Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 02 06

Sovietines Žaliojo tilto skulptūras žada atiduoti Lietuvos dailės muziejui

Vilniaus miesto taryba artimiausiame posėdyje turėtų spręsti 2015-ųjų liepą nuo Žaliojo tilto nukeltų karius, darbininkus, kolūkiečius ir studentus vaizduojančių skulptūrų likimą. Jos tebeguli bendrovės „Grinda“ teritorijoje. Siūloma jas perduoti Lietuvos Respublikos nuosavybėn, o kur skulptūras galima būtų eksponuoti ar ką su jomis daryti, spręs Lietuvos dailės muziejus.
Nukeltos Žaliojo tilto skulptūros
Žaliojo tilto skulptūros bendrovės „Grinda“ teritorijoje / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Sostinės politikai trečiadienį ketina apsispręsti, ar perduoti Lietuvos Respublikos nuosavybėn Vilniaus miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausantį kilnojamąjį turtą: skulptūrines grupes „Žemės ūkis“, „Taikos sargyboje“, „Pramonė ir statyba“ ir „Mokslo jaunimas“.

Kaina – neįspūdinga

Tarybos sprendimo projekte nurodytos ir šių skulptūrų kainos, kurios tikrai neįspūdingos. Tarkim, skulptūrinė grupė „Žemės ūkis“, paprastai vadinta kolūkiečiais, įkainota 730 eurų, tiek pat įvertinti ir darbininkai bei studentai, o kariai kainuoja 803 eurus.

Šios skulptūros ant Žaliojo tilto stovėjo nuo 1952 metų. Po ilgų diskusijų jas nukelti nuspręsta tik 2015-aisiais. Ir tai buvęs ne tik politinis klausimas, tuomet teigta, kad skulptūrų būklė tokia, jog bet kada kuri nors jų dalis gal nukristi praeiviams ant galvų.

Vilniaus mero patarėjo Aleksandro Zubriakovo teigimu, skulptūros turi istorinę vertę ir reikšmę, todėl turėtų būti saugomos Lietuvos dailės muziejuje (LDM).

Beveik prieš metus Kultūros ministerija pasiūlė tokį sprendimą savivaldybei, tačiau klausimas buvo įstrigęs dėl kelių priežasčių – vienos nuomonės nebūta tuomet dirbusioje valdančiojoje daugumoje, o ir miestas esą turėjęs svarbesnių problemų, negu skubėti spręsti, kur turi gulėti ir kam priklausyti nukeltosios skulptūros.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nukeliamos Žaliojo tilto skulptūros
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nukeliamos Žaliojo tilto skulptūros

Atiduos LDM

„Lietuvos dailės muziejus – viena iš didžiausių muziejines vertybes kaupiančių, saugančių, eksponuojančių ir tyrinėjančių įstaigų Lietuvoje. Žaliojo tilto skulptūros turi istorinę vertę ir reikšmę, todėl jos turėtų būti saugomos šiame muziejuje“, – rašoma sprendimo aiškinamajame rašte.

A.Zubriakovas 15min sakė, kad dabartinė Vilniaus valdančioji dauguma sutaria perduoti Lietuvos Respublikos nuosavybėn. „Skulptūros turi istorinę vertę, todėl tarybai ir siūloma pritarti jų saugojimui LDM“, – teigė jis.

Muziejaus atstovai tvirtina kol kas sprendimo, ką darytų gavus skulptūras, nepriėmę. Spręsti ketinama po galutinio Vilniaus savivaldybės sprendimo.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nukeliamos Žaliojo tilto skulptūros
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nukeliamos Žaliojo tilto skulptūros

Pernai spalį kultūros ministrės patarėjas Viktoras Bachmetjevas BNS sakė, kad, savivaldybei nusprendus perduoti skulptūras dailės muziejui, šis savo ruožtu jas paskolintų Grūto parkui, kur įrengta didžiausia socialistinio realizmo meno ekspozicija Lietuvoje.

Kur šios skulptūros turėtų atsidurti, svarstyta ne kartą. Buvo pasiūlymų skelbti konkursą, kurio laimėtojas ir įgautų teisę jas eksponuoti. Apie norą tai padaryti kalbėjo Vilniaus tarybos narys Vidmantas Martikonis, kuriam priklauso skulptūrų parkas „Vilnoja“ netoli sostinės, bei Grūto parko šalia Druskininkų atstovai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais