Departamento Ryšių su visuomene skyriaus vedėjo pavaduotoja Laima Grižaitė sako, kad Statistikos departamentas ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skirtingai skaičiuoja alkoholio vartojimo statistiką.
„Jie prideda neapskaitytą alkoholį ir įvertina tam tikrus faktorius, pavyzdžiui, kokia yra teisinė bazė, kokie alkoholio prieinamumo ribojimai, kokie susirgimai, mirtingumo lygis. Jie įvertina koreliaciją tarp tam tikrų rodiklių“, – BNS penktadienį sakė L.Grižaitė.
Su PSO atstovybės Lietuvoje vadove Ingrida Zurlyte BNS penktadienį susisiekti nepavyko.
Pagal Statistikos departamento naudojamą metodiką iš alkoholio vartojimo pašalinamas užsienio turistų suvartotas ir pasienyje įsigytas alkoholis, o įskaitomas Lietuvos turistų užsienyje suvartotas alkoholis.
„Mus puola, kad mes klastojame statistiką, nors mes jos neklastojame“, – pabrėžė L.Grižaitė.
Pagal departamento skaičiavimus, 2015 metais vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui teko 14 litrų absoliutaus alkoholio. Statistikos departamentas vertina tik legalaus alkoholio suvartojimą.
Departamento generalinė direktorė Vilija Lapėnienė pranešime spaudai teigia, kad vadovaujamasi objektyvumo ir profesinio nepriklausomumo nuo politinių bei kitų interesų grupių principu.
„Pabrėžiame, kad metodikos nekeičiamos su kiekvienos Vyriausybės atėjimu į valdžią ar Vyriausybių paliepimu. Metodikos keičiamos atsižvelgiant į objektyvius ir realius pokyčius šalyje“, – sakoma pranešime.
Metodika pastarąjį kartą buvo koreguota 2016 metų birželį.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovas Gaudenas Galea šią savaitę Vilniuje paskelbė, kad Lietuvoje 2016 metais vienas gyventojas vidutiniškai suvartojo 16 litrų alkoholio.
„Tai, naujausiais skaičiavimais, daro ją (Lietuvą) didžiausia gėrike Europoje, taip pat didžiausia gėrike pasaulyje“, – žurnalistams Seime sakė G.Galea.