2017 12 13

Socialdemokratas Algirdas Sysas pateko į Kremliaus propagandos spąstus: „Aš neskirstau žiniasklaidos“

Rusijos propagandos taikiniais tampa ne tik Lietuvos politiniai marginalai ar radikalią nuomonę turintys pramogų pasaulio atstovai. Į tariamos žiniasklaidos pinkles patenka ir patyrę politikai. Naujausias pavyzdys – išskirtinį interviu Rusijos propagandos kanalui „Sputnik“ davęs ir ant Juozo Statkevičiaus grėblio užlipęs socialdemokratų Seimo narys Algirdas Sysas.
Algirdas Sysas
Algirdas Sysas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Interviu, skambiai skelbiantis, kad Baltijos valstybės nesugeba susitarti, publikuotas praėjusią savaitę, penktadienį. Paties A.Syso teigimu, skambinęs asmuo jam prisistatė esąs kažkokios rusiškos naujienų agentūros atstovas.

„Pasakė, kad nori paklausti, kas vyksta mūsų partijoje. Aš nematau jokios problemos paaiškinti“, – pasakojo Lietuvos socialdemokratų partijos narys.

„Nematau problemos bendrauti ir su vakariečiais, ir su rytiečiais“, – paklaustas, ar nemato problemos, kad bendravo su Rusijos propagandos įrankiu, atsakė A.Sysas. „Aš niekada nekeičiu nuomonės, nesiblaškau. Jie klausė dėl mūsų santykio ir aš jiems labai griežtai pasakiau, ką galvoju apie Putiną ir jų politiką. Nežinau, jie spausdino ar ne“, – gynėsi Seimo narys.

Paklaustas, ar nemano, kad Seimo nario pokalbis su „Sputnik“ legitimizuoja tokį propagandos įrankį ir leidžia jam drąsiau vadintis žiniasklaida, A.Sysas aiškino, kad pats neskaito tokių portalų, bet kažkas jais domisi.

„Jeigu man paskambina, tai aš nesu seklys Morka, kad galėčiau išburti, pasakyt, kur ją tą informaciją patalpins“, – teigė politikas, pabrėždamas, kad nemato jokio pavojaus, nes turi savo griežtą nuomonę.

„Sputnik“ interviu iliustracija
„Sputnik“ interviu iliustracija

„Žurnalistas užduoda man klausimą ir aš atsakau. Aš neskirstau žiniasklaidos... Jūs man skambinat, aš galėčiau sakyti – atsiprašau, aš nebendrausiu, bet bendrauju su jumis. Jūs klausiat, aš atsakau“, – emocingai kalbėjo A.Sysas.

Gintautas Paluckas: „Švietimo trūksta net ir patyrusiems bičiuliams“

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas nenudžiugo paklaustas, kaip vertina išskirtiniu pavadintą partijos kolegos interviu Rusijos propagandos kanalui. Jo teigimu, socialdemokratų partija nebendrauja su tokiomis priemonėmis, nebent yra suklaidinami.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas ir Algirdas Sysas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas ir Algirdas Sysas

„Manau, kad Algirdas Sysas buvo suklaidintas. Jis, aišku, dabar užėmęs tokią gynybinę situaciją, kad nieko blogo nepasakė, bet mes žinome, kad ir po Juozo Statkevičiaus atvejų, ir kitų, kad „Sputnik“ nesilaiko jokių žurnalistikos etikos standartų ir jie leidžia sau laisvai traktuoti, iškraipyti politikų žodžius. Sąmoningai tai daro, siekdami įvairių politinių tikslų, kurie nesutampa su mūsų valstybės tikslais“, – kalbėjo G.Paluckas.

„Turint galvoje tą jų taikomą praktiką, tai mūsų politikai, mūsų partijos atstovai turėtų vengti dalinti interviu tokiems pseudožiniasklaidos portalams“, – sakė Vilniaus miesto vicemeras, neseniai perėmęs lyderystę socialdemokratų partijoje.

Švietimo dėl priešiškos ar nedraugiškos propagandos trūksta net ir patyrusiems partijos bičiuliams, – konstatavo G.Paluckas.

Paklaustas, ar ketina reikalauti, jog „Sputnik“ pašalintų interviu su A.Sysu, G.Paluckas buvo skeptiškas.

„Prašymai ar reikalavimai išimti gali padaryti dar daugiau žalos. Ne tiek pačiai partijai, kiek Lietuvos įvaizdžiui, nes aš įsivaizduoju, kaip tai gali būti interpretuota – štai, oficiali valdžia siekia kažkokios cenzūros, išimti interviu, kurį patys davė“, – svarstė socialdemokratų lyderis.

„Švietimo dėl priešiškos ar nedraugiškos propagandos trūksta net ir patyrusiems partijos bičiuliams“, – konstatavo G.Paluckas.

„Pasikalbėsiu su Algirdu, nes gali būti, kad jis nelabai žinojo, pro ausis praleido visą tą epopėją apie J.Statkevičių ir kitus atvejus, kurie išryškino „Sputnik“ vaidmenį“, – sakė jis.

Informacinių karų ekspertas: politikams reikia informacinio švietimo

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, informacinio karo specialistas Nerijus Maliukevičius stebėjosi, kad net ir patyrusiems, ne vieną kadenciją Seime praleidusiems politikams vis dar naujiena tampa Rusijos propagandos instrumentai ir jų veikimo būdai.

„Keista, kad po tiek ilgų diskusijų apie visuomenės atsparumą tai pačiai propagandai, žiniasklaidos raštingumo projektų net ir mokyklose, Seimo nariai vis dar mano, kad Rusijos valstybės informaciniai projektai yra verti jų laiko, dėmesio ir išskirtinių interviu“, – kalbėjo ekspertas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Informacinių karų ekspertas Nerijus Maliukevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Informacinių karų ekspertas Nerijus Maliukevičius

Jo teigimu, net ir sąžiningas kalbėjimas legitimizuoja tokius propagandos instrumentus, sudaro įvaizdį, kad tai rimtos žiniasklaidos priemonės.

„Aišku, kad jie ieško vardų – ar iš kultūros, ar iš politikos – su kuriais galėtų pasišnekėti, padaryti reportažus... Keistas vertinimas, kad tai paprasčiausia žiniasklaida iš Rytų“, – A.Syso komentarus vertino N.Maliukevičius, primindamas, kad yra tokių padorių žiniasklaidos projektų kaip „Meduza“ ar „Novaja gazeta“.

„Sputnik net nėra žiniasklaidos projektas. Tai yra Rusijos užsienio politikos įrankis regione“, – pabrėžė jis.

Politologas pritarė idėjai, kad politikams reikėtų žiniasklaidos, informacijos atskyrimo kursų.

„Mes koncentruojamės į jaunimą, nors paskutiniai tyrimai rodo, kad jis visai atsparus informacinėms manipuliacijoms. Gal vertėtų pagalvoti apie politikų žiniasklaidos raštingumo kompetenciją. Matėme visai neseniai, kad ir Seimo narys Zbignevas Jedinskis dalinosi tokiais keistais straipsniais... Tai gal tie projektai politikams labiau praverstų“, – konstatavo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai