„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 11 24

Solidarizuojantis su smurtą patyrusiomis moterimis Vilniaus pastatai nušvis oranžine spalva

Minint kovos su smurtu prieš moteris dieną Vilniuje oranžine spalva nušvis rotušės, Užsienio reikalų ministerijos (URM), Prezidentūros bei Europos namų pastatai. Šia akcija Vilnius prisideda prie tarptautinės kampanijos „Orange the World“, ja siekiama atkreipti į smurto prieš moteris problemą.
Vilniaus rotušė nušvito oranžine spalva
Vilniaus rotušė nušvito oranžine spalva / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Penktadienio pavakarę nuo 17 val. iki vidurnakčio Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) iniciatyva oranžine šviesa bus apšviesta rotušė ir Gedimino prospekte esantis Europos namų pastatas, šeštadienį oranžine spalva nušvis ir Prezidentūra bei URM. Ministerija savo ruožtu šią akciją žada tęsti iki gruodžio 10-osios.

EIGE pristatytas šiųmetinis Lyčių lygybės indeksas, susisteminęs Europos institucijų, šalių narių 2012–2016 pateiktus duomenis ir apklausas, parodė, kad Lietuva yra tarp šešių ES valstybių, kur didžiausias smurto paplitimo, atskleidimo ir žiaurumo mastas, o kas trečia vyresnė nei 15 metų moteris Lietuvoje yra patyrusi smurtą. Moterys nurodo, jog neretai yra nukentėjusios nuo kelių asmenų.

Seimo narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė ragina moteris išreikšti protestą prieš smurtą ir seksualinį priekabiavimą šeštadienį socialiniame tinkle „Facebook“ savo profilius papuošiant juodai, pirmadienį vilkint juodus drabužius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dovilė Šakalienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dovilė Šakalienė

Lyčių lygybės ekspertė Jolanta Reingardė pripažino, kad apklausos gali ir neparodyti tikrosios situacijos dėl kultūrinių skirtumų ir skirtingo suvokimo valstybėse, kas yra smurtas ar nederamas seksualinis elgesys.

„Jei vertintumėme seksualinio priekabiavimo statistiką, 35 proc. moterų nurodo, kad yra patyrusios seksualinį priekabiavimą. Švedijoje šis rodiklis – 80 procentų. Bet Lietuvoje 51 proc. arba kas antras gatvėje sutiktas žmogus, mano, kad už kolegės lietimą prieš jos valią profesinėje aplinkoje neturėtų būti baudžiama. Švedijoje taip manančių yra 2 procentai“, – per spaudos konferenciją penktadienį sakė ji.

Remiantis pernai atlikta „Eurobarometro“ apklausa, beveik pusė lietuvių mano, kad smurtą dažnai išprovokuoja auka – taip manančių Lietuvoje yra triskart daugiau, nei ES vidurkis. Dar per 40 proc. respondentų, arba dukart daugiau, nei vidutiniškai ES, mano, kad moteris „sutirština“ patirtą fizinį ar seksualinį smurtą.

Lietuvoje 51 proc. arba kas antras gatvėje sutiktas žmogus, mano, kad už kolegės lietimą prieš jos valią profesinėje aplinkoje neturėtų būti baudžiama, – J.Reingardė

Tuo metu naujausiais ES statistikos agentūros Eurostato duomenimis, iš 13 ES valstybių, renkančių specializuotus duomenis, Lietuva pirmauja pagal moterų žmogžudystes vienam gyventojui, kai nusikaltimą įvykdė nužudytosios sutuoktinis ar partneris.

Nors specializuotų tyrimų dėl seksualinio ir fizinio smurto paplitimo pagal socialinius sluoksnius nėra, EIGE ekspertai tikina, kad fizinis smurtas labiau paplitęs žemesnį išsilavinimą turinčiose šeimose, tuo metu nederamo seksualinio elgesio atvejai dažniau fiksuojami tarp turinčių aukštesnį išsilavinimą, aukštesnę socialinę padėtį užimančių gyventojų.

Ekspertai ragina Lietuvos politikus ratifikuoti Stambulo konvenciją, skirtą kovai su smurtu šeimose ir prieš moteris, skirti daugiau lėšų aukų psichologinei pagalbai, smurto prevencijos programoms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs