2020 02 10 /11:50

Specialistai: Lietuvoje kas antras vaikystėje patyrė sunkumų dėl alkoholio, pasekmės – visam gyvenimui

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) teigia, kad Lietuvoje kas antras asmuo vaikystėje patyrė sunkumų dėl alkoholio vartojimo artimoje šeimoje. Minėdami Alkoholikų vaikų savaitę specialistai atkreipia dėmesį, kad šios pasekmės lydi visą gyvenimą, todėl turinčius rūpesčių su alkoholiu ar matančius bėdą aplinkinius ragina kreiptis pagalbos.
Alkoholio vartojimas
Alkoholis / 123RF.com nuotr.

Pirmadienį šeštą kartą pradėta minėti Alkoholikų vaikų savaitė.

Dėl to Seime vyko spaudos konferencija „Suaugę alkoholikų vaikai“, kurioje dalyvavo Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, pagalbos namų moterims, norinčioms pasveikti nuo alkoholizmo, „Ramunėlė Rehab“ vadovė Gabija Vitkevičiūtė ir laikinai NTAKD direktoriaus pareigas einanti Gražina Belian.

Pasak G.Belian, alkoholio vartojimas yra opi problema ir dėl sveikatos, ir dėl socialinių aspektų. Pasak jos, nors pastaruoju metu alkoholio vartojimas sumažėjo, iš to kylančių rūpesčių vis dar daug.

„Lietuvoje kas antras vaikystėje patyrė sunkumų, susijusių su alkoholio vartojimu šeimoje. 44 proc. vaikų galvojo, kad vienas iš tėvų piktnaudžiauja, 30 proc. patys bandė įkalbėti tėvus, kad jie nevartotų“, – sakė ji.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gražina Belian
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gražina Belian

Specialistės teigimu, 9 iš 10 vaikų, esančių socialinėje globoje, yra iš alkoholį vartojančių šeimų. Tokiose šeimose augę vaikai nusižudo 3 kartus dažniau, 5 kartus dažniau turi valgymo sutrikimų, turi 4 kartus didesnę riziką patys vartoti.

Jeigu nenorite numirti, kreipkitės pagalbos.

Ragina kalbėti atvirai

Pasak „Ramunėlė Rehab“ vadovės Gabija Vitkevičiūtės, patirtys, kurias augdami alkoholikų šeimoje įgauna vaikai, juos lydės visą likusį gyvenimą.

Dažnai jos ypač karčios – pilnos gėdos, baimės, saugumo trūkumo.

Anot specialistės, alkoholikų vaikų pasaulis susideda iš kelių esminių punktų: gėdos, nes skauda apie tai kalbėti viešai, kaltės, nes jaučia esąs kaltas dėl nelaimės, ir baimės dėl savęs bei mylimų tėvų.

„Gėda, baimė ir kaltė yra trys didžiosios kolonos, kurių vaikas laikosi disfunkcinėse šeimose. Ir jeigu tai dar apipilsime neviltimi, nerimu ir bejėgyste, tai štai jums ir vaiko portretas, kuris, nesvarbu iš kokios ekonomiškai ar finansiškai stabilios šeimos, ateina į pamokas ir būrelius“, – pasakojo moteris.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabija Vitkevičiūtė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabija Vitkevičiūtė

Ji taip pat pažymi, kad alkoholikų šeimose augantys vaikai anksčiau suauga, taip prarasdami „prigimtinę dovaną“ – nerūpestingą vaikystę. Jos teigimu, tai vyksta ir socialiai jautresnėse, ir pasiturinčiose šeimose.

Anot G.Vitkevičiūtės, Alkoholikų vaikų savaitė yra kvietimas tiems, kas gyvena tokiose šeimose, įvardyti sau šias problemas ir susirasti pagalbos.

„Tai kvietimas (...) pranešti apie tai, kalbėti garsiai, nusiplauti gėdas, nes baigtis yra labai paprasta, kaip man bebūtų gaila kalbėti, (...) visada labai bloga – mirtis. Jeigu nenorite numirti, kreipkitės pagalbos“, – kalbėjo ji.

Pasak G.Belian, sustiprinti save galima lankant anoniminių alkoholikų bei saugusių alkoholikų vaikų klubus. NTKAD kartu su Visuomenės sveikatos biurais šią savaitę skelbs, kur įvairiuose Lietuvos miestuose ar miesteliuose yra rengiami tokie susitikimai.

Alkoholikų vaikų savaitė pasaulyje pradėta minėti 1990-aisiais, o Lietuvoje nuo 2014-ųjų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis