Kad socialdemokratams nuo šiol vadovaus europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, paaiškėjo sekmadienį.
Interviu LRT laidai „Dienos tema“ ji teigė pasikalbėsianti su opozicijos lyderiu, Seimo „valstiečiu“ Sauliumi Skverneliu apie perspektyvas bendradarbiauti opozicijoje, tačiau abejojo, ar dėl to būtina susitarti raštu.
„Man atrodo, pats svarbiausias dalykas yra tai, kad tiek Socialdemokratų partija, tiek kitos opozicinės partijos, susėdusios prie bendro stalo, rastų bendrus sprendimus dėl vieno ar kito įstatymo siūlymo, projektų, kuriuos palaikytų, kurių reikia Lietuvos žmonėms. O ar tu esi susitaręs dėl koalicijos rašytiniu būdu, ar ne – čia antraeiliai dalykai“, – dėstė ji.
Pasigenda oponavimo
S.Skvernelis patvirtino, kad artimiausiu metu su V.Blinkevičiūte kalbėsis.
„Sakė, kada jau praeis sveikinimų laikotarpis, susitiksime. Turbūt susitiksime dvišaliu būdu, galbūt – ir trišaliu būdu, ir tada kalbėsimės“, – 15min komentavo jis.
O dėl ko bus tariamasi?
Panašu, jog ir dėl susitarimo turinio, ir dėl formos.
„Opozicijai svarbu oponuoti nelogiškiems, neteisingiems valdžios sprendimams ir siūlyti savo alternatyvas – tai yra turinys. Forma – čia detalės: gali būti prisijungimas prie jau galiojančios [sutarties], jeigu nenorima, galima to neįforminti, ką mes pradžioje ir darėme pakankamai sėkmingai kalbėdami“, – pasakojo S.Skvernelis.
Tiesa, tai, kaip LSDP dabar oponuoja valdžiai, jis įvertino kritiškai.
Kol kas socialdemokratų frakcija Seime dažniau balsuoja kaip valdantieji.
„Kol kas socialdemokratų frakcija Seime dažniau balsuoja kaip valdantieji, palaiko valdančiuosius. Kaip bus toliau, matysime“, – kalbėjo S.Skvernelis.
Sutinka, kad dėl visko nesusitars
Jau dabar galima nuspėti, kad kai kuriais klausimais, pavyzdžiui dėl partnerystės ar konvencijos dėl smurto prieš moteris įteisinimo, socialdemokratai balsuos kaip ir valdantieji – tam pritars.
Bet tai, pasak S.Skvernelio, – ne kliūtis eiti koja kojon.
„Mes jau kai ir kalbėjom tarp trijų frakcijų, sakėme, kad bus klausimų, kur mūsų nuomonės bus visiškai skirtingos. Tą mes deklaruojame <...>.
Bet jeigu skirtumų yra mažiau negu sutapimų, tai, matyt, galėtume dirbti ir čia nebūtų pagrindinė kliūtis“, – sakė jis, pridurdamas, kad bendrų taškų su LSDP būtų galima rasti kalbant apie ekonomiką, valstybės valdymą ar viešąjį sektorių.
Paklaustas, ar naują pirmininką išsirinkusi LSDP tapo stipresnė, S.Skvernelis sutiko, kad tai svarbu, bet esą ne tai stiprina partiją.
„Pirmininkas yra svarbu, bet tikrai neužpildo viso turinio. Turinį užpildys pati vykdoma politika, ar socialdemokratai, kaip kairės partija, ypatingai radikalės, kalbant apie vertybines pozicijas, net ir ekonomines, ar ne“, – svarstė jis.
Įžvelgia potencialą
Jei socialdemokratai stiprėtų, „valstiečiams“, R.Karbauskio įsitikinimu, tai išeitų tik į naudą.
„Jeigu Socialdemokratų partija stiprės, tokiu atveju mes turėsim potencialų stipresnį partnerį. Sunku tikėtis, kad mes kada nors turėsim partnerystę su liberalais arba konservatoriais, kurie jau dabar yra liberalai.
Socialdemokratų kairumas, jeigu jis konkrečiai kažkokiais dalykais toliau išsireikš, mūsų partnerystę darys įmanoma.
Sąlyginai socialdemokratų kairumas, jeigu jis konkrečiai kažkokiais dalykais toliau išsireikš, mūsų partnerystę darys įmanoma“, – 15min komentavo jis.
Politikas tikino džiugiai sutikęs žinią, jog LSDP išsirinko naują lyderį: „Aš išreiškiau džiaugsmą, kad partija pagaliau turės lyderį, ir viltį, kad pagaliau mes turėsime partnerį opozicijoje.“
Tačiau taip pat esą ėmė nuogąstauti, ar „socialdemokratai netaps liberalais“.
Netrukdo ir nesutarimai su „darbiečiais“
Su tokiais, pasak R.Karbauskio, susitarti būtų sunku: „Sunkiai sutartumėm, jeigu jie judėtų į liberaliąją pusę, jeigu tradicinės vertybės jiems pasidarytų neaktualios.“
Bet galbūt vis tiek įmanoma.
„Mes esame koalicijoje su Darbo partijos frakcija Seime, turime labai daug nesutarimų kai kuriais klausimais, bet tai nemaišo mums turėti koalicijos opozicijoje.
Lygiai taip pat, manau, [būtų galima bendradarbiauti] ir su socialdemokratais“, – svarstė R.Karbauskis.
Galiausiai viskas, anot jo, priklausys nuo to, kokią strategiją ir kryptį pasirinks naujoji LSDP vadovė, ar partija ja vadovausis.
Keistųsi susitarimas dėl lyderio
Opozicijoje dirbantys „valstiečiai“ ir „darbiečiai“ susitarimą dėl bendradarbiavimo pasirašė kovo pabaigoje.
Seimo frakcijos sutarė turėti bendrą opozicijos lyderį, kuris keistųsi ir būtų renkamas bendru sutarimu.
Nutarta, kad atstovas iš „valstiečių“ opozicijos lyderio pareigas užims 5 Seimo sesijas, atstovas iš „darbiečių“ – 3.
Jeigu prie koalicijos prisijungs kitos frakcijos, klausimą dėl lyderių kaitos nuspręsta peržiūrėti.