes savo pusėje, jie – savo. Finaliniame etape, aš manau, kad turėtų visi derybininkai susirinkti, o tarpiniuose etapuose, manau, bus kalbamasi su kiekviena partija“, – teigė J.Jarutis.
Finaliniame etape, aš manau, kad turėtų visi derybininkai susirinkti, o tarpiniuose etapuose, manau, bus kalbamasi su kiekviena partija.
Klausiamas, ar per derybas bus iš esmės iš naujo formuojama Vyriausybė, J.Jarutis sakė negalintis dabar to pasakyti.
„Tikrai mes neskaičiuojame nei po kiek, nei ką, bet principas kažkoks bus suderėtas ar pagal frakcijos narių skaičių, ar kokiu principu. Šiuo metu tikrai negalėčiau komentuoti“, – sakė Seimo narys.
Ar visos partijos gaus pozicijų Vyriausybėje, anot J.Jaručio, taip pat ankstyvas klausimas. „Tai vienas iš derybinių objektų“, – teigė jis.
Sutartį dėl valdančiosios koalicijos buvo pasirašiusios LVŽS ir Lietuvos socialdemokratų darbo partija, jos dar turi bendradarbiavimo susitarimą su „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija Seime. Tai sudaro 69 balsus Seime iš 141.
Per balsavimus dažnai valdantieji sulaukia ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių palaikymo. Pridėjus šiuos balsus, susidaro 77 mandatai.