2017 10 07 /13:54

Socialdemokratų etikos sargai siūlo Seimo maištininkus bausti be gailesčio

Lietuvos socialdemokratų partijos Etikos ir procedūrų komisija šeštadienį nutarė, kad bendrą darbą su „valstiečiais“ prieš partijos tarybos valią pasirinkę Seimo socialdemokratai verti griežčiausios nuobaudos – pašalinimo iš partijos. Dėl to kitą savaitgalį galutinį sprendimą turės priimti Socialdemokratų partijos taryba.
Vainius Šarmavičius
Vainius Šarmavičius / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Etikos ir procedūrų komisija vertino dešimties Seimo socialdemokratų – Juozo Bernatonio, Antano Vinkaus, Artūro Skardžiaus, Irenos Šiaulienės, Rimantės Šalaševičiūtės, Algirdo Butkevičiaus, Rimanto Sinkevičiaus, Andriaus Palionio, Gedimino Kirkilo ir Mindaugo Basčio – elgesį.

Komisija vienbalsiai nutarė, kad visi jie pažeidė partijos Statutą ir turėtų netekti partinių bilietų. Į posėdį šeštadienį susirinko vienuolika Etikos ir procedūrų komisijos narių iš penkiolikos.

„Komisija, apsvarsčiusi frakcijos narių, kurie yra ir partijos nariai, elgesį konstatavo, kad Statutas LSDP buvo pažeistas, ir priėmė sprendimą siūlyti LSDP tarybai šalinti šiuos narius iš partijos“, – sakė komisijos pirmininkas Vainius Šarmavičius.

Partijos taryba bus laisva apsispręsti, ar pritarti Etikos ir procedūrų komisijos siūlymui, ar skirti kitokias nuobaudas arba net Seimo narių nebausti.

Šiuo sprendimu socialdemokratų Etikos ir procedūrų komisija ėmėsi neeilinio žingsnio – vienu ypu pašalinti iš partijos du buvusius jos pirmininkus – Gediminą Kirkilą ir Algirdą Butkevičių. Tačiau V.Šarmavičius sako, kad komisija nesvarstė galimybės buvusius pirmininkus bausti švelniau.

„Komisija vertino asmenis, kurie padarė pažeidimą, ir mano, kad būtent ta aplinkybė, kad jie būdami žinomi veikėjai, reprezentuodami partiją turi demonstruoti pavyzdį. O priimdami sprendimus ir nevykdydami partijos sprendimų jie, komisijos nuomone, demonstruoja elgesį, kuris nėra skatintinas ir formuoja nepaklusnumo teisei atmosferą visuomenėje. Tai nėra teisingas pavyzdys“, – sakė socialdemokratų Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas.

V.Šarmavičius pripažino, kad sprendimas nebuvo lengvas, nes situacija išskirtinė. Todėl į posėdį buvo pakviesti visi trys partijos garbės pirmininkai – Aloyzas Sakalas, Česlovas Juršėnas ir Vytenis Povilas Andriukaitis. Tiesa, iš jų atvyko ir savo nuomonę komisijai išdėstė tik A.Sakalas.

Etikos ir procedūrų komisija taip pat įvertino maištininkų skundus ir nutarė, kad teiginiai dėl tarybos sprendimo neteisėtumo ar nedemokratiškumo, yra nepagrįsti. Komisijos nuomone, tarybos sprendimas dėl koalicijos nutraukimo su LVŽS yra teisėtas, galiojantis ir turi būti vykdomas. Etikos ir procedūrų komisija taip pat nenustatė tarybos sprendimo priėmimo procedūros pažeidimų.

Nė vienas iš dešimties maištininkų posėdyje nepasirodė, nors tik keturi oficialiai informavo komisiją šeštadienį turintys kitų reikalų.

Komisijos pirmininkas V.Šarmavičius nurodė, kad posėdyje nedalyvausiantys iš anksto pranešė Seimo nariai A.Vinkus, A.Butkevičius, R.Sinkevičius ir R.Šalaševičiūtė. Viešai žiniasklaidoje apie tai, kad nepasirodys šeštadienio posėdyje sakė A.Palionis ir G.Kirkilas.

Etikos ir procedūrų komisija jau anksčiau yra konstatavusi, kad priešindamiesi partijos valiai ir pasirašydami „frakcijų koalicijos“ sutartį su „valstiečiais“ dešimt Socialdemokratų partijos Seimo narių pažeidė LSDP statutą, ir davė jiems savaitę pažeidimams ištaisyti.

Tačiau nė vienas jų savo nuomonės per savaitę nepakeitė ir parašų po „frakcijų koalicijos“ sutartimi neatsiėmė.

VIDEO: G.Paluckas: partijos skilimo grėsmių nėra

Nori suvažiavimo

Etikos sargų svarstyti socialdemokratai mano, kad tai jie yra teisūs ir pažeidimais kaltina tarybą. Anot jų, taryba išvis negalėjo svarstyti pasitraukimo iš koalicijos klausimo, nes tai turi daryti partijos suvažiavimas.

Taip pat jie teigia, kad priimant nutarimą balsavime dalyvavo daugiau asmenų, nei buvo posėdyje registruota LSDP tarybos narių.

Anot jų, posėdyje dalyvavo 167 partijos tarybos nariai, o balsuojant dėl koalicijos sutarties nutraukimo iš viso balsavo 195 asmenys.

G.Paluckas sako, kad suvažiavimas nėra apeliacinė instancija, kuri turėtų vertinti partijos narių skundus.

Rugsėjo pabaigoje Socialdemokratų partijos taryba nutarė pasitraukti iš valdančiosios koalicijos su „valstiečiais“, bet tokiam sprendimui nepritariantys Seimo Socialdemokratų frakcijos nariai pasirašė susitarimą su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga dėl frakcijų koalicijos sudarymo Seime.

Pagal LSDP statutą, aukščiausias partijos organas yra suvažiavimas. Jį šaukia LSDP taryba savo iniciatyva arba reikalaujant trečdaliui partijos skyrių. Tradiciškai partijos suvažiavimai vyksta gegužės pradžioje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis