Žengiant rudenėjančia Laisvės alėja, ties Mickevičiaus gatve, ne vieno praeivio akį patraukia čia pardavinėjami margaspalviai kardelių žiedai. Prekyba šiomis rudeninėmis gėlėmis – Ciplijauskų šeimos verslas, prasidėjęs nuo didžiulės Pauliaus Ciplijausko aistros įspūdingiems žiedams.
Margaspalviai kardeliai į Laisvės alėją keliauja daugiau kaip 20 kilometrų, o tam, kad jie džiugintų praeivių ir pirkėjų žvilgsnius, jos auginamos negailint laiko ir triūso.
„Ar galima maišyti kardelių spalvas?“ – prie sėklomis ir gėlėmis nukrauto prekystalio palinkusios pirkėjos klausimą P.Ciplijauskui perduos žmona Lionė. Šis gėlių augintojas ir selekcininkas žino atsakymus į visus klausimus apie kardelius.
Jo išrastų veislių kardeliai gerai žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Talentingo selekcininko išauginti kardeliai įvairiose pasaulinėse parodose pelnė prizines vietas, puošė ne vieno gėlininkų žurnalo viršelį.
„Kardeliai domiuosi jau 35 metus. Ankščiau domėjausi muzika, bet sušlubavus klausai supratau, kad man nebeperspektyvu tuo užsiiminėti. Iš pradžių pradėjau dirbti su neromantiška kultūra – cukriniais runkeliais, tačiau vėliau paviliojo margaspalvės gėlės“, – apie hobio, vėliau tapusio verslu, pradžią pasakojo P.Ciplijauskas.
Ranka modamas į auginamą margaspalvių gėlių jūrą, vyras pasakojo, kad bene pusė šių augalų – jo ilgo darbo vaisius. „Pusę šių gėlių veislių esu pats išvedęs. Nauja rūšis išvedama sukryžminus dvi veisles. Selekcininkas privalo turėti nuojautą, kaip persipins abiejų veislių savybės, kaip tai atsilieps „palikuonims“. Žinoti, koks požymis dominuos, o koks ne – patyrimo reikalas“, – pasakojo P.Ciplijauskas.
Vyras ne tik išveda naujas kardelių veisles, bet ir su malonumu kuria naujus pavadinimus. „Lionė“ – žmonos vardas, „Viktoras“ – sūnaus. P.Ciplijauskas mėgsta ir pavadinimus iš kelių žodžių: „Paparčio žiedas“, „Vakaro žara“.
„Gėlėms pavadinimus suteikiu visiškai atsitiktinai arba priklausomai nuo tuometinių aplinkybių. Štai sūnaus vardu vieną veislę pavadinome todėl, kad kai ją sukūriau, gėlė buvo labai ligota. Tačiau sūnus apsiėmė ją globoti. Prižiūrėjo, augalas atsigavo, todėl nauja kardelių veislė ir gavo jo vardą“, – prisiminė gėlininkas.
Tiesa, jis prisipažino naujoms kardelių veislėms niekada nesuteikiantis politikų vardų. „Neseniai su bendraminčiais selekcininkais nusprendėme nevadinti gėlių politikų vardai, nes kai koks politikas susikompromituos, tai ir jo gėlė taps ne tokia miela“, – šypsodamasis pasakojo Lietuvos gėlių selekcininkų draugijos narys.
Vyras prisipažino, kad jam malonu ne tik auginti ir skinti gėles, bet ir prižiūrėti dirvą, arti traktoriumi. Vyrui į talką nuolat stoja ir žmona. „Kai vyras nutarė visą dėmesį skirti kardelių auginimui, aš taip mat mečiau „valdišką“ darbą ir nutariau jam padėti. Smagu dirbti kartu. Tik man kiek gaila, kad šias gėles dažniausiai perka jaunos moterys, o štai vyrai – kur kas rečiau“, – apie kardelių pirkimo tendencijas prasitarė L.Ciplijauskienė.