2021 04 23

Statistikos departamentas atliks tyrimą, kuriuo siekiama išsiaiškinti smurto mastą

Lietuvos statistikos departamentas penktadienį pranešė pradedantis statistinį tyrimą, kuriuo bus siekiama išsiaiškinti, kiek smurtas paplitęs visuomenėje.
Smurtas
Smurtas / 123RF.com nuotr.

Bus renkama informacija apie gyventojų asmeninio saugumo pažeidimus darbe, smurto paplitimą ir pobūdį artimoje aplinkoje ir už jos ribų, pagalbos nukentėjusiems asmenims teikimą.

Tyrimas unikalus tuo, kad apie smurtą bus siekiama išsiaiškinti daugiau nei patenka į policijos suvestines.

Pasak departamento, smurtas tapo ypač diskutuotina problema COVID-19 pandemijos kontekste, kai daugelyje valstybių, taip pat ir Lietuvoje, buvo įvestas karantinas ar įvairių veiklų apribojimai. Įvesti suvaržymai, susiję su vieno šeimos ūkio bendravimu, saviizoliacija, judėjimo apribojimai tarp savivaldybių daug kam buvo iššūkis.

„Į viešumą patenka ir oficialiai fiksuojami tik patys rimčiausi atvejai, o kitas smurtas nėra registruojamas. Vieniems gėda, kiti bijo, kad jų nesupras, pasmerks. Kitaip tariant, mes matome, kad yra labai daug paslėpto smurto, o jo paplitimo niekaip neišmatuosime, jei nepaklausime“, – mano Lietuvos statistikos departamento Socialinės apsaugos, sveikatos, švietimo ir kultūros statistikos skyriaus patarėja Sigita Mačiuikienė.

Analogiškus tyrimus atliks daugelis Europos Sąjungos šalių, todėl bus gauta palyginama statistika.

Jis bus atliekamas balandžio–rugsėjo mėnesiais. Oficialiu laišku kvietimų dalyvauti tyrime sulauks apie 10 tūkst. atsitiktiniu būdu iš Gyventojų registro atrinktų 18–74 metų amžiaus Lietuvos gyventojų.

Apklausoje dalyvauti pakviesti gyventojai per visą tyrimo laikotarpį galės užpildyti elektroninę anketą, prisijungę prie elektroninės apklausų sistemos https://apklausos.stat.gov.lt/. Su neužpildžiusiais elektroninės anketos gyventojais susisieks Lietuvos statistikos departamento klausėjai ir susitars dėl galimybės atsakyti į anketos klausimus tiesioginės apklausos būdu, jeigu tuo metu bus atšauktas karantinas, arba paragins gyventojus užpildyti elektroninę anketą savarankiškai.

Pasak departamento, didžiausias dėmesys bus skiriamas duomenų konfidencialumui. Tyrimo duomenų rinkinyje nebus fiksuojami nei žmonių vardai, nei pavardės, nei adresai, tik savivaldybė, lytis ir žmogaus amžius. Galutinei statistinei informacijai parengti bus naudojami tik apibendrinti duomenys.

Tyrimo rezultatai bus skelbiami 2022 metais Oficialiosios statistikos portale.

Statistikos departamentas renka registruotų nusikaltimų statistiką, pagal kurią teisėsauga vertina kriminogeninę situaciją, tačiau kriminologijos ekspertai ne kartą yra akcentavę, jog ši statistika neatskleidžia latentinių nusikaltimų bei neleidžia įvertinti, apie kokią dalį nusikaltimų pranešama, o apie kokią – ne.

Pasak ekspertų, šių duomenų lyginimas su gyventojų apklausomis apie patiriamus nusikaltimus leistų įvertinti nusikaltimų latentiškumą bei suvokti tikruosius nusikaltimų mastus šalyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų