Kaip rodo naujausios „Vilmorus“ visuomenės nuomonių apklausos, prezidentės populiarumas kovą smuko 10 proc.
D.Grybauskaitę, kaip geriausiai atstovaujančią apklaustųjų interesams, kovą vertino 27,7 proc. respondentų, t.y. beveik 7 proc. mažiau nei vasarį, kuomet taip manančiųjų buvo 34,6 proc. respondentų
Palankiai kovą prezidentę vertino 69,7 proc. apklaustųjų, t.y. 10 proc. mažiau nei vasarį – 80,1 proc., atitinkamai beveik 6 proc. išaugo ir nepalankiai vertinančiųjų šalies vadovę – 15,3 proc. kovą ir 9,1 proc. vasarį.
Anot V.Gaidžio, tai pirmas toks ženklus prezidentės reitingų pokytis į neigiamą pusę, o palankumo rodiklis pats mažiausias per visą kadencijos laikotarpį, nors tebėra aukštas – apie 70 proc.
Beveik 9 proc. krito ir pasitikėjimas prezidento institucija. Kovą pasitikintys prezidento institucija nurodė 60,2 proc., vasarį – 69,2 proc. respondentų.
„Vieną priežastį galime matyti – prezidentė palaikė vidaus reikalų ministrą Raimundą Palaitį ir jo sprendimą pašalinti FNTT pareigūnus. Tie pareigūnai žiniasklaidoje, beveik visoje žiniasklaidoje buvo pateikti tokioje geroje šviesoje, gal buvo kokių išimčių, bet žiniasklaida turi didžiulį vaidmenį. Ir matome, kad beveik 7 proc. išaugo ir nepalankiai vertinančių Algį Čapliką (Liberalų ir centro sąjungos pirmininko – BNS), kuris taip pat palaikė būtent tą vieną pusę“, – BNS šeštadienį sakė V.Gaidys.
Anot V.Gaidžio, panašų reitingų nuosmukį yra patyręs ir buvęs prezidentas Valdas Adamkus savo pirmosios kadencijos metu, kuomet jo reitingų kreivės smuko žemyn istorijos dėl „Mažeikių naftos“ įkarštyje.
„Prezidentams kartais taip nutinka. Kaip, pavyzdžiui, prezidentui V.Adamkui buvo panašiai nutikę 1999 metais „Mažeikių naftos“ privatizavimo istorijoje, kurioje gal jis labai ir nedalyvavo, bet būtent dėl nedalyvavimo ir krito“, – svarstė sociologas V.Gaidys.
Gana ryškus opozicinės Darbo partijos populiarumo pakilimas nuo 11,1 proc vasarį iki 18,8 proc. kovą, sociologo manymu, taip pat gali būti susijęs su FNTT skandalu.
„Darbo partijos, jos vadovo Viktoro Uspaskicho pozicija FNTT skandalo metu, tiesiogiai gal nesikišant, tokia pozicija lyg truputį iš šalies, tačiau buvo pareikšta parama svarbiausiems darbams, tokia užimta lyg valstybinė pozicija, tai manyčiau, kad tie pareiškiami turėjo įtakos“, – sakė V.Gaidys.
Nemažos įtakos Darbo partijos reitingams, sociologo vertinimu, galėjo turėti ir gana dažni partijos vadovo V.Uspaskicho pasirodymai televizijose pastaruoju metu.
„Seniai pastebėtas V.Uspaskicho talentas pasireikšti per televizijas. Iš tikro kuo daugiau jis ten būna, kyla ir jo reitingai, ir jo partijos reitingai. Pastaruoju metu jis televizijose gana daug buvo“, – teigė V.Gaidys.
Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus” dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu visuomenės apklausą atliko kovo 8–21 dienomis.