Dalį VRK tyrime nustatytų pažeidimų socialdemokratų lyderis pripažįsta, tačiau, jo teigimu, VRK „seniai tapo politiniu įrankiu, kai taikomi dvigubi standartai“.
„Netikiu VRK nešališkumu. Turiu galvoje ne vieną epizodą, kuriuose nagrinėti tie patys „valstiečiai žalieji“, ir „Naisių vasaros“ istorija, ir autobusiuko, finansuojamo iš „Agrokoncerno“ lėšų, su logotipu „valstiečių“. Nenoriu apie VRK nešališkumą toliau kalbėti, mes pasinaudosime teise, kad visus tuos dalykus išaiškintų ir interpretuotų teismas. Tikrai ta galimybe naudosimės“, – BNS sakė G.Paluckas.
Vasarį pradėtas tyrimas apie LSDP galbūt padarytus Seimo rinkimų finansavimo tvarkos pažeidimus Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatytas šį antradienį, sprendimą komisija planuoja priimti po savaitės – lapkričio 13 dieną.
G.Paluckas stebėjosi, kad VRK, daugiau nei pusmetį vykdžiusi didžiulės apimties tyrimą, išvadas pateikė prieš pat dotacijų partijoms skirstymo terminą.
„Atsiliepimams parašyti skyrė savaitę. Na gerai. Bet man atrodo, kad taip bandoma suspėti iki lapkričio 15 dienos, norint neskirti mums dotacijos ir pasiekti politinių tikslų, neleisti mums normaliai pasiruošti rinkimams. Bet tebūnie“, – BNS sakė G.Paluckas.
VRK nustatė, kad LSDP skyrė 36,3 tūkst. eurų trims tuometiniams socialdemokratams jog šie sumokėtų viešųjų ryšių kompanijai „Piar“, kuriai tuo metu vadovavo Linas Kontrimas, už paslaugas, suteiktas partijai, o ne jiems – VRK neatmeta, kad sutartys galėjo būti fiktyvios. Taip pat nustatyta atvejų, kai vieni kandidatai apmokėjo kitų kandidatų ar partijos politinę reklamą. Partijai tuomet vadovavo buvęs premjeras Algirdas Butkevičius.
LSDP dabartinis vadovas pripažino kai kuriuos pažeidimus, sakydamas, kad už „vieną ar kitą straipsnį“ rinkimų štabo išlaidos nebuvo deklaruotos, tačiau nesutiko su VRK vertinimu, jog partija pažeidė įstatymus viršijusi numatytą išlaidų limitą.
„Noriu priminti pačios VRK suformuotą praktiką, kai valdantieji „valstiečiai-žalieji“, nedeklaravę berods 70 tūkst. eurų išlaidų, kurias sumokėjo darbo užmokesčio pavidalu savo kandidatams, partijos nariams, vėliau tai padarė. Tai viršijo daugiamandatės išlaidų ribą. Bet tada sudėjo kelis limitus į vieną vietą: vienmandatininkų išlaidas ir daugiamandates, priėjo išvados, kad neviršijo“, – pastebėjo G.Paluckas.
Socialdemokratų vadovas taip pat nurodė, kad patys vienmandatininkai pasiaiškinimuose VRK nepripažįsta, kad mokėjo už partiją, o ne už save. Jo nuomone, būtent tyrime minimi politikai, įskaitant buvusį partijos vadovą A.Butkevičių, ir turėtų pateikti paaiškinimus.
„Bet mes niekada nesikratome atsakomybės: jei pažeidimai yra konstatuoti, ir, galų gale, mūsų ginčą išspręs teismas, tai mes, kaip organizacija, prisiimame už tai visą atsakomybę. Jei patirsime finansines netektis, tai bus pelnyta bausmė nepaisant to, kad tuos pažeidimus galbūt padarė kiti asmenys, kurių jau nėra partijoje“, – sakė jis.
G.Paluckas sako, kad netekus beveik 500 tūkst. eurų pusmečio dotacijos pasirengimas rinkimams būtų apsunkintas, bet „partijos veiklos tai iš esmės nesutrukdys“.
A.Sysas VRK dėmesį sieja su „valstiečiais“
Buvęs LSPD rinkimų štabo vadovas parlamentaras Algirdas Sysas BNS sakė neatmetąs galimybės, kad tvarkant finansus, galėjo būti padaryta klaidų, tačiau jos nebuvę didelės ir reikšmingos.
„Sutinku, kad pasitaiko nedidelių pažeidimų per neapsižiūrėjimą, per klaidas. Gali mokyti, aiškinti ir vis tiek padarome (klaidų – BNS). Negaliu teigti, kad viskas ten yra gerai“, – sakė A.Sysas.
Jis atmetė, kad galėjo būti padaryta šiurkščių pažeidimų. Politikas įsitikinęs, kad VRK dėmesio sulaukė dėl buvusio savo skundo, susijusio su serialu „Naisių vasara“. A.Syso prašymu anksčiau VRK tyrė ir nustatė, kad kai kurie serialo epizodai buvo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei jos lyderio Ramūno Karbauskio politinė reklama.
„Ne veltui kažkada vienas VRK narys pasakė: už „Naisių vasarą“ atgausite savo, kadangi aš kreipiausi dėl „Naisių vasaros“, – prisiminė A. Sysas.
Anot jo, LSDP atveju VRK atliko itin detalų, išsamų tyrimą.
A.Syso pavardė VRK tyrime minima, kad jis per 18 tūkst. eurų pervedė radijo stotims „Lietus“ bei „M-1“, nors ten reklamuotas ne jis pats, o partija.
„Jeigu partijos reklama kalba apie pensijas ir Algirdas Sysas kalba, tai čia A.Sysas reklamuoja partiją? Bet aš per 20 metų apie tai kalbu kasdien“, – BNS sakė socialdemokratas.
„Bus kaip vadovėlis, ko nereikia daryti per rinkimus“, – VRK tyrimą apibendrino jis.
A.Butkevičius: į finansus nesikišau
Buvęs Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas ekspremjeras Algirdas Butkevičius BNS tvirtino nesikišęs į rinkimų kampanijos finansinius reikalus.
„Aš tuo metu buvau ministru pirmininku, o štabo vadovas buvo A.Sysas. Jis visus tuos finansinius klausimus sprendė. Aš nelindau ir nesikišau, neturėjau fiziškai tam laiko“, – teigė A. Butkevičius.
Pats politikas VRK tyrime figūruoja dėl 10 tūkst. eurų, kuriuos gavo iš partijos ir pervedė viešųjų ryšių kompanijai „Piar“, o ši, įtariama, tais pinigais viename naujienų portale apmokėjo LSDP reklamą.
Ekspremjeras BNS tvirtino, kad sutartis su „Piar“ dėl konsultavimo nebuvo fiktyvi.
„Mus konsultuodavo, būdavo mano kabinete kai kada po darbo, kai kada – prieš, susėdę, ne tik aš būdavau, bet ir kiti, aiškindavo, kaip daryti viešųjų ryšių kampaniją. Tikrai tokie mokymai buvo, bet gal su jais atsiskaitė po kurio laiko. Nematau, kur ten yra nusižengimas“, – sakė A.Butkevičius.