Ministro atstovė spaudai Lina Bušinskaitė trečiadienį patikino, kad nėra informacijos, kad būtų vietinių koronaviruso atvejų – visi atvežtiniai.
Reagentai keliauja į Lietuvą
Ministras A.Veryga aiškino, kad punktai, kuriuose bus tikrinama nuo viruso, dar turi pasirengti.
„Reagentai atvyksta į Lietuvą, važiuoja nedidelėmis partijomis, šią savaitę apie 10 tūkst. mėginių, kitą dar 20 tūkst. mėginių. Kalbamasi su kompanijomis, kad būtų daugiau“, – kalbėjo ministras.
Visas laboratorijas sudėjus, anot jo, dabar per parą galima ištirti 1500 mėginių.
Anot ministro, kalbamasi su įmonėmis dėl greito veikimo testų įsigijimo.
Paklaustas apie ibuprofeno vartojimą sergant, ministras patikino, kad nėra informacijos, kad jis trukdytų sveikti nuo koronaviruso.
Pyksta ant įstaigų, apie koronavirusą pranešančių savarankiškai
Anot sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, kai kurioms įstaigoms kyla noras komunikuoti patiems, greičiausiai turėdamas omenyje tai, kad Šeškinės poliklinika trečiadienį pati paskelbė apie susirgusią gydytoją.
Šeškinės poliklinika trečiadienio rytą pranešė, kad darbuotojui patvirtinta koronaviruso infekcija. Gydytojas kovo pradžioje grįžo iš Kubos, savaitę dirbo, per ją priėmė apie 80 pacientų.
„Paskutiniai duomenys, kuriuos skelbėme, buvo vakar naktį, naujausias atvejis buvo vakar naktį paskelbtas apie 24 valandą, žmogus gydomas Kauno klinikinėje ligoninėje. O prieš tai buvo apie 20 val. gauti tyrimai, buvo trys gydomi Santaros klinikose“, – klausiama apie Šeškinės poliklinikos atvejį, kalbėjo L.Bušinskaitė.
A.Veryga sakė, kad paragins įstaigas atskirai nekomentuoti ir leido suprasti apie Šeškinės atvejį nieko nežinantis.
„Mes neturime tokios informacijos“, – klausiamas apie Šeškinę, sakė jis. Po kurio laiko ministras patikino jau gavęs informacijos, kad gydytoja, grįžusi iš Kubos, dirbo 4 dienas.
„Aš nekaltinu žiniasklaidos, mes bandome paaiškinti, kaip sunku mums paneiginėti kiekvieną gandą“, – atsakė jis į repliką, kad nederėtų kaltinti žiniasklaidos, kad skleidžia gandus, jei nevaldo situacijos.
A.Veryga sakė, kad gali būti, jog Šeškinės atvejis tikras, jis tikino, kad Visuomenės informavimo grupė informaciją gauna pirma.
„Labai blogai, ar tai yra medikas, ar ne medikas. Medikas gali išjungti įstaigą“, – paklaustas, kaip vertina šeškinės gydytojo, grįžusio iš Kubos ir ėjusio į darbą, elgesį.
Viceministras A.Šešelgis sakė telefonu kalbėjęs su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, jis patvirtino, kad Šeškinės atvejis yra tikras. Apie šį atvejį informacija esą dėliojama, ji bus pateikta.
„Kiekvienas atvejis yra analizuojamas, svarstomas“, – aiškino jis.
„Norėčiau paprašyti vadovautis vienu šaltiniu – nebespėjame kiekvieno gando paneiginėti, tai neįmanoma“, – sakė A.Veryga, galvoje turėdamas antradienį pasklidusią informaciją, kad mirė vienas pacientas.
Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys savo ruožtu pareiškė, kad esą teikiant informaciją nėra svarbi kiekviena minutė.
„Iš tikrųjų, mano galva, sakykit jeigu aš klystu, bet čia sekundės ar minutės, kada mes pranešime apie naują užsikrėtusį ir taip toliau, nėra taip svarbu. Yra svarbu, kad specialistai tuo metu dirba savo darbą, o jūs ir visuomenė gaunate informaciją tada, kai ji yra visiškai patikrinta. Vadovaujamės taisyklėmis, kad vienintelis oficialus šaltinis apie sveikatą yra SAM, vienintelis oficialus šaltinis apie viską yra interneto svetainė koronastop.lt, kuri veda į Vyriausybės tinklalapį, o jau paskui į SAM bei kitų ministerijų bei žinybų tinklalapius, – kalbėjo jis. – (...) Aš noriu labai padėkoti tiems žurnalistams, kurie jaučia situacijos rimtumą ir padeda visais įmanomais būdais – pamatę kažkokią spragą, gavę informaciją iš visuomenės paskambina, sako, žiūrėkit, šitoj vietoj jums yra balti siūlai, jums yra spragos – susitvarkykit. Nebėga dėl klickų, dėl dar kažko skelbti, bet paskambina ir sako: susitvarkykit. Tai tiems žurnalistams labai dėkoju.“
Ragino pasaugoti medikus
A.Veryga sakė, kad į lauką išeiti žmonės gali, tačiau tik tie, kuriems neprivaloma saviizoliacija.
„Išėjimas negali būti eiti kepti šašlykų, daryti pikniką. Galite išeiti su šeimos nariais, bet nesirinkti į jokias grupes“, – patarė ministras.
Klausiamas apie tai, kaip apsaugoti prekybos centrų darbuotojus, kai pirkėjai nesilaiko saugių atstumų, A.Veryga sakė, kad yra darbdavio prievolė pasirūpinti priemonėmis, dezinfekciniais skysčiais.
Klaipėdos medikai yra pateikę ultimatumą – jei nebus tinkamos apsaugų, jie nedirbs.
„Yra tokia teisė žmonių, kurių darbdavys neaprūpina apsaugos priemonėmis, tokia teisė, bet jei visi staiga nustosime dirbti, galime eiti namo, izoliuotis, pasitikėti likimu ir melstis. Ne variantas, aš manau“, – kalbėjo jis, pabrėždamas, kad viliasi, jog tai neatsitiks.
Ligoninė, anot jo, turėtų kreiptis dėl apsaugos priemonių iš rezervo.
„Noriu padėkoti verslams, kurie jau dabar padeda, labai pilietiškai elgiasi“, – kalbėjo jis, turėdamas omenyje, kad verslas padeda medikams – veža gėrimus, maistą.
„Medikams yra labai labai sudėtinga. Ne tik dėl darbo – yra emocinis krūvis, įtampa“, – kalbėjo jis.
A.Veryga sakė, kad pacientai neturėtų piktintis, kad medikai neatnešė vandens ar arbatėlės, nes gydytojai gali perdegti.
„Perdeginsim, tada nebus kas teikia būtinąsias paslaugas“, – sakė jis.
Antradienio vakarą buvo nustatytas 26-asis koronaviruso Lietuvoje atvejis. Antradienį koronavirusas buvo nustatytas dar trims asmenims, visi jie izoliuoti ir gydomi Vilniuje, Santaros klinikose.
Antradienio naktį Lietuvoje nustatytas koronaviruso infekcijos atvejis Panevėžyje. Infekcija nustatyta iš Pietų Afrikos Respublikos grįžusiam pacientui, jo atvejis yra sunkus.
Naujausiomis žiniomis, dėl šio atvejo izoliuotas 51 medikas, paciento būklė nepasikeitė.
Respublikinė Panevėžio ligoninė patvirtina, kad paciento, kuriam nustatytas užsikrėtimas koronavirusu, būklė yra tokia pati, kaip ir antradienį.