Iš Seimo tribūnos kalbėjęs „valstietis“ V.Sinkevičius pabrėžė, kad siekia būti ne partijos, o visos valstybės atstovu Europos Komisijoje (EK).
„Niekada neslėpiau, kad siekiu būti visos Lietuvos kandidatu. Tai svarbu man kaip politikui, žmogui, o svarbiausia – nepriklausomos Lietuvos atstovui“, – dėstė jis.
V.Sinkevičius Lietuvos politiniame lauke teigė nepastebintis skirtingų nuomonių dėl Europos ateities ar Lietuvos ateities Europoje – esą „yra tik sąlyčio taškai“.
Apie pretendentą Seimo posėdžio metu kalbėję parlamentarai daugiau dėmesio skyrė jo amžiui bei pažiūroms.
28-erių V.Sinkevičius yra jauniausias ministras po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Konservatorius Jurgis Razma jaunystę susiejo su veržlumu, pasitikėjimu savimi, tačiau abejojo, ar jam pakaks patirties.
„Matom, jog gali nepakakti politinės patirties ir žinių, gali būti sudėtingas kandidatūros svarstymas Europos Parlamente“, – kalbėjo opozicionierius ir teigė, kad pretendento žinių stygius atsiskleidė jam dalyvaujant susitikimuose su Seimo frakcijų atstovais.
Kalbėdamas apie V.Sinkevičiaus pažiūras, J.Razma padarė išvadą, kad jos – liberalios.
„Liberalų frakcija su entuziazmu balsuos už jo kandidatūrą“, – spėjo parlamentaras.
Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen patikino, kad frakcija jam reiškia prielankumą, pavadino jį „bene didžiausiu liberalu „valstiečių“ gretose“.
Socialdemokratai, anot parlamentaro Juliaus Sabatausko, susidarė įspūdį, kad V.Sinkevičius apskritai pažiūrų neturi.
„Arba tos pažiūros yra tokios plaukiojančios kaip frakcija. Tai nėra geras bruožas“, – svarstė jis.
Platesnė diskusija iš Seimo posėdžio – žemiau:
S.Skvernelis: gaila prarasti tokį ministrą
V.Sinkevičiaus kritikos anksčiau sulaukė su „valstiečių“ sąrašu į Europos Parlamentą (EP) patekęs Stasys Jakeliūnas. Jis pareiškė, kad nerems buvusio bendražygio kandidatūros, nes jis „dirbdamas Vyriausybėje labiau atstovauja verslui, o ne visiems Lietuvos žmonėms“.
Premjeras Saulius Skvernelis nusistebėjo, kodėl „valstiečių“ atstovas prisiėmė tokią poziciją.
„Keistai atrodo, kada Lietuvoje rinkti Europos Parlamento nariai, dar daugiau, tie žmonės, kurie kartu dalyvavo Seimo rinkimuose, dirbo parlamente, kartu neišsakant iš esmės jokių rimtų argumentų, pradeda blokuoti tokią kandidatūrą“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė ministras pirmininkas.
„Man atrodo, kad mūsų visų Lietuvos atstovų Europos Parlamente bendras tikslas būtų padaryti viską, kad kuo daugiau lietuvių, kuo daugiau lietuvių pareigūnų, lietuvių žmonių užimtų svarbias pozicijas Europos visose struktūrose – nuo komisijos, direktoratų ir iki kitų pozicijų“, – pridūrė jis.
Premjeras sakė, kad jam „iš savanaudiškų paskatų žiūrint labai gaila“ prarasti tokį ekonomikos ir inovacijų ministrą, bet reikia džiaugtis V.Sinkevičiaus galimybe daryti politinę karjerą.
„Po penkerių metų grįš, jeigu norės, tai bus ypatingai svarus, subrendęs, turintis ypatingą patirtį politikas“, – tvirtino S.Skvernelis.
Kaip pretendentas į EK „valstietis“ V.Sinkevičius Seimui prisistatė ir antradienį. Jis reiškė viltį, kad į šias pareigas yra siūlomas dėl savo darbų ir kompetencijų, „kurios atitinka ir Europos idėją, ir Europos viziją“.
Naujoji EK, anot politiko, turės pavyzdingai kovoti su klimato kaita, spręsti skaitmeninės ekonomikos iššūkius, skatinti mokytis visą gyvenimą, moteris ir merginas įtraukti į informacinių technologijų, inžinerijos darbus.
Portfelis kol kas neaiškus
Iš tribūnos kalbėjęs V.Sinkevičius teigė nedrįstantis sakyti, kokios srities portfelį jam pasiūlys naujoji EK pirmininkė Ursula von der Leyen. Tai, anot jo, paaiškės rugsėjo pradžioje.
Premjeras S.Skvernelis teigė, kad Lietuva prioritetą teikia sritims, susijusioms su ekonomikos vystymusi, energetika ir Europos Sąjungos išorės apsauga.
Su U.von der Leyen V.Sinkevičius matėsi dar rugpjūčio pradžioje. Tąkart Briuselyje V.Sinkevičius esą lankėsi kaip Ministrų kabineto narys, nors „valstiečiai“ jį jau rėmė kaip galimą Lietuvos atstovą EK.
„Iki šiol bent jau Lietuvos kandidatai tikrai taip neprisistatinėjo“, – Seimo posėdžio metu pastebėjo socialdemokratas Julius Sabatauskas.
S.Skvernelio vadovaujama Vyriausybė, kaip ir prezidentas Gitanas Nausėda, V.Sinkevičiaus kandidatūrą į eurokomisarus patvirtino. Pritarus Seimui, dėl jos bus balsuojama Europos Parlamente (EP).
Prezidentas anksčiau reiškė viltį, kad V.Sinkevičių EP palaikys žaliųjų frakcija, o Lietuva gaus „savęs vertą komisaro portfelį“.
Kas, V.Sinkevičiui išvykus į Briuselį, užims jo vietą Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, taip pat nežinia – neatmetama, kad šią sritį kuruos be postų po koalicijos derybų likę „tvarkiečiai“.
Ministro pareigas nuo 2017-ųjų einantis 28-erių V.Sinkevičius anksčiau dirbo valstybės įmonėse „Lietuvos oro uostai“, Lietuvos pašte, įstaigoje „Investuok Lietuvoje“, buvo programos „Kurk Lietuvai“ dalyvis.
Jis taip pat dirbo Vašingtono Europos analizės centre (CEPA), stažavosi Lietuvos ambasadoje Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Kadenciją baigiančioje EK šiuo metu Lietuvai atstovauja už sveikatą ir maisto saugą atsakingas komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis.
TAIP PAT SKAITYKITE: Europiniame poste V.Sinkevičiaus lauktų solidi alga, išmokos vaikams, namų ūkiui