Sekoskaita ir viruso atmainos
Nors iš žiniasklaidos žinome, kad šiuo metu Lietuvoje yra nustatyti 59 omicron atmainos atvejai, tačiau labai svarbu suprasti, kad šis skaičius nieko nepasako apie atmainos paplitimą Lietuvoje. Kodėl?
[kelios sąvokos: viruso buvimas nustatomas PGR tyrimo būdu bet kurioje laboratorijoje, viruso atmaina nustatoma sekoskaitos būdu mokslinėse laboratorijose]
Visi šie minėti 59 mėginiai buvo atrinkti ne atsitiktiniu būdu, o tikslingai ieškant omikron atmainos tarp teigiamų PGR mėginių, turinčių tam tikrų viruso genomo požymių, kurie padidina tikimybę, kad atmaina yra omikron. Neatsitiktiniu būdu mėginiai galėjo būti atrinkti ir jeigu Lietuvoje teigiamą PGR gavo neseniai keliavęs asmuo (padidinta omikron tikimybė, nes atmaina jau yra paplitusi kitose šalyse).
Atsitiktinė (reprezentatyvi) imtis
Išvadas apie omikron atmainos paplitimą Lietuvoje galima daryti iš kitų sekoskaitos duomenų – mėginių, kurie buvo atrinkti sekoskaitos projektui atsitiktiniu būdu, nepriklausomai nuo jokių požymių, stengiantis, kad į imtį nepakliūtų keli vienos šeimos nariai ir kad būtų reprezentuojami visi Lietuvos regionai. Gruodžio mėnesį tokiu būdu buvo atrenkama ir nusekvenuojama 600–700 mėginių per savaitę. Iliustracijoje skelbiame jų rezultatus.
Svarbu paminėti, kad sekoskaitos darbai nėra atliekami per vieną dieną kaip PGR tyrimas. Mėginio sekoskaita gali užtrukti kelias savaites. Tik išskirtiniais atvejais (nedideliam mėginių skaičiui, kuomet iš anksto yra įtariamas omikron atmaina) sekoskaita atliekama „žaibiškai“ (įdedant daug pastangų ir daugelio žmonių darbo) – per šešias dienas.
Omikron paplitimas Lietuvoje
Atsitiktinėje mėginių imtyje dar niekada nebuvo aptikta omikron atmaina. Iš paskutinės turimos savaitės (nuo 2021-12-13 iki 2021-12-19) 97 mėginių visi 97 buvo delta.
Svarbu prisiminti, kad tai nereiškia, kad omikron atmainos paplitimas Lietuvoje yra lygiai 0 proc., nes išvadą apie populiaciją darome iš gana nedidelės atsitiktinės imties. Korektiška išvada: su gana dideliu pasitikėjimu (95 proc.) galima teigti, kad konkrečiai tą savaitę Lietuvoje omikron paplitimas buvo kažkur tarp 0.0 proc. ir 2.8 proc.
Šis tekstas skelbiamas „Facebook“ paskyroje Valstybės duomenų analitika.