Laikas atsižvelgti į kokybę
Kalbėdama apie rengiamas Statybos įstatymo pataisas viceministrė Daiva Matonienė pabrėžė, kad jų tikslas – pagerinti statybų procesų kokybę ir jų dalyvių atsakomybę. Anot viceministrės, ne ką mažiau svarbu atkreipti itin didelį dėmesį ir į architektūrinę kokybę.
Šiuo metu apie 95 proc. šalyje statomų statinių priskirtini neypatingųjų statinių kategorijai, kurių projektavimas patikimas ir mokslus baigusiems, bet atestato neturintiems žmonėms. „Minėtos kategorijos statinius šiuo metu projektuoti gali ir architekto atestato neturintys žmonės. Tokiu būdu, neretai pigesnį ir greitesnį, tačiau galbūt nekokybišką, projektą pasiūlę specialistai nurungia tuos, kurie pasiūlytų profesionalesnį darbą. Tokios tendencijos nulemia, kad neatestuotų specialistų suprojektuotų statinių, kurie gali būti ne itin kokybiški, turime vis daugiau“, – kalbėjo D.Matonienė.
Tokios tendencijos nulemia, kad neatestuotų specialistų suprojektuotų statinių, kurie gali būti ne itin kokybiški, turime vis daugiau, – kalbėjo D.Matonienė.
Viceministrė pridūrė, kad atkreipti dėmesį į neypatingųjų statinių projektavimą būtina – nes jie šiuo metu sudaro itin didelę dali visų šalyje statomų statinių. Natūralu, kad pagerinus jų kokybę, pagerinsime ir bendrą šalies statybų proceso ir architektūros kokybę.
Jos teigimu, būtent šį architektūrinės kokybės ir specialistų atsakomybės klausimą ir ketinama išspręsti Statybos įstatymo pataisomis.
Atestatas – būtinas
Aplinkos viceministrė teigė, kad įstatymo pataisose numatytas būdas – net ir neypatingus statinius leisti projektuoti tik architekto atestatą turintiems specialistams. Anot viceministrės, kone kiekvienoje srityje rimtus ir atsakingus darbus atlieka jau patirties turintys ir kvalifikuoti specialistai, su architektūra turėtų būti taip pat. „Projektuoti statinius turi jau patirties pasisėmę ir savo sferą gerai išmanantys specialistai. O siekiant kaip įmanoma didesnės kokybės ketinama didinti dėmesį ir pačiam architektų atestavimo procesui“, – tikino D.Matonienė.
Projektuoti statinius turi jau patirties pasisėmę ir savo sferą gerai išmanantys specialistai. O siekiant kaip įmanoma didesnės kokybės ketinama didinti dėmesį ir pačiam architektų atestavimo procesui, – teigė D.Matonienė.
Viceministrė pridūrė, kad į viską siekiama žiūrėti kompleksiškai, planuojama ne viena Statybos įstatymo pataisa, kuri ir padės bendrai didinti statybos ir projektavimo procesų kokybę. Nors per dieną pasiekti įspūdingų rezultatų nepavyks, tačiau D.Matonienė neabejojo, kad judama tinkama linkme.
Aplinkos ministerija primena, kad visos statybos turi būti vykdomos atsakingai ir laikantis teisės aktuose numatytų reikalavimų. Netinkamai vykdomos ir su reikiamomis institucijomis bei specialistais nesuderintos statybos gali kelti grėsmę žmonėms, aplinkai, gamtai ir kraštovaizdžiui. Privalu vykdyti statybas nekenkiant aplinkinių interesams ir nedarant žalos gamtai, kultūros paveldo objektams ir saugomoms teritorijoms.
Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija