Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 07 03

Socialdemokratai įsitikinę, kad STT neturėjo teisės prezidentei pateikti juodojo viceministrų sąrašo

Lietuvos socialdemokratų partijos nariai Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas ir Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas Darius Petrošius įsitikinę, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė negalėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) prašyti sudaryti juodąjį viceministrų sąrašą. Anot jo, visos su juo susijusios diskusijos tėra D.Grybauskaitės priešinauguracinis šou.
Dalia Grybauskaitė susitiko su Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovu Sauliumi Urbanavičiumi
Dalia Grybauskaitė su Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovu Sauliumi Urbanavičiumi / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pasak socialdemokrato D.Petrošiaus, nors prezidentė sako, kad sąrašą gavo pagal Kriminalinės žvalgybos įstatymą, tačiau iš tiesų tokios teisės ji neturėjo.

„Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) dirbtinai pritempė šią įstatymo nuostatą prie situacijos, nes žvalgybinė informacija apie konkrečius asmenis nagali būti traktuojama kaip apibendrinta. Todėl čia formaliai reikėjo valstybės vadovo motyvuoto prašymo. Ta pati informacija turi būti pateikta ministrams pagal Korupcijos prevencijos įstatymą, skiriant viceministrus, ir tai ministrų kompetencija spręsti dėl šių tinkamumo eiti pareigas“, – teigė D. Petrošius.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) dirbtinai pritempė šią įstatymo nuostatą prie situacijos, nes žvalgybinė informacija apie konkrečius asmenis nagali būti traktuojama kaip apibendrinta, – sako D.Petrošius.

Jo teigimu, Lietuvos valstybė artimoje ateityje turi apsispręsti dėl kriminalinės žvalgybos informacijos panaudojimo nebaudžiamajame procese, nes visuomet iškyla klausimų dėl tokios informacijos patikimumo ir vertinimo, o kartu ir nekaltumo prezumpcijos.

2013 metais pagal Korupcijos prevencijos įstatymą buvo tikrinama apytiksliai 2000 asmenų, iš jų apie 112 gauta neigiama informacija, tačiau tik 9 asmenų atveju panaudota kriminalinės žvalgybos informacija.  

Siūlo tirti nutekinimą

J.Sabatauskas savo ruožtu pabrėžė, kad ypač svarbu, jog kriminalinės žvalgybinės informacijos panaudojimas būtų tinkamas bei laikantis įstatymų ir etikos: „Jei kriminalinės žvalgybos informacija yra nutekinama į žiniasklaidą, o ji nepasitvirtina, gali būti sužalojami žmonių ir jų artimųjų likimai bei profesinė karjera. Be to, tai pažeidžia piliečių teisę į privatų gyvenimą.

Socialdemokratų politikai akcentavo, kad žvalgybinė informacija negali būti diskutuojama viešoje erdvėje, „laikraštinė“ informacija paprastai negali būti panaudojama baudžiamajame procese, ir būtent informacijos nutekinimas daro ją bevertę kriminaliniame tyrime. Jie tvirtino, kad turi būti pradėtas tyrimas dėl slaptos informacijos paviešinimo.

Juodieji sąrašai yra ir grėsmė nacionaliniam saugumui, nes tariamų nusikaltėlių valstybės tarnyboje paskelbimas iš valstybės vadovų lūpų yra priešų valstybėje kūrimas, siekiant laimėti sau populiarumo taškus, o galbūt ir revanšas už antrąjį Prezidento rinkimų turą", – mano socialdemokratai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos