Informacija apie šiuos duomenis yra nuolat prieinama viešai VRK interneto svetainėje.
Jei apibendrintume visus VRK turimus duomenis ir iš jų sukurtume vieno statistinio kandidato į Europos Parlamento narius portretą, jis parodytų, kad artėjančiuose rinkimuose dalyvauja 51 metų sulaukęs, santuokoje gyvenantis vyras, kurio turtas, vertybiniai popieriai ir piniginės lėšos siekia virš 200 tūkstančių eurų.
Dalyvauti 2024 m. birželio 9 d. vyksiančiuose rinkimuose į Europos Parlamentą VRK registravo 319 kandidatų. Vieną kandidatę buvo atsisakyta registruoti.
Lyginant su 2019 m. rinkimais, šiemet kandidatuoja šiek tiek didesnis skaičius asmenų. Prieš penkerius metus VRK buvo registravusi 301 kandidatą.
Lyčių lygybės balansą išlaiko dvi partijos
VRK turimi duomenys rodo, kad šiemet į Europos Parlamentą kandidatuoja 200 vyrų ir 119 moterų.
Lietuvos žaliųjų partijos kandidačių sąraše – 22 moterys. Daugiausiai vyrų (19) yra Nacionalinio susivienijimo kandidatų sąraše.
Dviejų partijų sąrašuose lyčių balansas yra išlaikytas po lygiai. Po 11 vyrų ir po 11 moterų yra Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ ir Lietuvos regionų partijos sąrašuose.
Vidutinis kandidatų amžius – vos mažesnis nei praėjusiuose EP rinkimuose
VRK duomenimis, kandidatų amžiaus vidurkis rinkimų dieną sieks 51 metus ir 1 mėnesį. 2019 m. šis vidurkis siekė 51 metus ir 3 mėnesius.
Solidžiausio amžiaus kandidatą savo gretose turi Taikos koalicija. Jos sąraše yra vyriškis, kuriam rinkimų dieną bus 78 metai ir 9 mėnesiai.
Jauniausias kandidatas yra 23 metų ir 10 mėnesių vaikinas iš Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“.
Vidutiniškai vienas kandidatas disponuoja daugiau kaip 200 tūkst. eurų turtu
Kartu su pareiškiniais dokumentais kandidatai privalėjo pateikti VRK savo turto ir pajamų deklaracijų išrašus. Susumavus visų kandidatų deklaruoto turto sumas (privalomas registruoti turtas, vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai ir piniginės lėšos) ir išvedus vidurkį, išeitų, kad vidutiniškai vienas asmuo disponuoja apie 211 tūkst. eurų turtu. 20 kandidatų nurodė, kad neturi jokio turto. Jų turto deklaracijose – nuliai. 6 iš jų kandidatuoja su Tautos ir teisingumo sąjunga (centristais, tautininkais), o 4 jokio turto nenurodžiusios kandidatės yra įrašytos į Lietuvos žaliųjų partijos kandidatų sąrašą.
Tarp kandidatų – 6 milijonieriai
VRK duomenimis, šiemet rinkimuose dėl europarlamentaro pareigų varžysis 6 milijonieriai. Turtingiausias kandidatas yra Darbo partijos sąraše, 2 milijonierius turi partija „Laisvė ir teisingumas“, po vieną milijonierių yra Lietuvos socialdemokratų partijos, Liberalų sąjūdžio ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos keliamuose kandidatų sąrašuose. Bendra visų kandidatuojančių asmenų disponuojamo turto suma – beveik 67,5 milijono eurų.
Didžioji dauguma kandidatų moka angliškai
Teikdami pareiškinius dokumentus VRK, kandidatai nurodė ir užsienio kalbas, kurias moka. 282 kandidatai nurodė mokantys anglų kalbą, 265 – rusų, 74 susišnekėtų lenkiškai, 72 – vokiškai, o 33 – galėtų bendrauti prancūziškai. Dauguma kandidatų nurodė galintys susikalbėti keletu iš kalbų.
Duomenis apie užsienio kalbas kandidatai nurodo savo biografijose. VRK neturi pareigos tikrinti šių duomenų tikslumo.
Rinkimuose – 7 teisti asmenys
VRK duomenimis, šiemet rinkimuose į Europos Parlamentą dalyvauja 7 asmenys, kurie yra teisti dėl tyčinių nusikaltimų.
Informaciją apie kandidatų teistumą VRK tikrina bendradarbiaudama su Informatikos ir ryšių departamentu prie LR vidaus reikalų ministerijos.
2019 m. rinkimuose dėl europarlamentaro nario mandato varžėsi 6 teisti kandidatai.
214 kandidatų savo biografijose nurodė, kad yra susituokę. 52 deklaravo, kad yra nevedę arba netekėjusios. 42 pažymėjo, kad yra išsiskyrę. Kandidatų sąrašuose yra 6 našliai. Esantys partnerystėje nurodė 5 kandidatai.
Rinkimai į Europos Parlamentą vyks birželio 9 d. Juose bus išrinkti 11 europarlamentarų, kurie atstovaus Lietuvai Europos Parlamente.