Pagal planą
Antakalnio kapinių stelas nukėlimui pradėta ruošti antradienį. Tuomet čia dirbę darbininkai pjovė jas per siūles, taip ruošdami nukėlimui. Ketvirtadienį čia jau atvažiavo kranas ir sunkvežimiai, į kuriuos buvo įkelti pirmieji segmentai – karių galvos.
„Kur yra pjūviai, bus kišami pleistrai, užkalami, kad dalys atitrūktų viena nuo kitos.
Arba penktadienį, arba pirmadienį jau jų čia nebus, žiūrėsime, kaip orai ir kaip mums seksis. Į sunkvežimį kelsime po du segmentus, vieno segmento svoris svyruoja nuo 3 iki 7 tonų, tai mes manome, kad užtruksime tris keturias dienas su išvežimu“, – antradienį teigė darbus vykdančios bendrovės „Vilniaus BDT“ projektų vadovė Rūta Leonavičienė.
Ji žadėjo, kad jeigu viskas vyks sklandžiai penktadienį arba pirmadienį stelų kapinėse nebeliks.
JT komitetas nurodinėti negali
Antradienį kapinėse apsilankęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius sakė, kad tai nieko bendro su kapais neturintis paminklas, nes jis nėra ant kapų.
„Atėjome čia paskutinį kartą, kai tos stelos matomos stovinčios. Tos stelos nėra nei ant kapų, nei antkapiniai paminklai, tai sovietinės ideologijos simbolis, labai aiškiai bandantis įtvirtinti savo totalitarinę sampratą, nieko bendro su kapais neturintis.
Norime parodyti, kad darome tai pagarbiai, aiškiai, kapai neardomi. Apsivalysime nuo šito sovietinio simbolio. Džiugi diena, džiugus momentas. Darbai pradėti, jie vyks ne griovimo, o išmontavimo ir išvežimo būdu. Stelos yra iš segmentų sudarytos, tie segmentai bus atskirti ir išvežti saugoti“, – sakė meras.
Jis taip pat užtikrino, kad Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komiteto pritaikyta apsauga paminklams neįpareigojo savivaldybės nesiimti jas nukelti.
„Labai džiaugiuosi, kad mes neturime Jungtinėms Tautoms atsiskaitinėti. Žinoma, šalis, Vyriausybė ir Teisingumo ministerija turės papasakoti Žmogaus teisių komitetui, ką darome.
Dar kartą pakartosiu – atmetus visas pamazgas, kurios ant Lietuvos ir visų asmeniškai išpiltos yra, ir man net keista, kaip galima save gerbiančiai organizacijai svarstyti tokius prašymus, yra trys dalykai, į kuriuos prašoma atkreipti dėmesio – kad nebūtų ardomi kapai, antkapiniai paminklai ir nebūtų niokojamas paveldas. Kapai neliečiami, antkapiniai paminklai nenuiminėjami, paveldas nenaikinamas. Diskusija, aišku, kuo baigsis“, – kalbėjo R.Šimašius.
Teisingumo ministerija prieš kelias savaites pranešė, kad Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komitetas paliko galioti laikinąją apsaugą sostinės Antakalnio kapinėse esančioms skulptūroms, taip formaliai sostinės valdžiai neleisdamas jų kol kas nukelti.